Публікації за датами

  • 25 Липня/ 16:23
    Головне на Vежі

    Публікація25.07.1916:23

    Автор:В'ячеслав Луцков

    Тростянецький спиртзавод не визнає свою вину в екологічній катастрофі: суд над підприємством розпочався з акції протесту. ФОТО

Сьогодні, 25 липня, суд почав розгляд резонансної справи щодо Тростянецького спиртового заводу, який звинувачують у масовому забрудненні навколишнього середовища. Сторони вже після перших хвилин зустрічі почали сперечатись щодо відповідальних за екологічну катастрофу, проте до кінця засідання так і не дійшли компромісу.  

В цей час мешканці Тростянця пікетували будівлю суду. І хоча ще тиждень тому вони цілодобово протестували біля території заводу, до Вінниці приїхали як “група підтримки”.

Хронологія забруднення та протестів

– У червні 2019 року в Тростянці відбулись протести проти нестерпного смороду від викидів місцевого спиртового заводу. Виникла загроза екологічної катастрофи внаслідок діяльності підприємства. Зокрема йшлося про перевищення допустимої норми парів сірководню в атмосфері, що може викликати отруєння, задуху, чхання, нежить та алергію.

Мітинги, перекриття доріг та флешмоби в соціальних мережах були покликані привернути увагу влади та змусити її заборонити підприємству працювати без належних очисних споруд.

– 20 червня. Відбулось засідання обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де було прийнято рішення призупинити діяльність державного підприємства «Тростянецький спиртовий завод» до повного усунення наслідків екологічної катастрофи та вжиття заходів по усуненню всіх недоліків по переробці відходів, а також підготувати відповідні звернення до Міністерства АПК та «Укрспирту» щодо врегулювання даної проблеми.

 – 25 червня. Жителі смт Тростянець вийшли на безстрокову акцію проти роботи державного підприємства “Тростянецький спиртовий завод”. Причина: невиконання, на думку жителів, рішення комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про призупинення роботи заводу.

– 28 червня. Завод фактично припинив працювати завдяки тростянецькій громаді, яка не давала завозити необхідні матеріали для роботи заводу (зі слів мешканців). Протести продовжилися.

– 4 липня. В.о. директора ДП «Тростянецький спиртовий завод» Богдан Білейчук повідомив, що “наразі намагаються ліквідувати сморід і працюватимуть над тим, аби ситуація не повторилася” та додав, що на заводі розглядають питання будівництва біогазової станції, яка дозволить вирішити проблему. Проте жодних гарантій в.о. директора з приводу цього не надав.

Як повідомлялося на офіційному сайті Вінницької обласної ради, внаслідок порушення екологічних норм державним спиртзаводом у Тростянці, що на Вінниччині, рівень забруднення повітря в населеному пункті вже перевищив норму в дев’ять разів. У зв’язку з цим місцеві мешканці протестували два тижні, вимагаючи не лише повної зупинки роботи підприємства, але й знезараження технологічних відходів виробництва.

– 18 липня. Безперервні протести місцевих мешканців, які тривали близько 22 діб, зупинились після діалогу з адміністрацією заводу. Керівництво заводу, за словами мешканців, пообіцяло не починати роботу підприємства.

“Дайте нам дихати!!!”

Проблеми екології привели мешканців Тростянця і у Вінницю, під будівлю Вінницького окружного адміністративного суду, де й розглядали справу. З транспарантами “Дайте нам дихати!!!” і “Здоров’я наших дітей дорожче ваших грошей!!!” сім активістів демонстрували свою позицію біля будівлі ВОАС.

За словами  Андрія Тєрєхова, одного з активістів, близько 40 гектарів землі було забруднено внаслідок роботи заводу. Стверджує: наразі  десятки тон відходів все одно залишаються прямо на поверхні грунту, й після призупинення роботи заводу.

Попри це, інша активістка, яка не захотіла називатись, стверджує, що вони боролися та боротимуться не проти розташування заводу на їх території, а проти наслідків його роботи. Жінка каже, що завод має усунути наслідки негативного впливу на навколишнє середовище та в подальшому його не забруднювати. Проти факту існування заводу, який “забезпечує місцеве населення робочими місцями”, вона не виступає.

“Доведіть нашу вину”

Підготовче засідання суду зазвичай не вирізняється активними діями учасників, але справа Тростянецького спиртзаводу стала виключенням: там спори почались ще до появи судді. Так, майже одразу після запрошення до зали судового засідання представник позивача (Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької  ОДА) та юрист з юрисконсультом заводу (відповідача) вступили в суперечку.

Сам позов стосувався анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Представники спиртзаводу відмовлялися визнавати більшість звинувачень в забрудненні їхнім підприємством території.

Представники спиртового заводу

Наприклад, аргумент щодо запаху, який стоїть в повітрі навколишніх населених пунктів, вони приписують певному скотомогильнику (вірогідно, від ПРАТ “Тростянецький м’ясокомбінат” – авт.), а також звалищу та стокам. Проте мешканці Тростянця, з якими ми поспілкувались після суду, стверджують, що від цих об’єктів не було такого неприємного запаху, допоки спиртзавод ще не почав свою роботу.

В центрі представниця позивача

Основною ідеєю, яка виокремлювалася у представників ДП “Тростянецький спиртовий завод”, було те, що вину підприємства в забрудненні потрібно спершу довести в установленому порядку. Після цих суперечок до зали прийшов суддя і почалося власне судове засідання.

Що вирішив суд?

Підготовче засідання за своєю природою не може бути першим і остаточними кроком вирішення спору. Так, позивачу, зокрема, наразі потрібно надати документи, які й стали підставою для надання дозволу на викиди атмосферне повітря.

Варто підкреслити, що сторона позивача хотіла долучити як третіх осіб декілька державних установ. Зокрема, Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області, Головне управління Держспоживслужби у Вінницькій області та Державну установу “Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України”. Проте суддя Дончик підкреслив, що для цього необхідна аргументація, якої в позовній заяві не було.

Наступне підготовче засідання відбудеться у Вінницькому окружному адміністративному суді 3 вересня 2019 року, 0 12:30. Що робити мешканцям Тростянця увесь цей час – питання риторичне.

Фото – Vежа, Вінницька ОДА, lada.fm

Читайте також:

У Тростянці почалася безстрокова акція протесту проти спиртзаводу, голова ОДА говорить про кримінал. ФОТО

Рівень забруднення повітря в Тростянці вже перевищив норму в дев’ять разів

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.