Сьогодні площа Василя Стуса біля “Книжки” була заставлена яскраво-помаранчевими машинами. Працівники комунальних служб міста, перед генеральним прибиранням Вінниці вирішили показати містянам техніку, якою вони щодня і щоночі очищають місто від бруду.
Комунальники так багато часу проводять разом зі своїми механічними помічниками, що не можуть називати їх банально, як зазначено в технічних характеристиках машин. Тож за роки роботи дали кожному з них прізвисько. В арсеналі прибиральників є “слоник”, “кішка”, “блоха” і “жужик”.
Сергій Новаковський, водій на “Глобусі”:
- “Слоник” – ось цей маленький, отримали новий. Взагалі він вважається «Міським котом» (City cat). А «Слоник» тому що позаду у нього є ніби хобот – коли прибираємо місто, цим «хоботом можна бруд з різних місць діставати. З інших «тварин» є ще «блоха», але вона залишилась у нас в парку. Вона схожа на «слоника» тільки вдвічі менша – розрахована на бульвари, сквери. А «слоник» може й по дорогам їздити.
Це одна з найбільш “крутих тачок”, що є в автопарку комунальників. Вона замітає місто за допомогою потужних 900-міліметрових металевих щіток та вакуумної горловини.
Усередині “Слоника” – як в елітному позашляховику: великий огляд за рахунок панорамних вікон, є навіть невеликий скляний люк у підлозі, аби можна було спостерігати за роботою щіток.
Салон обладнаний бортовим комп’ютером, кондиціонером та системою підігріву сидінь. Звісно, висоту та нахил сидінь також можна регулювати.
Максимальна “транспортна” швидкість машини – півсотні кілометрів за годину, прибирає ж вона зі швидкість 20 км/год, бо створена для роботи у важкодоступних місцях.
В автопарку комунальників є навіть таке екзотичне створіння як “пенькогриз” – йому тваринного прізвиська не вигадали, бо назва і без того досить промовиста.
- Його інколи називають викорчовувачем пнів, але він їх не корчує, а саме гризе, – розповідає В’ячеслав Хілінській, начальник відділу утримання об’єктів благоустрою.
За словами комунальника, після видалення дерев, до пеньків під’їжджає згаданий апарат і протягом 10-20 хвилин просто розгризає пеньок на дрібні шматки, дозволяючи на цьому місці висаджувати вже нове дерево.
“Ось ми на «Глобусах» їздимо, на «жужиках». Їздимо лише по ночам, з 21 до 9:00, по 10 км/год. Ними ми прибираємо дороги”, – продовжує Сергій Новаковський. “У нас таких «Глобусів» машин вісім, поки що вистачає. Важко за ними дивитись, адже дуже багато механізмів. Ось ці машини на виставці приїхали після нічної зміни, на них багато пилу”.
Для ще більш важкодоступних місць у вінницьких комунальників є навіть камери-зонди, зокрема американська система відеоспостереження SeeSnake, 2014-го року випуску. Вона здатна оглядати усі внутрішні інженерні мережі міста, системи каналізації. Зображення записується на зовнішній цифровий носій, довжина “змії” – 30 метрів.
Звісно, на площі також показали сміттєзбирачі, самі сміттєві баки, солерозкидачі, “звичайні” прибиральні машини. Були й машини з телескопічними кранами, однак в люльку нам залізти не дозволили: “Без спеціального спорядження я вас туди посадити не маю права”, – пояснив комунальник.
Вячеслав Хілінській, начальник відділу утримання об’єктів благоустрою (Департамент комунального господарства і благоустрою):
- Така виставка до дня комунальника відбувається вперше. Оркестр тут не випадково – це все працівники «Вінницької транспортної компанії»: і їздять, і грають. У нас тут, на виставці, є машини одразу декількох комунальних підприємств від «Ековіну», «Вінницязеленбуду», «Водоканалу». Техніку регулярно оновлюємо, купуємо у різних виробників. Організували таку виставку, щоб наші вінничани бачили, чим займаються комунальники. Якоїсь спеціальної техніки, про яку мріємо, немає. У нас одна мрія – щоб вінничани не смітили.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.