“Рускій топонім іді на@#й”: у Вінниці розпочався процес деколонізації

22:52
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці розпочалась підготовка до перейменування вулиць міста, названих на честь різноманітних російських діячів чи міст. Це не дерусифікація, а саме деколонізація.

В чому різниця, і чому ця деколонізація потрібна саме зараз, у своєму відеоблозі розповів Микола Геркалюк відеограф, фотограф і колишній журналіст Vежі.

Щоб пояснити, що це і як це працюватиме у Вінниці, він поспілкувався з доктором історичних наук і професором Юрієм Легуном, істориком Олександром Федоришеним і кандидатом історичних наук Сергієм Гулою.

Якщо дуже спрощено, то деколонізація в нашому випадку – це позбавлення від російської імперської спадщини, – каже Микола Геркалюк. Упродовж кількох сотень років територія нашої країни перебувала під потужним російським впливом або взагалі буквально була окупована. Якщо говорити про період Радянського союзу, це, напевно що, був найбільш жорсткий період період найбільших змін і найбільшого вкорінення всього російського (хоч це й називалося назагал радянським). І в першу чергу, в нашому випадку, це стосується топоніміки. Візьмемо сучасну Вінницю 2022 року, і в нас тут вулиця Московська, вулиця Пушкіна, вулиця якогось там Стєньки Разіна, який… Взагалі, хто це такий, і який стосунок він має до Вінниці, чи до України? Це абсурд, і очевидно, що це потрібно змінювати. 

Юрій Легун каже, що це питання гідності, і що ми не можемо далі терпіти існування у себе колоніальних наративів.

А, наприклад, Олександр Федоришен пояснив, чому цей процес є саме деколонізацією, а не дерусифікацією.

– В історії Вінниці, історії Поділля, історії України є певна кількість постатей, які важливі і близькі для нас. Логічно, щоб в міській топоніміці, в міській пам’яті, залишилися імена Миколи Пирогова, Миколи Оводова і низки інших діячів і діячок, – зазначив історик.

Більше про зміну назв вулиць і як це працюватиме, дивіться у відео.

Нагадаємо, що процес деколонізації міського простору Вінниці запустили історики. 31 березня вони опублікували публічне звернення до мешканців Вінницької міської територіальної громади, в якому закликали надсилати ідеї та пропозиції щодо нових назв вулиць на електронну адресу [email protected]. Пізніше ці пропозиції опрацюють та винесуть на розгляд Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки при Вінницькому міському голові.

Ознайомитися з повним текстом звернення можна за ЦИМ посиланням. 

Також за кілька днів до цього, 24 березня, у Вінниці зареєстрували петицію з проханням “дерусифікації та вшанування української спадщини в назвах вулиць Вінниці”. За 10 днів вона набрала більш ніж достатню кількість підписів.

Відео Миколи Геркалюка

Читайте також: На Вінниччині перейменували дві вулиці імені Валентини Терешкової

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.