“Тріумф людини”: у Вінниці показали рушник, вишитий в сталінських таборах українками. ФОТО

15:32
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці представили кухонний рушник, вишитий українками в Темниківському виправно-трудовому таборі Мордовської АРСР. Однією з них була й вінничанка Катерини Микульської-Славинської, яка відбувала покарання як дружина і донька “ворогів народу”.

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї зазначили, що цей експонат “справжній символ спротиву в’язнів сталінських таборів, зокрема українського опору, що був рушійною силою у руйнуванні імперії ГУЛАГу та радянської комуністичної держави з її злочинним режимом”. які вишили у 1938–1944 роках.  

Старенький благенький кухонний рушничок, на якому залишили свої візерунки репресовані співвітчизниці, перебуваючи на “виселках”, – повідомили у музеї. – На полотні понад 200 зразків орнаментів, вишитих різною технікою, більше 200 жіночих трагічних доль. Край рушника обв’язаний гачком також різними зразками. Цей унікальний предмет не має ціни і свідчить нам про те людське, що не здатна знищити жодна система, про свободу у серцях, про силу волі, про тріумф людини над тоталітаризмом.

 

У повідомленні йдеться, що однією з учасниць цього “дійства протесту” була вінничанка Катерина Микульська-Славинська. Вона відбувала покарання у мордовських таборах як дружина і донька “ворогів народу”: розстріляних Івана Микульського та Антона Славинського.

У музеї повідомили, що після таборів Катерина Микульська-Славинська у 1950–1960-х рр. проживала у м. Городець Горьківської області, а згодом переїхала до Вінниці.

Всі ці роки вона зберігала у себе рушник. Наприкінці 1990-х рр. пані Катерина передала рушник своїй приятельці – дільничній лікарці Зінаїді Завальнюк. У 2019 р. лікарка подарувала його відомій журналістці Ганні Секрет під час презентації виставки рушників у обласному центрі народної творчості. У цьому році Ганна Секрет передала цей унікальний предмет до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею, – йдеться у повідомленні.

 

Виставку цього рушника у краєзнавчому музеї доповнили архівними матеріалами репресованої родини Микульських-Славинських: Антона Вікентійовича Славинського, Катерини Антонівни та Івана Григоровича Микульських (із фондів Державного архіву Вінницької області), а також особистими речами Катерини Микульської (з фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею).

Виставка триває у 12-й залі Вінницького обласного краєзнавчого музею (вулиця Соборна, 19) з 10:00 до 18:00. Її можна відвідати до 30 грудня 2020 року. Ціна входу у музей для дорослих – 30 грн, для дітей – 10 грн.

Фото – facebook.com/vinnytsiamuseum

Читайте також: Від репресованого діда до темношкірих родичів у Франції: вінницька історія архівних відкриттів

Читайте також: Чотири сотні справ жертв репресій – вінницькі активісти створили унікальний довідковий сайт

Читайте також: “Центр історії Вінниці” опублікував історичні світлини з розкопок могил жертв НКВС. ФОТО

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.