Відключення води у Вінниці, яке анонсує акціонерне товариство “Вінницяобленерго” з 23 вересня, цілком ймовірне. передусім у випадку, якщо ситуацію не “врятує” Вінницька міська рада.
Про це в коментарі Vежі розповів Андрій Ковальов, депутат Вінницької обласної ради, який очолює постійну комісію обласної Ради з питань житлово-комунального господарства, енергоефективності та енергозбереження.
Нагадаємо, Акціонерне товариство “Вінницяобленерго” повідомляє про відключення від електропостачання комунального підприємства “Вінницяоблводоканал” через борги перед енергетиками. Вказано, що сума боргу становить 67 мільйонів гривень, які енергетики вимагали сплатити протягом тривалого часу та навіть подали з цього приводу до суду. Втім, за словами прес-служби “обленерго”, реакції зі сторони “водоканалу” не було.
Згодом у КП “Вінницяоблводоканал” зазначили, що “борг утворився внаслідок того, що з 1 липня стартувала нова модель ринку електроенергії відповідно до норм закону “Про ринок електричної енергії”, ухваленого у 2017 році. Тарифи на електроенергію суттєво зросли, а ось тарифи на водопостачання та водовідведення фактично залишилися без змін”. Деталі ТУТ.
Журналісти попросили прокоментувати Андрія Євгенійовича ситуацію, що склалася, та розповісти, хто в цьому винен, якими можуть бути наслідки і що робити Вінниці.
Андрій Ковальов
– Якщо ми почнемо трішки раніше, то коли набрав чинності Закон про ринок електричної енергії, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП, згідно з цим законом, дала вимогу для всіх водоканалів України мати 100%-ву передоплату. Але при тому всьому (НКРЕКП) забула зробити найголовніше – вкласти це в тариф. Якщо подивитися по сторінках Асоціації водоканалів, про це говорили ще з кінця минулого року, що прийде вересень і ситуація буде критична, бо їм (водоканалам – авт.) не буде за що розрахуватися. Фактично це і відбувається.
“Враховуючи те, що основними споживачами водоканалів є населення, попередню оплату взяти ніде, тарифом на послуги це не передбачено, водоканали «вижили» тільки за рахунок дотації місцевих бюджетів та невиконання інвестиційних програм (що буде у свою чергу знято з тарифу при перевірці НКРЕКП). НКРЕКП дійсно передбачені зміни Методики формування тарифу Постановою №339, яка передбачає накопичення додаткових коштів для попередньої оплати за електроенергію в розмірі 1% валового доходу (що не дає майже нічого при частці електроенергії у собівартості послуг більше 30%), та і цей відсоток поки що не врахований жодному підприємству.” – Асоціація водоканалів України.
За словами Андрія Ковальова, це означає, що ситуація, яка склалася – це не провина “обленерго”, “ЕНЕРИ” чи водоканалу. “Це просто в тарифі в них дійсно не закладена складова, пов’язана з передоплатою” – пояснив Ковальов.
– При тому, що розділили енергопостачальні компанії на дві частини (“обленерго” та “Енера”), вони згідно з цим Законом й між собою мають відносини: тільки компанія-постачальник “Енера” не перераховує кошти “обленерго”, то її відключають самостійно. Тому відповідним чином компанія “Енера” зробила попередження про планові відключення “Вінницяоблводоканал”.
Водночас, Ковальов зазначив, що як голова постійної комісії при обласній Раді бачив таку ситуацію ще протягом всього минулого року.
– Я неодноразово збирав керівників облводоканалу, обленерго, керівників і заступників профільних (структур), голови обласної адміністрації. Я говорив, що це буде постійно. Навіть підготував звернення, проект рішення до НКРЕКП (з проханням – авт.) негайно втрутитися в цю ситуацію, бо вона є критичною. Тут в цьому винен: а) Закон, б) законопроект НКРЕКП, яке не дало можливість водоканалам вкласти в тариф складову передоплати за електроенергію. Я думаю, подальша ситуація буде тільки погіршуватися.
– Потрібно передати “облводоканал” (на баланс міста – авт.). Точніше його залишки, адже залишилася 1/16 його частина: те, що в нас на виїзді з Київської плюс очисні споруди, все інше ми давно передали з області на райони цілісними майновими комплексами. А 98% абонентів “Вінницяоблводоканалу” – це мешканці Вінниці. Місто має значно більше фінансових можливостей, щоб модернізувати (мережі) та подумати про джерело водопостачання, про саму річку Південний Буг, яка в нас вмирає.
“Раніше “Вінницяводоканал” мав структурні підрозділи у районах, але вони передані на баланс місцевих рад. Тобто фактично сьогодні “Вінницяоблводоканал” обслуговує Вінницю на 90%. Щодо обслуговування споживачів в області, то кожний район має свої підрозділи, вони на балансі або ОТГ або місцевих рад” – прес-служба “Вінницяоблводоканалу”.
VежА: Як Ви оцінюєте подальшу ситуацію? Чи залишиться Вінниця без води?
– А в них (“обленерго” – авт.) немає іншого варіанту (як відключити електроенергію “водоканалу” – авт.). Ось вже навіть міську раду відключали від електрики. Зараз я побачив перший проект рішення від міської ради, що вони не проти щодо безоплатної передачі, але в мене питання: а що з боргами? Є 67 мільйонів боргу – що з цим робити?
“Вінницькій мерії перекрили електроенергію, незважаючи на ухвалу суду. Не дотримуючись відповідної процедури, ТОВ “Енера Вінниця” на 25% підвищила вартість кіловат-години, а в міськраді відмовилися сплачувати за “новим” тарифом” – пише “depo.Вінниця”.
– Що робило “обленерго”… Вони зверталися до Вінницької міської ради та обласної адміністрації з проханням “підставити плече” нашому комунальному підприємству. Вінницька міська рада проводила сесію і три-чотири мільйони гривень кидала на рахунок “обленерго” і це тимчасово вирішувало проблему. Зараз, я бачу, ситуація значно погіршилась фінансово в питаннях проплати… А тут ще постає питання несвоєчасного коригування тарифів. Тарифи з 2016 року для водоканалів не змінювались. Якщо це своєчасно не коригується, збитки підприємства зростають.
Водночас, за словами Андрія Ковальова, потрібно не підвищувати тарифи, а зменшувати втрати підприємства. Зокрема, каже Ковальов, через застарілість мереж та неконтрольований і нелегальний забір води водоканал втрачає близько 40% води, яку вони постачають в мережі.
Якою Ви бачите ситуацію надалі?
– На мою думку, відключення будуть, якщо міська рада, знову ж таки, в черговий раз не зробить фінансову дотацію комунальному підприємству. Я точно не скажу, але таким чином міська рада ”рятувала” ситуацію хіба не кожний квартал. Ви ж бачите розмір заборгованості… Вона ж тільки зростає. Це говорить про те, що ця ситуація регулярна. Зараз з цим новим законом про електроенергію в “обленерго” немає іншого варіанту. Тут або звільнять генерального директора (“обленерго” – авт.), або відключать (від електроенергії – авт.) “водоканал”.
Нагадаємо також, в лютому цього року через конфлікт постачальника електроенергії ТОВ “Енера Вінниця” з облводоканалом, вінницькі міські електричні мережі відключили від електропостачання дві водонасосні станції: ІІІ «Старе місто» та «Вишенька». А відтак поставили мешканців чотирьох мікрорайонів перед фактом припинення подачі води. Детальніше – за ЦИМ посиланням.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.