“Стус: Перехожий”: як пройшла медитативна камерна опера від акторів Центру сучасного мистецтва “ДАХ” у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:02
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

Сьогодні, 30 жовтня, в рамках фестивалю “AIR Fest Vinnytsia” на сцені Вінницького коледжу культури і мистецтв ім. М. Леонтовича митці київського театру сучасного мистецтва “ДАХ” презентували медитативну камерну оперу про життя та творчість Василя Стуса.

Музично-театральне дійство “Стус: Перехожий” стартувало о 17:30. “Стус: Перехожий” – це мінімалістична медитативна камерна опера про любов, чесність, шлях людини та тендітність життя, метою якої є актуалізація персони Стуса та його поезії.

Відомо, що працювати над проєктом тріо “дахівців” почали ще в березні 2019.

Робота почалась з того що KLIM (Володимир Клименко) приніс на заняття декілька віршів Василя Стуса і сказав: “Давайте спробуємо”. Згодом у ході репетицій народився проєкт, ідеєю якого стало дати прозвучати змістам поезії Стуса, оскільки у його віршах вже все є: ритм, стиль, сенси, мелодія.

KLIM (Володимир Клименко) – один з визнаних лідерів сучасного авангардного театру, театральний філософ, режисер і драматург. Друг, педагог та улюблений драматург Влада Троїцького.

Тріо акторів театру ДАХ – Софія Баскакова, Ігор Димов та Володимир Руденко – разом з тренером проєкту, драматургом Клімом сотворили справжню магію. Мінімалістичну камерну оперу-одкровення про любов, життя і смерть, покликання, честь і шлях людини. – ідеться на офіційній сторінці проєкту.

Взагалі вистава розповідає про долю українського поета та його незламний дух, а робота “дахівців” з поезією – це спроба максимально розповісти змісти та сенси Стусівської поезії через призму його життєвого досвіду.

Співтворці та виконавці камерної опери – актори театру “ДАХ”. Вони стверджують, що для них Стус – вчитель, а його вірші – молитви. Вони впевнені в тому, що його тексти мають магічну силу: вказують шлях до чистоти, людяності й нагадують про служіння своєму призначенню, – йдеться на фейсбук-сторінці проєкту.

Варто зазначити, що камерна опера була максимально мінімалістичною, оскільки на сцені було троє акторів, а динаміка була практично відсутня. Попри це, понад годину актори тримали глядачів в напруженні, оскільки медитативне читання Стусівських віршів під піаніно та контрабас звучало неймовірно експресивно, враховуючи важкий життєвий шлях автора поезії.

Серед знайомих Стусівських віршів можна було почути виконання, зокрема, таких: “Між світом і душею виріс мур”, “Невже ти народився, чоловіче…”, “Як запалить тебе, багаття, у чорний день?”, “Десь музика лунає. Мов з-під криги”, “Автопортрет зі свічкою”, “У темінь сну занурюється шлях”, “Мені здається, що живу не я…”, “Як хочеться — вмерти!”, “У цьому полі, синьому, як льон…”.

Драматизму додавало низьке звучання контрабасу, а високий голос акторки лише доповнював цю картину експресивністю. Поезія мелодично зливалась в унісон з грою на музичних інструментах, особливо піаніно.

Якщо хто не зміг потрапити на подію особисто, на сайті проєкту є записи однойменної камерної опери в форматі музичного альбому з десятьма композиціями, заснованих на віршах Василя Стуса. Проте організатори зазначають, що “краще один раз побачити й відчути це наживо, пропустити крізь себе, ніж сто разів почути це у навушниках”.

 

 

 

 

“VежА” також підтверджує, що музично-театральне дійство “Стус: Перехожий” потрібно бачити на власні очі, оскільки експресивні декламації віршів Стуса під музичний супровід звучали неймовірно пронизливо.

Також у Вас ще є можливість потрапити на інші мистецькі події в рамках фестивалю, оскільки він триватиме до 31 жовтня включно. Вхід у неділю – безкоштовний. Повний розклад – за ЦИМ посиланням.

День 3. Неділя 31 жовтня

CHERDAK (вул. Соборна, 24; 8-й поверх ТРЦ SKY PARK)

11:30 – Панель “Ревіталізація”

SPACE Hall колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)

12:00 – Анастасія Друсінова. Екскурсія Херсоном
13:00 – Ганна Прокаєва. Лекція еко-фейки
14:00 – Блекаути. Дарина і Лесик
15:00 – Юлія Мусаковська – презентація поетичної збірки “Бог свободи”
17:00 – МК Гліба Зельгіна – Фанк
18:00 – Вluberry jam

Підземелля капуцинів (вул. Соборна, 12)

12:00 – 21:00 – site-specific проект “МЕТАХРАМ”

Main stage – кінозала колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)

14:00 – фільми
15:00 – фільм “Вусатий фанк”
16:30-19:30 – фільми

На території основної локації AIR Fest Vinnytsia (Соборна, 4) діє фудкорт та мобільний медпункт.

Перебування на всіх подіях та локаціях фестивалю можливе за умов використання відвідувачами захисних масок та температурного скрінінгу.

Фото – Зорини Гаджук

 

Читайте також: Від “ГогольFest” до “AIR Fest”: у Вінниці розпочався самостійний мультидисциплінарний фестиваль. ФОТО

Читайте також: Від “Внутрішньої Єдинорогії” до “Знамення часу”: як у Вінниці стартував AIR Fest Vinnytsia. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Шабаш, медитація та вимкнене світло: як “Dakh Daughters” і “Ragapop” виступили на Air Fest Vinnytsia. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.