Центральний годинник, розташований на головному символі Вінниці – Вежі Артинова – від сьогодні “йде” на ремонт.
Як повідомляють в КП “Центр історії Вінниці”, годинник, орієнтований на Європейську площу, з 16 жовтня перебуватиме на плановому ремонті. Годинникові механізми, звернені на вулицю Грушевського, працюватимуть у звичному режимі.
– Вже найближчим часом ми оперативно повідомимо вас про успішне налаштування головного годинника Вінниці. Гарних вихідних!, – обіцяють історики.
Нагадаємо, що головний годинник Вінниці, розташований на Вежі Артинова на Європейській площі, вийшов з ладу в середині травня цього року.
Тоді директор Департаменту маркетингу і туризму Олександр Вешелені повідомив, що “Годинниковий механізм потребує серйозного ремонту, зараз активно шукається можливість провести його”.
Також директор департаменту зазначив, що пошкоджена електрика, яка живить годинник.
У коментарі Vежі Вешелені деталізував, що відбулося з понад сторічним годинником. За словами директора департаменту, годинник на вежі перебуває на балансі “Подільського туристично-інформаційного центру” і не проходив обстеження фахівцями вже декілька років.
Зараз є проблеми з системою керування та самим механізмом, які потребують ремонту. Власних коштів підприємство наразі не має через неможливість надавати профільні послуги в умовах карантину, а фінансову підтримку раніше отримувало лише для забезпечення благоустрою Європейської площі.
– “Учора на виконкомі було затверджено проект рішення міської ради, яке дозволить обслуговувати вежу як головний символ міста в рамках програми розвитку туризму. Зараз оперативно шукатимемо фахівців, які зможуть правильно налаштувати механізм із гарантією його безперебійної роботи.”, – пояснив Олександр Вешелені.
Вже наступного дня, 16 травня, роботу годинника відновили.
“Електрику відновили, механізм налаштовують. Тильний циферблат уже показує правильний час. Зараз здійснюється балансування механізмів, це може зайняти ще годину. Також підзаряджаються акумулятори. Повноцінний ремонт запланований після виділення коштів на обслуговування. Зараз можливі тимчасові збої, поки з годинником не попрацюють фахівці”, – повідомив Вешелені в коментарі.
Сьогодні годинник вінницької вежі має діаметр близько 3,5 метрів, а величина стрілок понад півтора метри. Обслуговувати такий годинник непросто, час від часу навіть запрошують львівського майстра, який комплексно оглядає механізм.
До речі, з моменту встановлення годинник на вежі майже не змінювався, але 12 років тому механіку замінили на кварц. Це було потрібно зробити у зв’язку зі зношеністю самого механізму. Постійне налаштування забезепечують самі працівники «Подільського туристично-інформаційного центру». Роблять це через спеціальний комп’ютер.
Історія годинника
Сама побудова вінницької Вежі розпочалася у 1910 році. У 1911 році будівництво дійшло до тієї точки, де мав бути встановлений годинник. Через затримки із доставкою годинника гальмувалося і покриття даху. Годинник із 4-ма мідними циферблатами коштував 3 тисячі рублів.
Діаметр годинника – близько 3,5 метрів, величина стрілок 1,5 – 1,7 метрів.
Годинник знаходився дещо вище, ніж зараз. Він розташовувався у купольній башточці-надбудові. Після реконструкції у 1985 році циферблати змістилися на ярус нижче. Годинник тоді, як і зараз, мав 4 мідних циферблати. Нині ж їх пофарбовано. Годинник зроблено у Швейцарії, він дуже дорогий. Це був найбільш надійний механізм на той час, і він так і називався – «Надійний механізм». Такі годинники є на ратушах Кракова, Варшави, Львова. І у нас у Вінниці, – розповів нам ще у 2016 році тодішній очільник “Подільського туристично-інформаційного центру” Володимир Ходацький.
За словами Ходацького, обслуговувати годинник дуже важко. З моменту встановлення він майже не змінювався, лише 12 років тому механіку замінили на кварц. Це було потрібно зробити у зв’язку зі зношеністю самого механізму.
Нині годинник вінницької Вежі налаштовують самі працівники «Подільського туристично-інформаційного центру». Роблять це через комп’ютер, який також є раритетним. “Молодим фахівцям вже й не розібратися, як він працює”, – каже Ходацький і показує раритет.
Більш детальний технічний огляд проводить годинникар зі Львова – той самий, котрий налаштовує годинник на Львівській ратуші.
Цікаво, що для переведення стрілок вінницького «Біг-Бену» на літній або зимовий час вінницьким годинникарям доводиться разів 10 підійматися та спускатися, аби час на Вежі був максимально точним.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.