Скальський анонсує “кримінальні наслідки” щодо неефективної витрати 75 мільйонів бюджетних коштів на Вінниччині

18:05
Автор: admin
Become a Patron!

До Генеральної прокуратури України передано матеріали, що стосуються висновків Рахункової палати України про неефективну витрату бюджетних коштів на Вінниччині. Ідеться про неефективну та незаконну витрату бюджетних коштів на суму близько 75 мільйонів гривень.

Про це сьогодні під час прес-конференції повідомив голова Вінницької ОДА Владислав Скальський. З його слів, у чотирьох випадках “можливі кримінальні наслідки”.

– Влітку минулого року, що до моєї появи в ОДА, обласна рада ініціювала звернення до Рахункової палати України, для того щоб проаналізувати, наскільки ефективно витрачалися бюджетні кошти, особливо що стосується капітального будівництва. З різних причин до практичного виконання цього у співробітництві з Рахунковою палатою ми підійшли вже в цьому році. І протягом січня-лютого ми детально проаналізували все те, що відбувалося протягом 2018-2019 років.

Також голова ОДА повідомив, що “За результатами звіту Рахункової палати 75 мільйонів гривень були визнані як витрачені неефективним способом. Підкреслюю – це не означає, що їх вкрали. Це означає, що вони були витрачені неефективно. І зараз ми працюємо над тим, щоб створтии дорожню карту для того щоб, прибрати системні проблеми. Це стосується і бюджетного законодавства, це стосується і формулювання стратегічних планів розвитку і формулювання конкретних проектів, які входять в стратегію. Тобто йдеться про нормативно-правове забезпечення у відповідність до реальної ситуації.

Звичайно ми будемо працювати і матеріали вже в Генеральній прокуратурі. Для того щоб по тих чотирьох випадках, щодо яких ми маємо всі підстави передбачати кримінальні наслідки, ефективно відпрацювати з відповідними державними структурами”.

Історія питання

Нагадаємо, що на Вінниччині фахівці Рахункової палати України зафіксували неефективне та незаконне використання коштів в обласному бюджеті у 2018-2019 роках, в частині капітальних видатків. В облраді кажуть, що з деякими висновками аудиту – не погоджуються.

Як повідомляє Рахункова палати України на своєму сайті, за минулі два роки у Вінницькій області не здійснили понад чверть капітальних видатків, майже 75 мільйонів гривень використали неефективно з нанесенням збитків на 11 мільйонів.

Про це йдеться у звіті за результатами аудиту ефективності використання коштів місцевих бюджетів Вінницької області у частині капітальних видатків, які визначаються функціями держави.

– Бюджетні призначення за тематикою аудиту в обласному бюджеті на 2018 і 2019 роки Вінницька обласна рада встановила в обсязі 948,8 млн гривень. Фактично здійснено 681,7 млн гривень видатків, – йдеться у повідомленні Рахункової палати.

Зокрема аудит також засвідчив “неекономне, непродуктивне та нерезультативне використання 63,4 млн гривень”. Окрім того, на думку Рахункової палати, громаді завдали збитків на 10,9 млн грн, які були сплачені за невиконані роботи, непоставлене обладнання й устаткування, ненадані послуги з технічного та авторського нагляду.

“За висновками аудиторів, нерезультативними були витрати (26,9 млн грн) на будівництво трьох амбулаторій, яке завершилось у 2019 році.

Їх не можуть ввести в експлуатацію, у тому числі через відсутність коштів в місцевих бюджетах на підключення до мереж електропостачання та комунікацій. Ще 10,1 млн грн витрачені на спеціалізовані автомобілі для амбулаторій сімейної медицини, які тривалий час не використовувалися. Придбане за 3,5 млн грн телемедичне обладнання для 36 амбулаторій не використовується, оскільки медзаклади не забезпечені широкосмуговим Інтернетом з достатньою швидкістю.

Деякі головні розпорядники бюджетних коштів не забезпечили дотримання вимог законодавства на 572 млн грн, що стало однією з причин незаконного використання коштів та майна. Зокрема, на 164,8 млн грн порушили законодавство про містобудівну діяльність. Одним із прикладів є експлуатація Вінницького академічного обласного театру ляльок до завершення реконструкції. Урочисте відкриття та проведення вистав відбувалися під ризиком для життя і здоров’я відвідувачів, оскільки на об’єкті тривали роботи і не було систем пожежогасіння”, – йдеться у повідомленні Рахункової палати.

