«Це чоловіча тусовка»: як у Вінниці працює «ТатоHub»

13:50
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

У Вінниці створили клуб для чоловіків ТатоHub. Це спільнота, у якій татусі зможуть обмінюватися досвідом та знаходити відповіді на те, що їх хвилює у житті, стосунках з дітьми та дружинами.

Сучасний світ руйнує стереотипне уявлення про розподіл обов’язків у родині. Сьогодні роль чоловіка не зводиться лише до позиції «головного годувальника родини», а жінка не обов’язково «берегиня домашнього затишку» на яку також покладено виховання дітей.

Чоловіки на рівні з жінками доглядають дітей та мають право на декретні відпустки, хоча насправді в Україні цим правом користується досить незначний відсоток татусів. Крім того, у вихованні дитини та становленні її як особистості, роль батька відіграє не меншу (а деколи навіть більшу) роль.

У Вінниці реалізується програма «ЄС за гендерну рівність: разом проти гендерних стереотипів та гендерно-зумовленого насильства» і одним з багатьох компонентів програми стало створення ТатоHub-у. Це національний проєкт і Вінниця одне з міст-партнерів, де він реалізовується на місцевому рівні. Мета створення ТатоHub-у в тому, щоб спонукати чоловіків проводити більше часу з сім’єю, брати участь у домашніх справах та побуті, аби зруйнувати стереотип, що завдання чоловіка лише у зароблянні коштів, а піклуватись про дітей має винятково дружина.

 

– Якщо говорити про гендерну рівність, то становище жінок в Україні гірше, ніж чоловіків, – розповідає директорка громадської організації «Бюро інституційного розвитку» Наталя Сергієнко. – У нас насправді є гендерна нерівність та є програми, які працюють з жінками. Наприклад, щодо розвитку жіночого підприємництва та жінок в політиці – це ті програми, які фокусуються саме на жінках, тому що вони мало представлені у цих галузях.

Якщо ж ми говоримо про чоловіків, то вони добре представлені у галузях бізнесу, політики, влади, а ось у сфері сім’ї та побуті існує стереотип, що чоловік там не повинен нічого робити. Насправді це теж не дуже добре для чоловіків, тому що багато хто з них жалкує, що мало часу проводили з дітьми, поки працювали. Зміна таких стереотипних речей корисна і для жінок, і для чоловіків.

Перша зустріч ТатоHub-у відбулась у п’ятницю, 11 грудня. Темою заходу стало питання того, що тату категорично не можна робити у стосунках з дитиною. Її обирали відповідно до опитування, яке проводили у соціальних мережах. За словами Катерини Шрамко, координаторки проєкту у Вінниці, на першу зустріч прийшло навіть більше чоловіків, ніж розраховували організатори.

– Попит перевищив пропозицію вже у перший день реєстрації. Ми не очікували такої кількості заявок. Розраховували, що на першій зустрічі у нас буде 10 татусів, але прийшов 21 чоловік і з ними 19 дітей. Поки наші татусі працювали з експертами, діти були зайняті майстер-класом.

 

 

– Насправді у чоловіків є дуже багато питань про що вони хочуть поговорити, обговорити, поділитись своїм досвідом, пропрацювати. Не лише стосовно виховання дітей, а взагалі про роль чоловіка, піклування у розрізі партнерства з жінкою, як тата в родині, стосунків чоловіка та дітей, – додає Катерина.

– На більшість наших заходів чоловіки будуть запрошені з дітками для того, щоб вони навчились взаємодіяти та проводили більше часу разом. Матусям ми не забороняємо приходити на наші заходи, лише є такий нюанс, що саме робота з експертами відбувається без жінок. Чоловіки там діляться своїми секретами, там є певні конфіденційні питання.

Психолог проєкту Олег Следь пояснює, що насправді у чоловіків завжди був запит на перебування у чоловічому середовищі, де можна обговорити свої питання та проблеми. Для прикладу, ті ж поїздки на рибалку, походи у лазню чи на більярд. Хоча на зустрічі ТатоHub-у жінок не пускатимуть, не варто думати, що в суто чоловічому просторі виникатимуть секрети від (або ж про) дружин.

– Це не належить до категорії секретів від дружини чи чоловіка, – пояснює психолог. – Це стосується відбудування своєї ідентичності та свого «Я». Щоб зійтися з дружиною йому потрібно було спершу сформуватися, як чоловіку і не обов’язково було пояснювати, як саме він формувався. Є моменти, у яких чоловік з дружиною будує певні стосунки, але є ті, в яких людина працює з собою.

– Наприклад, складно, коли чоловік в сім’ї проговорює якісь свої травми з дитинства чи життя, які для нього досить складні. Жінка не зобов’язана їх витримувати та думати, як з цим впоратися. Вона може поспівчувати, побути разом з чоловіком в цей момент, але річ у тому, що для цього є спеціалісти, до яких ми можемо прийти та поговорити. Це певна психотерапія.

Проєкт ТатоHub – це не лише про стосунки батьків з дітьми. Перш за все, це допоможе налагодити стосунки між подружжям, наголошує експерт.

– Якщо ми працюємо над стосунками з собою, то це вплине на будь-що інше. Це впливає на стосунки в родині, зі своєю партнеркою, на стосунки зі своєю дитиною, на роботі, в суспільстві, з друзями – на всі сфери життя. Не можу сказати, якою мірою, але якщо, наприклад, я розумію, що зі мною відбувається, тоді я розумію, що з цим можна робити.

