Сокири-кельти й мечі-акінаки: у Вінниці покажуть виставку раритетної зброї та військового спорядження

10:34
Автор: Vежа
Become a Patron!

Обласний краєзнавчий музей і Національний музей історії України покажуть спільну виставку раритетної зброї та військового спорядження. На ній представлять перші кам’яні сокири, бронзові ножі, кінську збрую, іранські та турецькі шаблі, вогнепальну зброю та багато іншого.

Організатори повідомили, що відкриття виставки відбудеться у четвер, 15 липня. І на ній лише із фондових зібрань Національного музею історії України покажуть 288 предметів. Зокрема особливу увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII ст.

Повідомляється, що в археологічній частині експозиції буде представлено предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя. З-поміж найдавніших експонатів гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100 4030 тис. років тому) і перші кам’яні сокири, що з’являються в неоліті (VІІ–V тис. до н. е.). Також експонується чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби (зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами).

На виставці можна побачити й енеолітичні кам’яні сокири та булави, а також зброю доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельти (V–ІІ тис. до н. е.). А доповнять експозицію унікальні предмети з колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею — знахідки з курганного могильника ХV–Х ст. до н. е. із с. Гордіївка, що на Вінниччині бронзові ножі та загадкові шпильки-стилети.

Скіфське озброєння репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VІІ-ІV ст. до н. е. Військову культуру сарматів ілюструють матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя І ст. н. е., яке було виявлене біля с. Пороги, колишнього Ямпільського району Вінницької області, йдеться у повідомленні.

“Від давнини о сучасності”

Зазначається, що новий етап в історії військового мистецтва розпочинається в IX ст. після утворення Давньоруської держави. Відтак, на виставці експонуються численні зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу.

Озброєння XIV–XVI ст. складалось з тих самих видів, що й за попередніх епох. Виставка демонструє залізні мечі — одноручні, півтораручні, палаші та наконечники списів, піки, кажуть організатори. Особливу увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII ст. Представлено різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI–XVIII ст.

Вогнепальну зброю на виставці буде репрезентовано різноманітними зразками рушниць, пістолетів з ударно-кремінними, колісцевими та капсульними замками, виготовленими майстрами Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII–XIX ст.

Також окремо представлять колекцію холодної зброї, переданої до фондової збірки ВОКМ у 2014 р. управлінням СБУ у Вінницькій області: англійський палаш початку XIX ст. кінного полку лейб-гвардії, японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ–ХХ ст. тощо.

Відкриття виставки зброї відбудеться 15 липня у Великій виставковій залі музею. Початок о 15:00 годині. Відвідати виставку всі охочі зможуть до 5 грудня 2021 року за адресою: вулиця Соборна, 19.

Афіша надана організаторами

Читайте також: Вінницькі «хранителі часу»: у краєзнавчому музеї відкрилась виставка годинників. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.