“Договорились” про вело і арт: які подкасти створюють у Вінниці. ОГЛЯД

16:36
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 14 Березня 2021, в 19:13

Карантинні обмеження через COVID-19 і кілька локдаунів принесли в наше життя не тільки погане. Наприклад, дехто із вінничан використав цей час із користю, втіливши у життя те, що давно хотів, але на що постійно не вистачало часу – власний подкаст. 

Якщо зовсім коротко, то це блоги у вигляді інтерв’ю, розмов, розповідей чи програм в форматі аудіо. І в умовах, коли ми всі вимушено почали зберігати один з одним дистанцію, не мали змоги ходити в кіно, на концерти чи навіть просто у кав’ярні, саме подкасти замінили багатьом нестачу нових знайомств і цікавого спілкування.

У Вінниці в 2020 році з’явилося одразу декілька подкастів на найрізноманітнішу тематику: мистетво на кожен день, життя на велосипеді, обговорення актуальних тем і віртуальні знайомства з цікавими вінничанами. Ми зібрали декілька подкастів, які створюють у Вінниці, і зробили невеличкий огляд, щоб більше дізнатися про те, хто, для чого і про що їх створює.

Тож у цьому матеріалі VежA познайомить вас із такими проєктами, як  “VINCYCLE Podcast”, “Договорились”, “Art Muse Podcast” і “Радіо Напалм”.

◊       VINCYCLE Podcast       ◊

Фото Зоріни Гаджук

Автори подкасту: Анастасія Стовпець і Влад Семенюк, співзасновники ініціативи “VinCycle” (велоактив Вінниці).
Слухати ТУТ.

Автори кажуть, що це перший вінницький велосипедний подкаст. Він про те, як пересісти на велосипед, як кайфувати від нього на повну, і як жити свідомо, здорово та екологічно. Анастасія розповіла, що його ідея виникла влітку 2020 року, коли її запросили на радіо “Місто над Бугом”, щоб розповісти про велосипедні екскурсії.

Із запитань ведучої я зрозуміла, що багато людей дійсно не уявляють, як їздити на велосипеді в місті, і що це значно простіше і доступніше, ніж здається. Що це можливість дбати про своє здоров’я, розвантажувати голову та одночасно добиратися з роботи/на роботу. До того ж можна не витрачати час на чергу в громадському транспорті й не стояти в заторі з автомобілів, – розповіла Анастасія. – В команді “VinCycle” я займаюсь комунікацією з містянами, і знаю які питання цікавлять їх у темі веложиття у Вінниці. Тому ми з Владом вирішили доносити інформацію, ділитися досвідом про актуальні велотеми саме через подкасти. 

Офіційно промо-кампанію “VINCYCLE Podcast” Анастасія з Владом планують запустити на початку лютого. Однак перші два випуски послухати можна вже. Їх записав Влад Семенюк з двома гостями: Андрієм Сорокіним, керівником розвитку велоінфраструктури Вінниці, та Вікторією Кравчук з “Інституту розвитку міст”, яка теж є активною велосипедисткою.

У наступних випусках в ролі ведучої можна буде почути й Анастасію, адже вони з Владом вирішили записувати випуски окремо. Серед гостей, зокрема, буде й Олександр Царевський, велоактивіст і представник компанії “Nextbike Україна” у Вінниці. А загалом у “VINCYCLE Podcast” можна буде почути усіх, хто готовий ділитись досвідом свого веложиття, а також  відповідати на запитання міської велоспільноти.

До речі, цей подкаст буде цікавий не лише велосипедистам, а й тим, хто ніколи не користувався навіть некстбайком. Так, наприклад,  у випуску з Вікторією Кравчук можна дізнатися про те, як пересуватися містом лише на велосипеді, про різні відчуття тіла на різних велосипедах, і навіть про те, як змінюється сприйняття реальності від зміни виду транспорту.

– Ми переконані, що “вигадати велосипед” – це справді стало революцією для цивілізаційного розвитку людства, а інтегрувати вело в життя вінничан сьогодні – це зробити революцію у свідомості містян, що вплине на добробут, здоров’я і в цілому на задоволеність життям громади. Адже велосипед – це генератор щастя, – переконує Анастасія.

 

◊       Договорились       ◊

Ілюстрація Віталія Янкового

Автори подкасту: Сергій Яківчук, архітектор, і Михайло Бурдяк, проєктний менеджер.
Слухати ТУТ.

Це подкаст двох не експертів про актуальні теми сьогодення та все, що нас оточує. Ідея його створення у хлопців виникла під час тренувань. Кажуть: подумали, що не погано було б записувати те, що й так обговорюють під час спільних пробіжок, а перший весняний локдаун минулого року цьому лише посприяв. Як каже Сергій, “ми бігали-бігали і прибігли”. Тож вони купили дві петлички, пізніше ще й зовнішню звукову карту (оскільки був поганий звук), і почали збиратися у вихідні.  

