“Центр історії Вінниці” опублікував уривок документальної кінохроніки часів довоєнної Вінниці. А саме – підготовку тракторів до посівної кампанії, яку зафільмував кіно-кореспондент Самойлов у 1928 році.
Цікаво те, що на відео можна побачити середмістя Вінниці у досить незвичному плані: з тракторами, велосипедистами та будівлями, як впізнаваними, так і тими, що не збереглися до наших днів.
– Сьогодні ми повертаємося до формату, який започаткували ще у 2017 році. Він називався “Fridaymovie” – коли на фейсбук-сторінці “Центру історії Вінниці” ми публікували документальні стрічки, пов’язані з довоєнною Вінницею (себто, Вінницею 1920/30-х років), – розповів Олександр Федоришен, директор “Центру історії Вінниці”.
– Нещодавно на Ютубі Державна архівна служба України завантажила весь масив цих матеріалів. Вони також частково стосуються неопублікованих матеріалів про Вінницю і Вінниччину. І ми спробуємо сьогодні розглянути одне із найцікавіших відео, яке тепер є надбанням громадськості – відео, зняте у Вінниці в 1928 році, – додав Олександр Федоришен, який і зробив детальний розбір цього уривку у відео вище.
Олександр Федоришен
На перших кадрах кінохроніки зображено робітників, які готують трактор і плуг поряд з ним для виїзду.
Напис із вивіски свідчить про те, що перед нами зображена тракторна база та майстерня “Господарсоюзу”. Але найнесподіваніше – те, що ця територія є фактично внутрішнім подвір’ям теперішнього готелю “Вінниця”, що на вулиці Соборній.
Увагу на цих кадрах привертає будівля з колонами ліворуч. У Вінниці таких садиб було доволі небагато, і саме у цій вгадується садиба Щеньовських.
Сам будинок, ймовірно, спорудили ще наприкінці 18 або на початку 19 століття. Але на доволі відомій і популярній фотографії 20-х років 20 століття ця будівля зображена вже у досить занедбаному стані.
Садиба Щеньовських, 1927 рік. Фото з групи “Історія Вінниці”
На наступних кадрах видно й будівлю Вінницької міської думи, а точніше – одну з її стін, що нависає над спорудою садиби.
Може здатися, що це стіна поряд із фонтаном “Мушля”, яку ми можемо бачити із Майдану Незалежності. Однак Олександр Федоришен зазначає, що на кадрах із кінохроніки зображена зворотна сторона цієї будівлі, до якої зараз впритул прибудований готель “Вінниця”.
А праворуч, на цьому кадрі можна побачити ще одну доволі характерну споруду. Це так званий каретний або автомобільний гараж Вінницької міської думи, який зберігся донині.
Зараз ми можемо його спостерігати із вже згаданого фонтану “Мушля”, що на Майдані Незалежності.
Будівлю Вінницької міської думи спорудили у дореволюційний час, в 1911 році.
На наступних кадрах зображено уже теперішню вулицю Соборну, по якій проїжджає кілька велосипедистів і пробігає декілька собак. Це дещо інший ракурс – вигляд із території тракторної бази (тепер – внутрішнього подвір’я готелю “Вінниця”) на протилежний бік вулиці.
Тепер там розміщена будівля обласного об’єднаного бюро технічної інвентаризації, але на кадрах з кінохроніки ми бачимо на цьому місці одноповерховий магазин з широкими вітринами.
На задньому плані, у верхньому правому кутку кадру, помітно головний символ Вінниці – вежу Артинова. Враховуючи, що це 1928 рік, вона ще не перебудована: з годинником вище та оглядовим майданчиком, яким користувалася вінницька пожежна команда.
А на передньому плані цього відео, праворуч перед вежею, видно шматочок ще однієї споруди, яка досить точно вгадується за своїми формами. Це вінницька синагога Ліфшиця, яку протягом 20 століття декілька разів докорінно перебудували.
Синагога Ліфшиця раніше
Синагога Ліфшиця тепер
Оскільки ця кінохроніка демонструє підготовку тракторів до посівної кампанії, то на більшості кадрів зображена саме техніка і характерні типажі робітників другої половини 20-х років. Судячи з їхнього одягу, Олександр Федоришен припускає, що це можливо рання весна 1928 року.
Також зазначимо, що серед найцікавіших кадрів усієї хроніки є ще демонстрація технічних можливостей та маневрів техніки. Це коли трактори їздять по колу без водіїв за кермом. На відео – з 3:25 хвилини.
Відео – Центр історії Вінниці
Дякуємо!
Тепер редактори знають.