“Центр історії Вінниці” розповів про одну з найдавніших церков міста. ФОТО, ВІДЕО

11:50
Автор: Vежа
Become a Patron!

З нагоди Святвечора та Різдва у “Центрі історії Вінниці” розповіли про одну з найдавніших та найзагадковіших церков міста – Церкву Святого Юрія на Вінницьких Хуторах.

На фейсбук-сторінці “Центру” опублікували невеличке відео про цей храм. Він має дуже цікаву історію, та, на жаль, не зберігся до наших днів: його знищили у 1960-х рр. під час “хрущовської” антирелігійної кампанії.

Зазначається, що, ймовірно, цю церкву не будували як нову споруду, а перенесли на Хутори, які тоді були окремим селом, з Вінниці. У Вінниці ж на початку XVII століття ця будівля була осердям православного монастиря Вознесіння Господнього (1616 р.), яким опікувалась українська шляхта, козаки та міщани.

У відео йдеться, що разом з церквою, угіддями та колегіумом обитель займала територію між сучасними капуцинським костелом та колишнім кінотеатром “Росія”. А з її діяльністю пов’язані імена київського митрополита Петра Могили (у 1632 р. за його підтримки тут відкрили колегіум) та козацького полковника Івана Богуна, під чиїм проводом монахи монастиря брали участь в обороні Вінниці 1651 р.

У “Центрі історії Вінниці” повідомили, що через політичні причини, монастир став греко-католицьким, і його перенесли з середмістя Вінниці в село Великі (Старі) Хутори, заснувавши там у 1726 р. обитель св. Юрія (також відома, як церква св. Георгія Великомученика).

Остання зафіксована згадка про існування монастиря Вознесіння в середмісті друга половина XVII століття, часи Руїни. А коли саме відбулося перенесення на Хутори достеменно невідомо. Водночас зазначається, що у 1751 р. монастир ліквідували, а церква Георгія стала парафіяльною. У 1782 р. парафія налічувала 180 садиб та близько 800 мешканців Хуторів. Наприкінці літа 1794 р. парафію перевели на синодальне православ’я.

Відомо, що церква Святого Юрія розташовувалась на Вінницьких хуторах приблизно в районі сучасних вулиць Незалежності та Сагайдачного. А на вході до храму було висічено такі слова: “За благословенням Отця, волею Сина і сприянні Св. Духа створюється храм цей св. великомуч. Георгія, року Божого 1726, місяця липня, 2 дня, стараннями священно-ієромонаха Никифора”.   

Храм Святого Юрія зберіг у своїй архітектурі унікальні риси козацького стилю XVII століття, що можуть бути свідченням його давності: квадратні за формою зруби, шатрові склепіння та перехід у восьмеричний купол, “шоломовидні” за формою куполи та Корсунського типу хрести. Це свідчить про поєднання архаїчної традиційної дерев’яної церковної архітектури з переходом до пізніших ілюзорних рис. Багато мистецтвознавців, що досліджували церкву відзначають її простоту, “чистоту стилю” та відсутність конструктивних змін з часів побудови, йдеться у відео.

Ця церква діяла з моменту відкриття у 1726 році до приходу більшовиків. Спершу храм просто закрили, а в 1960-х роках під час “хрущовської” антирелігійної кампанії його було повністю розібрано.

У “Центрі історії Вінниці” кажуть, що хоча саму церкву втрачено, її образ зберігся завдяки світлинам невідомих авторів, а також працям Г. Павлуцького та С. Таранущенка.

 

Відео – Центр історії Вінниці

Читайте також: “Центр історії Вінниці” показав найдавніше відео із П’ятничан 1929 року

Читайте також: “Різні покоління – спільна мета”: історики презентували відео, присвячене поколінням українських захисників і захисниць

Читайте також: “Музей Вінниці” запрацює у січні 2022 року

Читайте також: Музей історії України у Другій світовій оприлюднив відео про однострої українських вояків сто років тому

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.