За кілька днів – 11 квітня – буде рівно місяць відтоді, як Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила коронавірус пандемією.
Наша редакція дізналася, як і де можна зробити тести на коронавірус у Вінниці без направлення сімейного лікаря, і зробили обидва: експрес-тест на антитіла та більш точний – ПЛР.
У той час, коли у світі посилюються карантинні заходи, в деяких країнах уже починають запроваджувати масове тестування населення, а в Китаї, за повідомленнями ЗМІ, зростає кількість безсимптомних інфікованих на COVID-19, ми вирішили дізнатися, чи можна у Вінниці зробити тест на COVID-19: як, де і скільки це коштуватиме.
Адже одним із принципів, який допомагає впоратися з поширенням вірусу Covid-19, окрім ізоляції, є масове тестування населення.
Так відбувається експрес-тестування на COVID-19 (кров беруть з вени).
Учора ми знайшли кілька медичних центрів, де роблять тестування на коронавірус, і вже за пів години отримали результат експрес-тестування. Для цього потрібна була лише одна крапля крові та 15 хвилин часу (детальніше про це – ТУТ).
Та оскільки експрес-тест все-одно не гарантує точний результат (встановити хворобу можна лише на підставі лабораторного дослідження), сьогодні ми зробили ще ПЛР-діагностику на COVID-19.
Як роблять ПЛР-тест
Напередодні авторка матеріалу записалася на тестування у медичній лабораторії “МедЛаб” (вул. Некрасова, 42), адже саме там ПЛР-тест можна зробити без направлення сімейного лікаря. Тож далі – про те, як відбувається діагностика, скільки це коштує, як довго триває забір матеріалу, і коли буде результат.
Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР або PCR) – експериментальний метод молекулярної біології, спосіб значного збільшення малих концентрацій бажаних фрагментів ДНК в біологічному матеріалі (пробі). ПЛР широко використовується в біологічній і медичній практиці, наприклад для клонування генів, створення і визначення генетично модифікованих організмів, ідентифікації малих кількостей ДНК, встановлення батьківства тощо, зокрема – й для діагностики спадкових та інфекційних захворювань (джерело –uk.wikipedia.org).
Якщо ви запишетеся на ПЛР-діагностику, то краще прийти трішки раніше назначеного часу, адже заповнення бланків документів досить таки тривале. Також з собою потрібно взяти паспорт.
Одразу при вході до приміщення “МедЛабу” з вами привітаються та попросять протягнути долоні на які побризкають дезінфікуючим розчином. Далі у вас поцікавляться, чи звертаєтеся “за самозверненням” (як у нашому випадку), які маєте симптоми респіраторної хвороби, чи були за кордоном, чи контактували із хворим… Також у вас дізнаються особисту інформацію: паспортні дані, місце прописки та фактичного проживання, місце роботи тощо. Крім того ви маєте заповнити згоду на обробку персональних даних та підписати добровільну згоду на втручання для проведення діагностики.
Усе це, разом з оплатою послуги, що становить 2220 гривень, займає трохи більше 10 хвилин. А далі вас попросять одягнути бахіли, залишити речі при вході та пройти в окремий маніпуляційний кабінет.
За дверима із написом “Кабінет для забору біологічного матеріалу на SARS-Cov-2 COVID-19” вас зустріне інша медсестра у повній амуніції: в захисному костюмі, медичних перчатках, бахілах, захисних окулярах та великому респіраторі з двома фільтрами. Через останній їй доводиться говорити дещо голосніше, щоб її можна було почути.
– Ви сьогодні снідали?… Якщо так, то потрібно було прополоскати горло, щоб не залишилося решток їжі. Бо це мазок з ротоглотки, – нагадує медсестра ще раз, адже про це нас попереджали заздалегідь.
– Процедура досить неприємна… Зніміть, будь ласка, маску, закиньте голову, відкрийте широко рота, висуньте язик…
Так відбувається забір матеріалу для ПЛР-діагностики.
Ілюстрація – wikihow.com
Процедура, варто зазначити, і справді досить неприємна.
Мазки беруть сухим стерильним одноразовим зондом із задньої стінки ротоглотки, тож якщо у вас кашель чи сильний блювотний рефлекс, це вдасться не з другого і навіть не з третього разу. При цьому у вас двічі перепросять, запитають, чи все добре, попросять подихати, ще раз поцікавляться, чи все в нормі… Але загалом усе відбувається досить швидко: 1-2 хвилини.
Після цієї процедури медсестра помістила зразок у спеціальну пробірку з розчином, закрила її кришкою, а зверху приклеїла наліпку з прізвищем та ініціалами пацієнта.
Фотографувати – “не можна”
Сфотографувати процес і обстановку в кабінеті медстестра не дозволила без пояснення причин, хоча на столі (крім зразка) були лише акуратно розкладені по окремих коробочках одноразові спиртові серветки, одноразові голки, пробірки для аналізів на коронавірус, а також невеличка посудина, в яку медсестра поклала упаковку від одноразового зонду, коли його відкривала.
Так виглядає пробірка, в яку поміщається забір матеріалу для ПЛР-діагностики.
Фото – livingstonenterprise.com
Оскільки забір матеріалу відбувся сьогодні, результат у “МедЛаб” нам побіцяли надати вже через три дні – 10 квітня. Але медсестра за стійкою реєстрації повідомила, що результати досліджень можуть надійти швидше, в будь-якому разі їх надішлють на вказану електронну адресу та повідомлять про це телефоном.
На уточнювальне запитання нам також повідомили, що матеріали для дослідження на наявність COVID-19 відправлять у лабораторію в Київ, а в разі позитивного результату дослідження керівництво повідомить про це МОЗ України.
Нагадаємо, що з огляду на численні звернення та запитання українців, зокрема і в соціальних мережах, Міністерство охорони здоров’я роз’яснило, що медична допомога для хворих на коронавірусну хворобу буде надаватися безкоштовно. Детальніше про це – ТУТ.
Фото – МОЗ України
Дякуємо!
Тепер редактори знають.