Публікації за датами

  • 03 Квітня/ 17:43

    Vinnytsia

    Публікація03.04.1917:43

    Автор:В'ячеслав Луцков

    Територіальні громади можуть змусити об’єднуватися – голова Вінницької ОДА

3 квітня на сайті Вінницької ОДА з’явились коментарі Валерія Коровія щодо процесу об’єднання територіальних громад. За словами голови облдержадміністрації, якщо до 2020 року територіальні громади добровільно не об’єднаються, «буде створено такий механізм, який змусить їх все ж таки це зробити».

Як пояснив Олег Левченко, директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, процес примусового об’єднання почнеться з прийняттям Закону України «Про засади адміністративно-територіального устрою України». Внаслідок прийняття також зменшиться кількість районів.

Наразі внесений Кабміном законопроект №8051 «Про засади адміністративно-територіального устрою України» включений до порядку денного теперішньої сесії Верховної ради та має розглянутись на пленарному засіданні. Дата розгляду невідома. Законопроектом принцип добровільності не передбачається.

Нагадаємо, що наразі територіальні громади об’єднуються на принципі добровільності, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Питання об’єднання територіальних громад є особливо гострим для Вінницької області через повільні темпи добровільного створення ОТГ. Для порівняння: карти об’єднаних територіальних громад Вінницької та Житомирської областей виглядає так (зафарбованим кольором – ОТГ):

Вінницька область
Житомирська область

  

Читайте також: Вінниччина посіла останнє місце в країні в рейтингу формування ОТГ

Найбільш успішними після об’єднання паном Левченком були названі Вапнярська, Томашпільська та Тростянецька селищні об’єднані територіальні громади.

До позитивів ОТГ пан Левченко відносить збалансування фінансового управління, контроль ставок місцевих податків на рівні громад, а не районів. Також самостійне управління комунальною, освітньою та іншими сферами приносить більший ефект в ОТГ, ніж коли цим займались райони.

В планах – забезпечити 100% покриття території України об’єднаними територіальними громадами і дати можливість для їх функціонування.

Відповідно до законопроекту, має зменшитися також кількість районів. На запитання про майбутню кількість районів у Вінницькій області, пан Левченко зазначив, що поки йде процес моделювання, але кількість точно буде меншою і поки варіюється від 2 до 10.

Читайте також: Вінницька агломерація: які населені пункти можуть приєднатися до Вінниці за новим законом і до чого це призведе

Як повідомив Vежі Назарій Слізяк, адвокат, спеціаліст із земельного та адміністративного права, прийняття Закону України «Про засади адміністративно-територіального устрою України» є актуальним через відсутність в Україні законодавчого регулювання територіального устрою, окрім декількох норм Конституції.

На питання про можливе обмеження принципу добровільності об’єднання, передбаченого Законом «Про добровільне об’єднання територіальних громад», пан Левченко зазначив, що «Закон передбачає, що громади мають шанс на об’єднання. Але це не означає, що громади можуть поступати, як вони хочуть, довічно».

За словами пана Левченка, до 2020 року громади мають змогу шукати варіанти об’єднання. Після 2020 року це буде «примусове рішення, яке, можливо, не всім сподобається».

Фото – decentralization.gov.ua, головне фото – з архівів Vежі

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.