Організатори вже отримали запити від чоловіків щодо питань, які б хотіли обговорити надалі. Зокрема, про партнерські пологи, стосунки з партнеркою (в тому числі й сексуальні) після народження дитини, як реагувати, коли дитина робить щось не так, як би цього хотілось татові.

– Це ось саме про реакції, про своє, а не про те, як зробити дитину кращою. Були запити про те, що може допомогти у вихованні дітей, на що ставити акценти, а на що не потрібно. Важливий момент у тому, щоб ділитися досвідом у кого що виходить, у кого що не виходить і як ти з цим взагалі живеш, пояснив Олег Следь.

– Хочеться у рамках цієї програми пропагувати те, що свідомий чоловік може сформуватись ще задовго до того, як він стає татом. І коли в нього вже з’явиться дитина, щоб він був готовий до того і міг впоратись з цим, знав як йому комфортно взаємодіяти в тій чи іншій ситуації, додала Катерина.

Відтак, учасником ТатоHub-y може стати будь-який чоловік, незалежно від того, чи він вже має дитину. Серед експертів, яких будуть запрошувати на зустрічі, лише чоловіки.

Катерина розповідає, що вже багато фахівців захотіли стати партнерами проєкту та поділитись з чоловіками важливою інформацію. Серед них можуть бути лікарі-педіатри, урологи, акушер-гінекологи. Крім того, самі учасники ТатоHub-y є фахівцями у різних галузях й можуть бути корисними та цікавими один одному. Вже з першої зустрічі відбулась певна взаємодія та почали будувати подальші плани.

– Це чоловіча «тусовка», така ідея. «Тато-туса», зазначив психолог проєкту. Ми говоримо про чоловіче у чоловічому оточенні, а з жінкою може бути трохи інший процес. У нас не психотерапія, а більше набування, бачення, розширення свідомості. Тут важливий цей зовнішній фактор, що експертом має бути чоловік.

Крім того, за словами організаторів проєкту, вінницьких татусів також цікавить питання декретних відпусток. Нещодавно в Україні у першому читанні прийняли законопроєкт, який передбачає, серед іншого, можливість брати одноразову оплачувану відпустку на 14 днів чоловікам, якщо дружина народила дитину, батьку дитини, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але пов’язаний побутом, взаємними правами та обов’язками.

– Щодо декретних відпусток, то в Україні чоловік може брати трирічну, але цим правом користується дуже мало чоловіків. Можливо, лише три відсотки. Новий законопроект пропонує чоловікам брати короткотривалу відпустку на два тижні, наприклад. Насправді така відпустка для чоловіків дуже важлива, тому що багато з них при народженні дитини беруть її за власний рахунок. Ця потреба бути поряд з сім’єю, коли народилась дитина, у чоловіків є. Все ж змінюється, потрібно навчитися, підлаштуватися. Є запит в чоловічої аудиторії саме на декретну відпустку, – додала Наталя Сергієнко.

До речі, про те, як батько може оформити декретну відпустку можна прочитати у поясненнях фахівчині Літинського бюро правової допомоги, що на Вінниччині, Галини Войнаревич за ЦИМ посиланням.

Наразі засновники вінницького «Клубу для татусів» у процесі формування графіку заходів на 2021 рік. У майбутньому планують провести дві великі тематичні події – ТатоФорум та ТатоФест. Однак наразі ще зарано говорити, у якому саме форматі та коли вони відбудуться.

– Ми приблизно знаємо, якою інформацію наповнити наші зустрічі, але все ж потрібно ще трішки ближче попрацювати з цим колом татусів, пояснює Катерина. – Формати зустрічей будуть абсолютно різними, будуть відбуватись у різних місцях. Хочеться, щоб це було різноманітно, щоб локації змінювались і татусі отримували якомога більше можливостей проведення зі своїми дітками спільного часу та отримували позитивні емоції.

– У нас багато задумок і в принципі ми навіть не можемо сказати, що все спланували остаточно, – додає Наталя. – Ми дуже гнучкі й будемо залежати від потреб, запитів татусів та наших власних фантазій.

– Ми дуже відкриті на запит чоловіків. Ось першу нашу тему обрали через запит у соціальних мережах і коли ми вже почули наступні питання, а в чоловіків їх дуже багато, то є розуміння, що далі з ними робити. Ми не даємо певну структуру чи схему, яку обов’язково мають «з’їсти» чи прийняти. Ми шукаємо можливість співпрацювати разом, щоб знайти відповіді на їхні запити, – зазначив Олег.

Нині ТатоHub не має постійного місця проведення заходів. Ще тривають перемовини з молодіжним центром «Квадрат», де погодились надавати приміщення для зустрічей. Організатори сподіваються, що у них буде можливість проводити заходи з татусями наживо, наскільки це дозволятимуть карантинні обмеження.

Слідкувати за інформацією, оновленнями та повідомленнями про майбутні зустрічі можна на сторінці ТатоHub y Facebook. Незабаром також створять сторінку в Instagram, Telegram та блог від експертів проєкту.

Фото Марини Сербінович, зі сторінки ТатоHub у Facebook, The Irish Times, NBC News, The Dad Coach

Читайте також: У Вінниці за підтримки ЄС започаткували клуб для татусів “ТАТОhub”

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.