“Робіть передзамовлення”: у Вінницькій ОДА прокоментували дефіцит вакцин від грипу

13:27
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

В аптечній мережі Вінниці та області наразі практично немає вакцин від грипу. Громадянам, які хочуть зробити щеплення, у Вінницькій ОДА радять звертатися до аптек та робити передзамовлення вакцини.

Зазначимо, що днями в ЗМІ з’явилась інформація про те, що станом на середину листопада в лікарнях та аптечних мережах на Вінниччині не залишилось вакцин від грипу.

Начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Тетяна Бондаренко прокоментувала Vежі, що наразі вакцин від грипу в аптечній мережі справді дуже мало у зв’язку з ажіотажем.

Бондаренко уточнила, що аптеки закуповують вакцини в міру надходження на ринок, але ці препарати дуже швидко розкуповують.

Чиновниця каже, що така ситуація не лише на Вінниччині, а й по всій країні. Окрім того, за словами Бондаренко, один з виробників – “GC FLU” (Корея) – повідомив, що поставок вакцини не буде до кінця цього року. Інформації від інших виробників про терміни поставок наразі немає.

Бондаренко також наголосила, що аптеки закуповують вакцини самостійно, без участі Департаменту. Представник Департаменту щотижня зв’язується з аптечними мережами для з’ясування поточної ситуації.

– Потреба у вакцині наразі (існує) по всьому світу, не тільки по Вінницькій області. (Ця потреба) перевищує можливості виробника, – говорить Тетяна Бондаренко. – Ось виробник вакцини “GC FLU” (Корея) написав (аптечним дистриб’юторам), що поставок вакцини не буде до (кінця) 2020 року, а лише з січня 2021-го. Що стосується інших виробників, (ситуація) поки що невідома. Вакцина – це не таблетка аспірину, вона виготовляється протягом доволі тривалого періоду.

Тетяна Бондаренко розповідає, що й у Вінницькій міській комунальній аптеці, де реалізовується програма “Стоп-грип”, наразі також немає вакцин від грипу.

– В них (в комунальній аптеці – авт.) були вакцини (…). Скільки вони змогли закупити (вакцин від грипу), стільки вони й закупили. Зараз закуповують по мірі надходження. На ринку немає вакцин, всі країни розбирають вакцини, замовляють завчасно”. 

За словами пані Тетяни, наразі потрібно безпосередньо звертатися в аптечні мережі, а ще закуповують вакцини приватні клініки. “Потрібно звертатись, замовляти й вони (аптечні мережі та клініки – авт.) будуть доставляти по мірі надходження цих вакцин”. Водночас інформації про те, коли в аптеках будуть вакцини, останні не надають.

Бондаренко також зауважила, що вакцини – це сімейна медицина, й до лікарень Департамент їх не закуповує, оскільки тут не йдеться про невідкладну допомогу. “(Вакцинація від грипу) – рекомендована, але не є обов’язковою, тому ніхто з державних закладів не зобов’язаний її закуповувати”.

Натомість протягом десяти років за кошти обласного бюджету закуповуються вакцини для Вінницького та Тульчинського будинків-інтернатів. Вихованці цих закладів та працівники були провакциновані ще в жовтні.

Разом із тим, 12 листопада заступник Міністра охорони здоров’я, Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, що в більшості регіонів України активність вірусу грипу та ГРВІ перебуває на неепідемічному рівні.

– При цьому не можна забувати про правила безпеки та необхідність вакцинації від грипу. Адже тільки за минулий тиждень в Україні захворіли понад 164 тисячі людей на гострі респіраторні вірусні хвороби, з них майже 31% – діти віком до 17 років, – зазначив тоді Віктор Ляшко.

Згідно з оперативними даними Міністерства охорони здоров’я України, протягом 2-8 листопада на ГРВІ захворіли 164 570 осіб, із них 30,6% — діти віком до 17 років. Інтенсивний показник захворюваності становить 433,1 на 100 000 населення, що на 10,3% менше епідемічного порога по Україні.

Упродовж зазначеного тижня проти грипу вакциновано 20 468 людей, а з початку епідемічного сезону щеплення зробили 50 143 особи.

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Клінічні ознаки грипу:

– раптовий початок;
– головний біль;
– ломота у м’язах і суглобах;
– біль у горлі;
– підвищення температури тіла до 38 °C і більше;
– кашель;
– в окремих випадках — блювота і пронос.

Нагадаємо, що у жовтні у Вінниці розпочалася муніципальна програма вакцинації «Стоп грип». Завдяки цій програмі вінничани можуть зробити щеплення за півціни.

Тоді Олександр Шиши розповів, що Вінниця стала одним з перших міст, яке змогло закупити доволі велику партію – шість тисяч доз корейської вакцини GC FLU.

Вакцинацію протягом звітного епідперіоду 2019-2020 років пройшли 9734 особи, що складає 2,6% від усіх мешканців Вінницької міської ОТГ. Серед усіх щеплених частка дітей становить 23,9 % (2327 дитина). До речі, дітям позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю щеплення робили безкоштовно.