-
14 Грудня/ 15:20
Vinnytsia
Публікація14.12.1815:20
“Просто приходь з ідеями і роби”: як захаращений підвал перетворився на молодіжний центр “Квадрат”. ФОТОРЕПОРТАЖ
Вже наступного тижня у Вінниці відкриється оновлений молодіжний центр “Квадрат”. На втілення ідеї, яка виникла два роки тому, витратили більше 11 мільйонів гривень. Тепер на 700 квадратних метрах простору розташувались коворкінг, студія звукозапису, лабораторія з 3D-принтерами, лекторії та мистецька галерея.
Ідея створення молодіжного центру у Вінниці починалася з бажання знайти невелике приміщення, де молодь могла б генерувати ідеї та робити соціально-корисні проекти. Та невдовзі автори цієї ідеї Світлана Ярова та Максим Студілко, заручившись підтримкою Наталії Заболотної з Вінницької ОДА, знайшли приміщення на Театральній, 15 і зрозуміли, що зробити можна набагато більше.
– Якщо взяти наші очікування два роки тому, наші плани, бажання та ідеї й порівняти їх з сьогоднішнім результатом, то цей центр перевершив усе. Ми дуже довго стукали в різні двері, шукали фінансування. Фактично два роки розкачувались і протягом останніх півроку вдалось здійснити ривок. Звичайно, тут ще багато роботи і найважливіша робота попереду – це робота з людьми, – розповідає керівниця проекту створення молодіжного центру Світлана Ярова.
Офіційне відкриття “Квадрату” заплановане на 19 грудня. Програма заходу триватиме з 11-ої ранку до 2-ої ночі. Серед гостей офіційні особи державного, обласного та міського рівнів, спеціально запрошені для панельних дискусій спікери та молодь з різних регіонів країни. Після офіційної частини там влаштують мистецьку виставку та концерти. Охочим потрапити на відкриття молодіжного центру необхідно заповнити анкету.
Читайте також: “Kvadrat Grand Opening”: у Вінниці з’явиться новий молодіжний простір
Скільки тривала та коштувала реконструкція
Молодіжний центр “Квадрат” розташований у підвальному приміщенні. Свого часу там був аматорський театр, комп’ютерний клуб, казино та більярд. А під час Революції Гідності в приміщенні розмістився Правий Сектор. Коли туди прийшли Світлана Ярова та Максим Студілко з ідеєю створити молодіжний центр, приміщення перебувало в жахливому стані. Після генерального прибирання там почали влаштовувати публічні заходи. А коли проект молодіжного центру отримав 1 000 000 гривень на конкурсі “Бюджет громадських ініціатив”, стало зрозуміло, що приміщення буде капітально змінюватись.

Процес реконструкції розпочався у травні цього року і фактично триває досі. Загалом на оновлення “Квадрату” витрачено 11 300 000 гривень. З них 9 700 000 гривень було надано Державним фондом регіонального розвитку, 1 000 000 гривень було отримано з міського бюджету в рамках “Бюджету громадських ініціатив” і ще УВКБ ООН надало обладнання на 600 000 гривень.
В подальшому діяльність “Квадрату” буде фінансуватись з обласного бюджету. Так на утримання молодіжного центру в обласному бюджеті на 2019 рік передбачено 3 780 000 гривень. Це покриватиме витрати на оплату праці 12 штатних працівників, оплату комунальних послуг та фінансування окремих заходів в самому “Квадраті”.
Читайте також: Чотири сторони одного «Квадрату»: як у Вінниці створюють «третє місце» для молоді
Лекторії, галерея та лабораторія
Майже одразу біля входу до приміщення розмістилась перша локація для майбутніх подій.
– Це невеличкий такий лекторій. Ми будемо його використовувати під час великих заходів для роботи в групах. Так і назвемо – “Лекторій на сходах”, – описує локацію Світлана Ярова.
Трохи далі розташований другий лекторій. Він вже значно більший і може вмістити до 50 осіб. Лекторій відгороджений від решти зали прозорими стінами. Там влаштовуватимуть прес-конференції, тренінги, лекції тощо.
