Сімейний та перспективний: як змінився вінницький мікрорайон завдяки ініціативі «Мій новий Тяжилів». ФОТОРЕПОРТАЖ

19:26
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!
Політична реклама

«Тобі там не страшно?» «Тяжилів – це десь на Чехова?», «А в тебе колись там крали телефон?» – коли ти живеш на Тяжилові, найвірогідніше люди з інших мікрорайонів поставлять принаймні одне з цих питань.

Натомість, дехто з «тяжилівчан» досі може загубитися на Вишеньці та Поділлі – полярних для Тяжилова мікрорайонах.

Тяжилів – це ніби віддалений острівець зі своєю атмосферою та темпом. І якщо раніше цей клаптик Вінниці стійко асоціювався з гопниками та вважався «небезпечним» та «бандитським», то зараз (для тих, хто в курсі) – це перспективний сімейний район з новобудовами, дитсадками, оновленими дворами та, звісно ж, «кораблем Аріель».

Тут, попри всілякі будівництва та сучасні реконструкції, біля деяких будинків все ще можна побачити клумби з трояндами та чорнобривцями, а подекуди – з помідорами та кропом.

 

 

 

ЖК “Східна Перлина”

За останні п’ять років Тяжилів справді змінився – тут з’явилася рівна дорога на Ватутіна, облаштовані лавки та доріжки біля озер, заасфальтовані дворики, світлофори та освітлення.. Корабель з червоними вітрилами може подобатися чи ні, але сам факт встановлення майже на виїзді з міста не може не радувати.

І хоч це й точкові зміни, саме вони створюють базовий комфорт, на ґрунті якого район може розвиватися далі. Звісно, якщо «пірнути глибше» на Баженова чи в приватні сектори, то зміни менш помітні, але загальний вид Тяжилова, як і його репутація, за останній час змінилися кардинально. І головне – на краще.

«Мій новий Тяжилів»

Зрозуміло, що змінюється не тільки Тяжилів, але й вся Вінниця та Україна – це безповоротній та глобальний процес. Але саме на Тяжилові якісні та кількісні зміни стаються, зокрема, завдяки громадській ініціативі «Мій новий Тяжилів», заснованого депутатом Володимиром Онофрійчуком у 2015 році, який виріс в цьому мікрорайоні.

В межах цього проєкту протягом п’яти років Володимир та команда волонтерів реалізувала чи долучилася до низки покращень – від облаштування дворів та асфальтування доріг у віддалених частинах мікрорайону до створення креативних клумб та пішохідного фонтану. Це відбувалося за гроші з міського бюджету та співфінансуванню з жителями Тяжилова.

– Я допомагала на волонтерських засадах, – каже Лілія Дишкант, що долучилася до проєкту ще на початку його створення. – Я хотіла зробити цей район кращим. Часто гуляла на Родинному озері, я тут мешкаю неподалік. Моя задача більше всього полягала в інформаційній та ідеологічній підтримці, адже я за освітою маркетолог. Я знаю, як подати інформацію, об’єднати людей та залучити до голосування.

Лілія Дишкант

Володимир Онофрійчук

Володимир Онофрійчук та Лілія Дишкант – кандидати в депутати Вінницької міської ради від партії “Українська стратегія Гройсмана”.

Володимир та Лілія розповідають, що змінювати Тяжилів почали з облаштування найбільш проблемних дворів. Кажуть, що на початку проєкту вони возили людей з Тяжилова та показували якими можуть бути хороші двори, зокрема завдяки співфінансуванню. Чи не найкращим інструментом для впровадження різного роду покращень, кажуть, є «Бюджет громадських ініціатив».

В межах БГІ Лілія створила два проєкти – щодо встановлення системи фільтрації води у двох дитсадках, який уже реалізовано, та створення дитячого центру «Мрія», над яким ще працюють. Один із проєктів, який Лілія хоче реалізувати – це автономна каналізація. Розповідає, що це екологічний спосіб облаштування каналізації у віддалених куточках місті, коли відпрацьована вода повторно може використовуватися для поливу рослин та в інших технічних цілях. Також в межах проєкту хочуть облаштувати сквер біля новобудови “Східна Перлина”.

