У Вінниці розпочалась підготовка до перейменування вулиць міста, названих на честь різноманітних російських діячів чи міст. Це не дерусифікація, а саме деколонізація.
В чому різниця, і чому ця деколонізація потрібна саме зараз, у своєму відеоблозі розповів Микола Геркалюк – відеограф, фотограф і колишній журналіст Vежі.
Щоб пояснити, що це і як це працюватиме у Вінниці, він поспілкувався з доктором історичних наук і професором Юрієм Легуном, істориком Олександром Федоришеним і кандидатом історичних наук Сергієм Гулою.
– Якщо дуже спрощено, то деколонізація в нашому випадку – це позбавлення від російської імперської спадщини, – каже Микола Геркалюк. – Упродовж кількох сотень років територія нашої країни перебувала під потужним російським впливом або взагалі буквально була окупована. Якщо говорити про період Радянського союзу, це, напевно що, був найбільш жорсткий період – період найбільших змін і найбільшого вкорінення всього російського (хоч це й називалося назагал радянським). І в першу чергу, в нашому випадку, це стосується топоніміки. Візьмемо сучасну Вінницю 2022 року, і в нас тут – вулиця Московська, вулиця Пушкіна, вулиця якогось там Стєньки Разіна, який… Взагалі, хто це такий, і який стосунок він має до Вінниці, чи до України? Це абсурд, і очевидно, що це потрібно змінювати.
Юрій Легун каже, що це питання гідності, і що ми не можемо далі терпіти існування у себе колоніальних наративів.
А, наприклад, Олександр Федоришен пояснив, чому цей процес є саме деколонізацією, а не дерусифікацією.
– В історії Вінниці, історії Поділля, історії України є певна кількість постатей, які важливі і близькі для нас. Логічно, щоб в міській топоніміці, в міській пам’яті, залишилися імена Миколи Пирогова, Миколи Оводова і низки інших діячів і діячок, – зазначив історик.
Більше про зміну назв вулиць і як це працюватиме, дивіться у відео.
Нагадаємо, що процес деколонізації міського простору Вінниці запустили історики. 31 березня вони опублікували публічне звернення до мешканців Вінницької міської територіальної громади, в якому закликали надсилати ідеї та пропозиції щодо нових назв вулиць на електронну адресу [email protected]. Пізніше ці пропозиції опрацюють та винесуть на розгляд Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки при Вінницькому міському голові.
Ознайомитися з повним текстом звернення можна за ЦИМ посиланням.
Також за кілька днів до цього, 24 березня, у Вінниці зареєстрували петицію з проханням “дерусифікації та вшанування української спадщини в назвах вулиць Вінниці”. За 10 днів вона набрала більш ніж достатню кількість підписів.
Відео Миколи Геркалюка
Дякуємо!
Тепер редактори знають.