Поруч з лекторієм є подібна до нього, але трохи менша кімната. Це майбутня лабораторія. Відповідно до задуму, вона має стати місцем, де молоді винахідники зможуть експериментувати та створювати прототипи своїх майбутніх винаходів. Для цього вони зможуть користуватись лазерним різаком, 3D-принтерами та іншими приладами.
– Лабораторія запрацює 19 грудня. Сюди можна буде приходити і працювати, попередньо домовившись з людиною, яка відповідатиме за лабораторію. Вакансія, до речі, ще відкрита, тому можна подаватись, – розповідає Світлана.
Перегородка між лекторієм та лабораторією також прозора. Її закриватимуть в разі потреби, а в інших випадках буде змога демонструвати роботу “просунутих” 3D-принтерів “Ultimaker 2+” для великої кількості людей одночасно.
Зала з лекторіями та лабораторією має одну особливість: тут поєднуються наука, неформальна освіта і культура.
– Територія в нас поділена максимально ефективно, використовуємо її всю, – каже Світлана Ярова. – Ось цю частину, наприклад, жовту стіну, ми віддаємо під галерею. Митці зможуть безкоштовно влаштовувати тут виставки своїх робіт.
Інклюзивність, бібліотека та розмальовані стіни
Для тих, хто любить читати в молодіжному центрі створять власну невелику бібліотеку. Це буде маленька кімнатка з поличками, які поступово заповнюватимуться книгами. Відвідувачі “Квадрату” зможуть вільно брати будь-яку книгу, читати її під час перебування в центрі та повертати на місце перш ніж піти.
Варто зазначити, що центр повністю інклюзивний. При вході встановили спеціальний звуковий маячок, який допомагає орієнтуватись у просторі незрячим та слабозрячим людям. В самому “Квадраті” всі підлоги обладнані тактильними плитами.
Для людей з інвалідністю, які пересуваються на візках, на сходах встановили спеціальний підйомник, а в самому приміщенні є пандуси. Окрім цього в “Квадраті” обладнали окрему вбиральню для людей з інвалідністю. Душова кімната також враховує їхні потреби.
Стіни молодіжного центру в подальшому можуть прикрасити різноманітними написами.
– Якщо хтось хоче залишити свій слід в “Квадраті”, то в нас для цього є стіни. Наприклад, біля території бібліотеки можна зробити напис “Читай” або щось типу того. На конкурсній основі ми відберемо найбільш прийнятні написи для тих площ, де їх можна розмістити. Вже після того будемо наносити найкращі варіанти на стіни, – пояснює Світлана.
“Open stage” з трьома сценами
Найбільше приміщення в “Квадраті” має назву “open stage” (відкрита сцена). Воно розраховане на великі події і може вміщати до 200 людей в сидячому положенні. В залі “open stage” є три окремі сцени. На одній з них розташована лаунж-зона, але за потреби локація може легко перетворюватись знову на сцену. Попередньо мало бути дві сцени: одна велика та одна мала. Але велику зрештою поділили на дві частини.
– Це все вибудовувалося в процесі, – пригадує Світлана Ярова. – Так як ми починали робити заходи, не маючи тут нічого, то воно все напрацьовувалось, ідеї та концепції змінювались. Змінювалось розташування залів, змінювались пріоритети: чого тут треба більше, а в що треба менше коштів вкласти.
Окрім всього іншого в найбільшій залі молодіжного центру є кухня та маленький амфітеатр. На “open stage” будуть влаштовувати конференції, семінари, великі форуми, концерти, літературні читання, театральні вистави тощо.
Онлайн-радіо та коворкінг
З приміщення “open stage” можна одразу потрапити до коворкінгу “Квадрату”. Він розрахований як на працівників молодіжного центру, так і на тих, хто любить працювати за межами офісу. Робочі простори розділені на кілька зон: велика зала з комп’ютерами та ноутбуками, дві переговорні кімнати, а також кілька менших відокремлених кімнат для роботи.