Пілотний випуск Сергій з Михайлом записали під час першого тижня карантину, коли як і всі “страждали від відсутності соціалізації”. Але цього випуску могло й не бути, бо після запису хлопці зрозуміли, що звук жахливий, самі розмовляли “як роботи”, і через це довелося зробити близько 150 правок. Але вони ризикнули, і не дарма, бо “Договорились подкаст” справді вийшов цікавим. Тим більше, що пізніше до них долучилася звукорежисерка, а в останньому випуску першого сезону вони вже жартували про це і зробили навіть цілу підбірку власних “факапів”.

Оскільки цей подкаст – розмова двох друзів на кухні, це розмови про все, що завгодно: про роботу під час пандемії та акліматизацію після неї, про гаджети дитинства (денді в тому числі) і про сучасні соціальні мережі з месседжерами, про локальний туризм Україною і подорожі Михайла та Сергія за кордон (в тому числі й в Ісландію).

У цих випусках хлопці діляться власними лайфхаками, рекомендують та обговорюють книги і фільми, а також розповідать смішні сторії з дитинства та юності (як, наприклад, про “книгу шредінгера” Сергія та  вічну боротьбу Міші з травою).

– Наш подкаст дуже широкий. Ми не намагаємося говорити тільки про архітектуру, чи тільки про ІТ. Ми намагаємося просто обговорювати якійсь цікаві теми, научпоп, розказати щось нове… – те, що в принципі цікаво всій молоді, – зазначив Сергій.

– Для мене особисто цей подкаст можливість разом потусити, обговорити прикольні теми. Це свого роду як розмова двох друзів на кухні. Невимушена, але при цьому вона оформляється в якийсь продукт і його може ще хтось послухати. До того ж ми більше потоваришували, більше здружилися, – каже Сергій

– А з іншого боку це ще й така освітня частина, бо коли в тебе є робота, і ти постійно зайнятий, мотивації щось нове вчити немає. А подкаст – це такий кльовий мотиватор. Наприклад, коли ми згадували різні соціальні мережі, то я занурювався в історію “Тік-току”. Було цікаво розповісти, чому він став популярним, і як працюють його алгоритми, – додає Михайло

Хлопці записали перший сезон і зараз готуються до другого. Це будуть ті ж самі “розмови на кухні” двох друзів, але тепер із запрошеними гостями. Сергій з Михайлом обіцяють бути більш дисциплінованими: записувати, монтувати і публікувати випуски в той же день, чи на наступний, і робити це 1-2 рази на місяць.

– Наша основна проблема була в тому, що ми не монтували одразу. Нам неодноразово писали, типу “Рібята, все прикольно, але серйозно? Ви говорите про перший локдаун в липні?”, – сміється Сергій. – Тому в другому сезоні ми будемо дотримуватися чіткішого графіка, і вже склали список можливих гостей: від архітекторів до громадських діячів. Хочеться поспілкуватися з людьми, які хороші в своїй професії, або в якійсь діяльності чи хобі. Цікаво би було поговорити, наприклад, про дизайн-креативність, про журналістику, про громадську діяльність…

– Широкий вибір тем дає нам можливість зануритися швиденько в кожну тему, обговорити їх з людьми, які більш професійні в цих темах, і дати якесь бачення кухні людям, яким потенційно цікава ця професія, – зазначив Михайло.

Детальніше про формат цього проекту і теми другого сезону можна послухати у дев’ятому “святковому” епізоді “Договорились подкасту”.

Подкасти, які слухають Сергій і Михайло: “Буде тобі наука”, “Шит ай ноу Лайв”, “Хтознаяк”, “Make sense”, “Рогалики”.

 

◊       Art Muse Podcast       ◊

Авторка: Анна Новікова, художниця і майстриня.
Слухати ТУТ.

Це тематичний подкаст про натхнення, творчість кожен день та креативність. А створила Анна його для того, щоб надихати, штовхати на творчість і додавати барв у життя слухачів. Сама художниця каже, що “Art Muse Podcast” – це творчі роздуми її та гостей (яких сама Анна називає співведучими).

– Ідея виникла близько 2-2,5 року тому. Я тоді слухала подкаст австралійської художниці, і мені дуже хотілося створити щось подібне українською мовою. Не для того, щоб скопіювати, а для натхнення і для мотивації, адже кожна людина по-своєму є творцем, – розповіла Анна Новікова. – Оскільки я більше 10 років займаюся творчістю, багато чого накопичилось, чим хочеться поділитися. Але довгий час проект стояв на паузі, поки у травні минулого року я не повернулася жити з Києва до Вінниці. Тут він став можливим, оскільки з’явилася можливість безкоштовного доступу до студії звукозапису – в молодіжному центрі “Квадрат”.

Зараз опубліковано близько 20 епізодів у чотирьох рубриках: “Творче буття щодня”, “Пошук творчого в простому”, “Давай творити” і “Знаємо Творців”. Остання виходить ще й у вигляді відео на ютуб-каналі “Квадрату”, адже це розмови з людьми, які досягли успіху у своїй сфері діяльності, та готові  поділилися своїм досвідом. Так у восьми випусках Анна познайомила своїх слухачів із Катериною Горчаковою, спеціалісткою з HR, Кареном Варданяном, професійним актором, який заснував у Вінниці перший дитячий театр, Юлією Фіор, яка створює ретро стиль у гардеробі, та багатьма іншими.

