З жовтня 2018 року Уряд змінив порядок призначення житлової субсидії. Фахівці кажуть, що ці зміни на краще: вони покликані збільшити кількість її отримувачів, але частково спричинили великі черги.
Вінницька область стала однією з перших в Україні, де завершили процедуру розрахунку субсидій на поточний опалювальний сезон. Про це розповів Віталій Музиченко, генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України. З його слів, тим домогосподарствам, які отримували субсидію в неопалювальний період і в яких не відбулося жодних змін щодо складу домогосподарства та членів сімей, субсидію перерахувати автоматично, й у платіжках за листопад вони це побачать.
Також Віталій Музиченко зазначив, що таких домогосподарств у Вінницькій області трохи більше 150 тисяч, але з початком опалювального періоду з’явилося багато нових заявників, які не мали субсидії на неопалювальний період – 10-15 тисяч щотижня.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларацій.
Це одна з тих причин, чому, зокрема у Вінниці, утворилася велика черга щодо оформлення житлової субсидії. Ще однією причиною такого ажіотажу Наталя Заболотна, директор Департаменту соціальної та молодіжної політики обласної державної адміністрації, назвала те, що у Вінниці видачу талонів на запис для отримання субсидій розпочали у вересні, а нові зміни в постанові № 329 вступили у дію в жовтні. З її слів, на той момент ще не було автоматичного перерахунку, через те багато людей, яким не потрібно було приходити, також зверталися за субсидіями на опалювальний період.
Читайте також: В “Прозорих офісах” розпочали видачу талонів на запис для отримання субсидій
– Початок опалювального періоду завжди характеризується підвищеним попитом на отримання житлових субсидій, а в цьому році маємо ще рішення про підвищення ціни, зокрема на природний газ, – зазначив Віталій Музиченко. – І власне для того, щоб більше людей могли скористатися програмою житлових субсидій, Уряд вніс зміни.
За результатами першого етапу верифікації субсидіантів Уряд вдосконалив умови оформлення урядової допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг. Відповідні зміни були внесені в Постанову КМУ №329 Кабінетом Міністрів України.
Сім основних змін в програмі призначення житлових субсидій
1) З 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік складає до 2500 гривень за голову.
2) Субсидію на загальних умовах можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця.
3) Право на допомогу від Уряду мають ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку.
4) У разі якщо член домогосподарства немає доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛКК), субсидію вправі призначити Комісія з питань призначення житлових субсидій.
5) На понаднормову площу, але не більше ніж 30% від норми, мають право громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
6) Зміни також стосуються сплати обов’язкового платежу. З 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги. Для прикладу, якщо розмір обов’язкового платежу за певну послугу становить 200 гривень на місяць, але домогосподарство реально її спожило тільки на 120 гривень, сплаті підлягатиме фактичний обсяг споживання, тобто 120 грн.
Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:
– безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення;
– безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;
– громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально. Тоді субсидію в Україні домогоподарство, де зареєстрована така особа, має змогу отримати на загальних умовах.
7) Якщо субсидію на новий рік 2018-2019 уже призначено, то її розмір на опалювальний сезон управління соціального захисту населення у жовтні розрахує автоматично, без повторного звернення з документами. Розмір своєї субсидії можна дізнатися онлайн.
Віталій Музиченко зазначив, що сьогодні досить актуальним є питання щодо організації прийому органами місцевого самоврядування такої великої кількості звернень громадян за оформленням житлової субсидії. Але запевнив: тим, хто звернувся протягом двох місяців з дати початку опалювального періоду (15 жовтня), субсидію призначать починаючи з жовтня поточного року, тому «не потрібно створювати великого ажіотажу».
– З 2014 року формула розрахунку субсидій стала індивідуальною і залежить від доходу сім’ї: у випадку якщо доходи менші, то відсоток платежу за комунальні послуги менший, чим вищі доходи, тим більший відсоток вона сплачує. Цим самим ми досягаємо принципу соціальної справедливості. Якщо порахувати, то середній розмір платежу отримувачів субсидії становить трохи більше 10%, – розповів Віталій Музиченко.
Також він зазначив, що наразі в проекті держбюджету передбачено 55 мільярдів гривень на субсидії.
Ілюстративне фото – ukranews.com
Дякуємо!
Тепер редактори знають.