Буквально через стіну від коворкінгу розташували ще одну кухню. Поруч з нею, в окремій кімнаті поставили холодильник. Початково кімната з холодильником могла би стати кімнатою для сну, але там розташували необхідне для сучасної системи вентиляції обладнання. На вентиляцію витратили близько 1 500 000 гривень.
З коворкінгу коридором можна пройти до студії звукозапису. Вона стане платформою для роботи майбутнього онлайн-радіо “Квадрату”.
– З усіма спікерами, які до нас приїжджатимуть ми будемо записувати подкасти. А потім транслюватимемо виступи цих спікерів. Для цього в нас є 4К-камера. Робитимемо це для того, щоб не тільки вінницька молодь, яка може прийти сюди і послухати, але й молодь з області та й всієї країни могла бачити що відбувається в “Квадраті”, – розповідає Світлана Ярова.
Формат роботи онлайн-радіо поки що перебуває на стадії опрацювання. Окрім записів подкастів на студії звукозапису влаштовуватимуть записи для музичних гуртів, начитуватимуть аудіокниги та онлайн-курси тощо.
Як скористатись послугами “Квадрату”
Для всіх охочих прийти до молодіжного центру і спробувати втілити ідею власного проекту чи просто чомусь повчитись майже немає обмежень.
– Молодіжний центр відкритий для всіх незалежно від віку, релігійних вподобань та іншого. Це простір свободи, – каже Світлана Ярова.
Переважна більшість потенційних відвідувачів “Квадрату” може користуватись його послугами безкоштовно. Проте, є певні уточнення в конкретних випадках. Так, в лабораторії в подальшому можуть ввести внесок на витратні ресурси. Платити повинні будуть і комерційні організації відповідно до розробленої калькуляції послуг центру. У всіх випадках ідеї проектів та заходи можна буде обговорити з працівниками “Квадрату” заздалегідь.
Задля спрощення процесу резервації приміщень молодіжного центру є ідея створити спеціальну програму.
– Хочемо, щоб будь-хто, хто має бажання влаштувати якусь подію в цій залі, чи в тій залі, чи в коворкінгу, чи на студії звукозапису, могли зайти і одразу на рецепції зарезервувати собі місце або подивитись що на якісь конкретні дні є вільного. Так буде набагато зручніше, – ділиться ідеєю Світлана Ярова.
Чи можна влаштуватись на роботу в “Квадраті”?
Молодіжний центр працюватиме в шести основних напрямках: неформальна освіта, наука, медіа, культура, бізнес, взаємодія з владою. На всі ці напрями потрібні люди, які відповідатимуть за їхній розвиток. Вакансії поки що відкриті.
– Ми не беремо людей на просто роботу – тут буде і офіційне працевлаштування, і соцпакет – ми беремо, в першу чергу, людей в сім’ю “Квадрату”. Це має бути команда людей, які працюватимуть над спільною метою і кожен відповідає за свій напрямок, кожен на своєму напрямку “впахує”, шукає ідеї, прописує плани. Ти береш область і ти повністю в неї занурюєшся, – зазначає Світлана.
Підсумки і плани на майбутнє
Одразу після офіційного відкриття молодіжного центру, наступного дня, там виступатиме письменник Валерій Примост. Він читатиме лекцію про сучасні медіа. Окрім цього, команда “Квадрату” вже планує діяльність на найближчі місяці. Так в грудні тут влаштують театральний перформанс, а в січні почнуть діяти студії неформальної освіти.
– Цей центр став можливим таким як він є зараз саме завдяки об’єднанню ініціативної молоді, молодих підприємців, які, не шкодуючи своїх грошей і сил, приходили сюди і допомагали, влади і громади, яка підключалась і допомагала з першого дня, – каже Світлана Ярова. – Завдяки спільним зусиллям маленька ідея молодіжного центру розрослась на 700 квадратних метрів такого простору для самореалізації. Тут можна робити все, що завгодно. Просто приходь з класними ідеями і роби.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.