Офіційний туристичний сайт Вінниці опублікував історію мелодій та звучань, які лунали на Вежі Артинова у різний час. Серед іншого, в матеріалі можна дізнатись про історію впровадження українських та іноземних мелодій на Вежі, коротку інформацію про кожну з мелодій, а також цікаві історичні факти про погодинний бій на Вежі.
Про це повідомляється на туристичному сайті Вінниці в публікації від 17 січня. Ми ж тут публікуємо лише найцікавіші факти зі згаданого матеріалу.
Погодинний бій
Так, щогодини протягом дня годинник на Вежі «відбиває» точний час. Цікаво, що з квітня 2022 року перед цими ударами звучить ще коротенька мелодія – оброблена і трохи переосмислена частина музичних заставок вінницького радіо, які використовувалися в ефірі наприкінці 1990-х.
Наразі це можливо завдяки сучасній апаратурі з колонками і підсилювачем. А з 1985-го і аж до 2000-х років бій на вежі, такий схожий на церковний дзвін, створювався завдяки залізничному амортизатору.
– Після реконструкції Вежі Артинова в 1980-х, звуки дзвонів імітували за допомогою пристрою, створеного з амортизатора від залізничного вагону та металевого молоточка. Ідея полягала в тому, що в рази підсилений звук від легенького удару молоточком по амортизатору був дуже схожим на звуки справжнього годинникового дзвону. Таким чином Вежа Артинова отримала своє звучання. Коли систему налагодили і все запрацювало, годинник “бамкав” лише вдень. Вночі удари “дзвону” вимикали, щоб не заважати мешканцям прилеглих до сучасної Європейської площі житлових будинків. З часом від “дзвону” відмовилися взагалі. А зараз цей пристрій зберігається у фондах Музею Вінниці, – цитують працівників музею.
Історія мелодій
Як зазначають на сайті, перші мелодії на Вежі Артинова зазвучали у 2015 році. Тоді в репертуарі були Гімн України, а також різні українські пісні, зокрема: “Два кольори”, “Рушник”, “Час рікою пливе”, “Реве та стогне Дніпр широкий”. Їх вмикали з колонок щогодини (з 8:00 до 22:00), а після кожної мелодії годинник давав довгий бій. Однак згодом від ідеї такого музичного супроводу відмовилися, і залишили лише Гімн. Відтоді він лунає щодня о 9:00.
До оновлення музичного супроводу годинника повернулись у 2016-му, коли виповнилося 100 років українському “Щедрику”, мелодії, створеній уродженцем Поділля Миколою Леонтовичем. Так, з 1 грудня 2016 року з Вежі Артинова почути «Щедрик» можна було протягом усього року тричі на день: коли годинник на вежі відбивав 12:00, 15:00 та 18:00 годину.
Вже у вересні 2021 року, з нагоди Дня міста, на Вежі Артинова відбулося музичне оновлення, і вона зазвучала одразу п’ятьма мелодіями. До Гімну України о 9:00 і “Щедрика” (вже у більш поліфонічній версії) додали марш “Стяг”, “Подоляночку” та “Оду до радості” (яка з 1985 року є офіційним гімном Європейського Союзу).
Підкреслено, що всі мелодії звучать без слів, так, ніби їх відбивають дзвони. З обробкою цих мелодій допомогли хормейстер Назарій Давидовський і музикант Микола Андрущенко.
Зокрема, марш “Стяг” – це популярна композиція доби Української революції 1917-1921 років. Музика була народною, а слова до неї написав письменник Борис Грінченко. Вже в наш час лідер гурту “Хорея козацька” Тарас Компаніченко реконструював марш. У Музеї Вінниці кажуть, що мелодію для вінницької Вежі створили саме на основі цього аранжування.
У квітні 2022 року, після повномасштабного вторгнення рф на територію України, відбулося ще одне оновлення мелодій на вінницькій вежі. Так, “Подоляночку”, яка лунала щодня о 15:00, замінили на “Ой у лузі червона калина”, що стала символом українського спротиву, а «Оду до радості», яка звучить о 21:00, замінили на “Молитву за Україну” (“Боже Великий, Єдиний…”) – духовний гімн України, створений у 1885 році композитором Миколою Лисенком і письменником Олександром Кониським.
Зміна мелодій до особливих подій
Також вже два роки поспіль упродовж періоду різдвяних свят з Вежі Артинова колядки “Добрий вечір тобі, пане господарю” і “Нова радість стала” (була взимку 2021-2022 року), а також мелодії “Jingle Bells” і “Тиха ніч” (з нім. “Stille Nacht” – давня європейська різдвяна пісня, яка належить до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО).
Повідомляють, що ще один випадок заміни мелодії стався у червні 2022 року, коли Україна отримала статус кандидата на членство в Європейському Союзі. Ця історична подія сталася 23 червня. Вже наступного дня на Вежі Артинова замайорів прапор Європи, а протягом тижня о 12:00 годині лунала “Ода до радості” – гімн Європейського Союзу.
Фото з архіву Vежі та музею Вінниці
Дякуємо!
Тепер редактори знають.