Лілія каже, що вони намагаються додавати до об’єктів благоустрою особливих деталей та локального колориту – до прикладу, фігурки закоханих на огорожі біля Родинного озера. І якщо раніше люди намагалися зламати металеві голови фігурок, наразі там висять замки, які зазвичай вішають закохані на мостах. Активістка розповідає, що окрім благоустрою найголовніше, що змінилося – ставлення мешканців до свого району:

– Мешканці стали дружнішими. В перший рік, коли ми зробили реконструкцію Родинного озера, тут скидали сміттєві бак у воду, смітили. Зараз, після чотирьох років, такого майже немає. 

 

 

Фото в колажах зліва – зі сторінки Лілії Дишкант

 

 

 

Загалом команда «Мій новий Тяжилів» ініціювала реставрація Літнього театру в 2019 році, шкільної їдальні в 2017 та встановлення двадцяти камер відеонагляду у школі та на інших локаціях.

За словами Володимира, це допомогло врегулювати проблему з розповсюдженням у школі наркотиків.  Також за сприяння проєкту біля Родинного озера було побудоване поле для пляжного футболу , а поруч будують пішохідний фонтан – теж з кораблями, аби витримати стиль цього “куточку” Тяжилова.

 

 

 

Місце будівництва пішохідного фонтану біля Родинного озера

 

Їдальня школи №27 на Тяжилові

Володимир розповідає, що наразі він та його команда працює над покращенням транспортної розв’язки – завдяки валідаторам будуть відслідковувати, куди найчастіше їздять жителі Тяжилова, аби запровадити комфортніші для них маршрути. «Це довга робота, але вона має “вистрілити», – каже Володимир Також пріоритетним є створення більш глобальних проєктів – будівництво вантового підвісного мосту.

– Для того, щоб почати щось глобально змінювати, треба спочатку дійти до якогось певного рівня. От ми дійшли вже до цього рівня, навіть трошки більше. Зараз ми працюємо над іншими проєктами. Зокрема хочемо, аби туристи, які приїжджають до Вінниці, затримувалися тут довше та приїжджали зокрема до Тяжилова.

До слова, завдяки команді “Мій новий Тяжилів” збільшили кількість тролейбусів по “четвертому” маршруту – це єдиний зручний шлях, який з’єднує Тяжилів з полярною Вишенькою, а найголовніше – проходить через Соборну. Така невелика зміна значно покращила мобільність жителів Тяжилова – відтепер сісти на “четвірку” це не розкіш, а звичний для мешканців комфорт. Окрім цього, зовсім нещодавно на Тяжилові продовжили тролейбусну лінії сьомого маршруту.

 

Зупинка “Мрія”

 

Частина Вулиці Гонти на масиві «Дружній». Збудована за фінансування Вінницької міської ради

Тяжилів збільшується та розбудовується – інколи в дещо непередбачуваних місцях. Масив «Сонячний», на місці якого раніше були поле, грядки та кладовище для тварин, зараз розрісся вулицями Єдності, Лобановського, Вишиваною та Вінницькою.

Ще п’ять-десять років те місце обростало дикими легендами, натомість зараз масив відверто вражає красивими будинками та кількістю людей, які надвечір прогулюються новоствореними вулицями з кущами та газоном. До слова, центральну вулицю масиву облаштовують самі жителі. Також до розрівнювання ґрунту, зрізання дерев та озеленення лісопосадкової смуги на цій території долучилися й команда “Мій новий Тяжилів”.

 

 

Новобудови, якими поступово обростає Тяжилів, приваблюють молоді сім’ї, які надвечір гуляють біля озер. Також на обох тяжилівських озерах люблять рибалити, або просто прогулюватися чи посидіти на лаках навпроти – в озерах, окрім риби, живуть різного роду качки, а також сім’я білих лебедів. Влітку тут знову почали купатися діти та дорослі.

Пані Валентина, яка живе тут з 1985 року каже, що її мікрорайон змінюється лише на краще: «Тяжилів дуже гарно змінився – і корабель «Бригантина», і дороги, майданчики». Каже, що любить гуляти біля озера, а також ходити до «своїх городів» за озером. Валентина має кілька клумб біля будинку та інколи очищає ставок від різного бур’яну.

Сумнівно, що Тяжилів в найближчий час стане культурним чи розважальним осередком для молоді, але попри це район справді розвивається та стає все комфортнішим та сучаснішим, що ймовірно може стати ґрунтом для створення інших інфраструктурних новинок.

Фото – Марини Сербінович