Також аудит підтвердив розпорошення бюджетних коштів на велику кількість проєктів, з яких значна частина залишається нереалізованою. Йдеться про капітальне будівництво, ремонт і реконструкцію здебільшого об’єктів охорони здоров’я. “Така діяльність особливо небезпечна на тлі нових викликів, пандемій і ризиків щодо втілення медичної реформи” – зазначає заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер.

Також аудитом було передбачено надання дорожньої карти обласним чиновникам задля запобігання подальшим втратам.

Що кажуть у Вінницькій обласній раді?

Як розповів “Veжі” Геннадій Мазур, депутат облради та голова постійної комісії обласної Ради з питань бюджету, фінансів та обласних програм, загалом схвалює висновки Рахункової палати, але з деякими висновками – не погоджується.

– З багатьма висновками Рахункової палати ми погоджуємося, все таки треба звернути увагу прозорість та ефективність використання коштів обласного бюджету. З деякими зауваженнями, як голова бюджетної комісії, я не погоджуюся.

Ну, наприклад, вони (колегія Рахункової палати, – прим. ред.) говорять про цілий ряд внесених змін до обласного бюджету у 2018-2019 роках […] Я вважаю, що це правильно, коли ми ефективно і своєчасно розпорядженням голови ОДА протягом року вносимо зміни – дається можливість оперативно, доцільно впливати на розподіл коштів обласного бюджету та ефективного їх використання. Я вважаю, що це не є порушенням.

– Також, при виконанні обласного бюджету за капітальними видатками у нас виникають певні відхилення від початкових показників, які, наприклад, були затверджені. Це пов’язано з необхідністю включення на випередження рішень про місцевий бюджет, видатків, особливо на співфінансування проектів, які реалізуються на рахунок коштів державного фонду Регіонального розвитку. Остаточні переліки, особливо інвестиційних програм і проєктів регіонального розвитку, вони затверджуються в травні-червні місяці, а рішення про обласний бюджет ми затверджуємо, як правило, в грудні.

Якщо ж є на думку Рахункової палати порушення, наприклад, зловживання, що стосується кількісний, якісних показників виконання ремонтно-будівельних робіт, особливо на об’єктах комунальної структури, то цим питанням повинні дати оцінку правоохоронні органи.

Цей аудит проведений правильно, якісно. Ми взяли до увагу зауваження Рахункової палати та зробили відповідні висновки, – розповів Геннадій Мазур.

Геннадій Мазур працював у складі колегії Рахункової палати під час аудиту, який відбувся згідно з рішенням Вінницької міської ради від минулого червня.

“Відбулася позитивна ситуація” – ОДА

Нам також вдалося зв’язатися з Директором департаменту фінансів ОДА Миколою Копачевським, який відзначає таку перевірку бюджету як “позитивну ситуацію” та “корисну роботу”. Він зауважив, що попри недоліки роботи виконавців робіт чи технагляду, деякі порушення, виявлені аудиторами, полягають в недосконалому законодавстві:

– В наслідок цієї перевірки було встановлено багато фундаментальних прогріхів в бюджетному законодавстві, які не дозволяють ефективно використовувати бюджетні кошти, – каже Микола Копачевський.

Як ідеться тексті, надісланому директором, основною причиною невикористання 178 мільйонів гривень коштів субвенцій для розвитку медичної сфери є надмірно ускладненні та затягнуті процедури погодження від КМУ щодо проєктів, поданих облдержадміністраціями.

– Зараз ми готуємо пропозиції на Кабінет міністрів та Міністерство фінансів, для того щоб були внесені зміни і до певних постанов КМУ, і до бюджетного законодавства з чіткішими формулюваннями деяких спірних тверджень, які приводять до неправильного розуміння учасниками бюджетного процесу своїх функцій по використанню бюджетних коштів, – зазначає Директор.

За результатами перевірки Рахункова палата звертатиметься до Генеральної прокуратори по факту порушень. “Є певні зловживанні деякими працівниками, але більше на рівні виконавця робіт, технагляду”, – каже пан Копачевський.

– Була виявлена низка невідповідностей між погодженими актами виконаних робіт та фактично виконаними об’ємами таких робіт, – каже директор. – На даний час, більша частина зазначених невідповідностей усунута шляхом завершення робіт, поставкою відсутнього обладнання, або шляхом відповідного зменшення сум актів виконаних робіт.

Він також додав, що Вінницька ОДА та облрада були ініціаторами такого аудиту, який “мав бути “поглядом зі сторони” на відповідність процедур планування та використання бюджетних коштів нормам чинного законодавства, а також їхня адекватність потребам сталого розвитку регіону”, – йдеться в тексті, надісланому директором.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: Скальський: ділянка для заводу Head у Вінниці готова до початку будівництва

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.