– Перша задача, яку я ставлю перед співведучим – це поділитися своїм досвідом і змотивувати на творчість, на саморозвиток, поділитися цим позитивним зарядом. Адже дуже часто нам не вистачає того, що хтось в нас вірить. І коли ми чуємо таку мотиваційну штуку (що ти можеш, що це можливо, що хтось це зробив, ось так я це зробила), тобто такий досвідний приклад, то мені здається, що це найкращий спосіб повірити в себе, – каже художниця. 

Анна каже, що в “Art Muse Podcast” немає багато теорії чи розмов про історію мистецтва, адже їй хотілося давати слухачам дуже легке розуміння творчості в найширшому її значенні. Тому й серед тем її випусків – “джерела креативності”, “де починається творчість”, “арт як спосіб життя”, “місто як Арт простір”, “кріейтор, як шлях до успіху” та інші.

– Я вірю в те, що кожна людина є творцем, але часто ми про це забуваємо. А якщо ми займаємося творінням, ми себе реалізуємо. Відповідно цю мету я й несу у своїх подкастах: що чим раніше ти зрозумієш, що є творцем, тим краще реалізуєш свої бажання і мрії. Хочеться, щоб кожна людина це розуміла, – каже художниця.

Подкасти, які слухає Анна Новікова: подкаст художниці Лаури Хорн, “Art Marketing Podcast”, “Взяла і прочитала”, “Український креативний фонд”, “Акустика тіней”, “Talk About Art”.

 

◊       Радіо Напалм       ◊

Ілюстрація Максима Калинчука

Автор: Олександр Ігнатенко, інженер-програміст.
Слухати ТУТ

Цей подкаст Олександр веде вже декілька років, але з великими перервами. Каже, що почав робити випуски після того, як його самого запросили на подкаст як гостя. Потім придбав кілька мікрофонів зі стійками, аудіокарту, й спершу розмовляв із друзями та колегами, а потім почав запрошувати цікавих для себе людей, з якими знайомився у барі, чи на спільних вечірках. Відтак, якоїсь тематики  у “Радіо Напалм” немає: Олександр говорить з гостями про все, що цікавить його самого, і що не почуєш у традиційних ЗМІ.  

Цей подкаст я пишу в першу чергу для себе, бо мені подобається спілкуватися з людьми, які хочуть щось розповісти про свою професію, ідеї чи вподобання. Так, вони не медійні, але це не обов’язково, каже Олександр.

Оскільки більшу частину випусків Олександр робив зі своїми друзями та знайомими, у них присутньо багато ненормативної лексики, що, зрештою, теж нормально. Так, на каналі можна знайти випуск з ілюстратором Максимом Калинчуком, який створює вінницький поп-арт, із Жанною Грінвіч з Горлівки, яка розповіла про тонкощі моделінгу в Китаї, а останній випуск був із Тетяною Білик, лікаркою-психіатром, яка працює в лікарні ім. Ющенка.

І, наприклад, якщо у подкасті “Шіпіріпіпі” дівчата вам доступно пояснять, чому говорити “красуня-спортсменка” це не ОК, то у випусках “Радіо Напалм” частенько можна почути гендерні упередження (навіть у розмові з лікаркою). Попри це розмова не стає менш цікавою. В останній, наприклад, фахівчиня розповіла про потужний ривок у психіатрії (від жорстоких методів євгеніки в період розквіту фашизму до сучасної комфортної терапії), про те, чому називати наркотиком канабіс, це все-одно що вважати такими кофеїн чи нікотин, і навіть відповіла на провокативне запитання: “померти в 50, чи жити з шизофренією”. 

Ілюстрація Максима Калинчука

Попереду на слухачів “Радіо Напалм” чекає ще розмова із подружжям мамолога і гінекологині, з якими Олександр випадково познайомився у барі, та з другом, який нещодавно повернувся з армії. Також Олександр хоче записати подкаст місцевим архітектором та зі знайомим, який працював моделлю в Китаї (подкаст із дівчиною, яка займалась моделінгом, уже є).

– Мій подкаст варто послухати людям, які хочуть почути щось, про що не скажуть по тєлєку чи в ютубі (поради, зворотний бік професії, життєві ситуації гостя, в яких він опинився…), – зазначає Олександр. Водночас додає, що йому самому цікаво дізнаватися щось нове, але обов’язково – в неформальній розмові, бо так цікавіше.

Подкасти, які слухає Олександр Ігнатенко: “H3H3”, Джо Роган, “Мінкультпривіт”,”На хаті у Вілата”, “Ельдар Бродвей”.

Колаж – із заставок подкастів

Читайте також: «Зроблено у Вінниці»: про крафтових виробників міста та де їх знайти. ФОТО

Читайте також: Голоси Вінниці: хто озвучує місто? ВІДЕО

Читайте також: Архітектурні «привиди» міста: що мріють бачити вінничани у занедбаних будівлях Вінниці

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.