На Вежі Артинова у Вінниці зупинився старовинний годинник. ФОТО

21:17
Автор: Vежа
Become a Patron!

Головний годинник Вінниці, розташований на Вежі Артинова на Європейській площі, вийшов з ладу. Наразі механізм застиг на позначці 12:05 і не рухається. 

На це звернув увагу вінничанин Володимир Бєлов, який опублікував відповідні фото в групі “Urban – Про місто”.

Майже відразу на публікацію відреагував директор Департаменту маркетингу і туризму Олександр Вешелені, який повідомив, що “Годинниковий механізм потребує серйозного ремонту, зараз активно шукається можливість провести його”. Також директор департаменту зазначив, що пошкоджена електрика, яка живить годинник. Ведуться роботи з виявлення причини і її усунення.

 

У коментарі Vежі Вешелені деталізував, що відбулося з понад сторічним годинником. За словами директора департаменту, годинник на вежі перебуває на балансі “Подільського туристично-інформаційного центру” і не проходив обстеження фахівцями вже декілька років.

Зараз є проблеми з системою керування та самим механізмом, які потребують ремонту. Власних коштів підприємство наразі не має через неможливість надавати профільні послуги в умовах карантину, а фінансову підтримку раніше отримувало лише для забезпечення благоустрою Європейської площі.

“Учора на виконкомі було затверджено проект рішення міської ради, яке дозволить обслуговувати вежу як головний символ міста в рамках програми розвитку туризму. Зараз оперативно шукатимемо фахівців, які зможуть правильно налаштувати механізм із гарантією його безперебійної роботи.”, – пояснив Олександр Вешелені.

Сьогодні годинник вінницької вежі має діаметр близько 3,5 метрів, а величина стрілок понад півтора метри. Обслуговувати такий годинник непросто, час від часу навіть запрошують львівського майстра, який комплексно оглядає механізм.

До речі, з моменту встановлення годинник на вежі майже не змінювався, але 12 років тому механіку замінили на кварц. Це було потрібно зробити у зв’язку зі зношеністю самого механізму. Постійне налаштування забезепечують самі працівники «Подільського туристично-інформаційного центру». Роблять це через спеціальний комп’ютер.

Історія годинника

Сама побудова вінницької Вежі розпочалася у 1910 році. У 1911 році будівництво дійшло до тієї точки, де мав бути встановлений годинник. Через затримки із доставкою годинника гальмувалося і покриття даху. Годинник із 4-ма мідними циферблатами коштував 3 тисячі рублів.

Діаметр годинника – близько 3,5 метрів, величина стрілок 1,5 – 1,7 метрів.

Годинник знаходився дещо вище, ніж зараз. Він розташовувався у купольній башточці-надбудові. Після реконструкції у 1985 році циферблати змістилися на ярус нижче. Годинник тоді, як і зараз, мав 4 мідних циферблати. Нині ж їх пофарбовано. Годинник зроблено у Швейцарії, він дуже дорогий. Це був найбільш надійний механізм на той час, і він так і називався – «Надійний механізм». Такі годинники є на ратушах Кракова, Варшави, Львова. І у нас у Вінниці, – розповів нам ще у 2016 році тодішній очільник “Подільського туристично-інформаційного центру” Володимир Ходацький.

За словами Ходацького, обслуговувати годинник  дуже важко. З моменту встановлення він майже не змінювався, лише 12 років тому механіку замінили на кварц. Це було потрібно зробити у зв’язку зі зношеністю самого механізму.

Нині годинник вінницької Вежі налаштовують самі працівники «Подільського туристично-інформаційного центру». Роблять це через комп’ютер, який також є раритетним. “Молодим фахівцям вже й не розібратися, як він працює”, – каже Ходацький і показує раритет.

img_5516

Більш детальний технічний огляд проводить годинникар зі Львова – той самий, котрий налаштовує годинник на Львівській ратуші.

Цікаво, що для переведення стрілок вінницького «Біг-Бену» на літній або зимовий час вінницьким годинникарям доводиться разів 10 підійматися та спускатися, аби час на Вежі був максимально точним.

Фото Андрія Завертаного

Читайте також: Дві сторони однієї Вежі: що всередині головного символу Вінниці?

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.