“Потрібно засуджувати те, що робить Лукашенко”: як вінничани ставляться до протестів у Білорусі. ВІДЕО

17:28
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Білорусі 9 серпня відбулися вибори президента, після чого в країні почалися масові акції протесту і жорстке придушення цих акцій силовиками. У результаті – тисячі затриманих, сотні поранених, один загиблий, і все це буквально за дві доби.

Відтак, ми вирішили поцікавитися у Вінничан, чи стежать вони за цими подіями і як до них ставляться. В результаті отримали діаметрально протилежні думки: від засудження до підтримки силових методів проти народу.

Зазначимо, що акції протесту у сусідній Білорусі почалися після оголошення попередніх офіційних даних ЦВК, за якими на виборах перемагає чинний президент Олександр Лукашенко, набравши 80,08% голосів.  А причиною акцій стало те, що на думку частини білорусів результати цих виборів сфальсифіковані. Зауважимо, що Олександр Лукашенко перебуває при владі вже 26 років, і цього разу балотувався на шостий термін поспіль.

Як передає “Радіо Свобода”, навіть за офіційними даними МВС країни, у першу добу протести відбулися в 33 містах Білорусі, а за їх результатами було затримано близько 3 тисяч осіб (близько тисячі в Мінську). За повідомленнями ЗМІ, вчора, 10 серпня, вибухи лунали у різних частинах столиці, а проти демонстрантів були застосовані світлошумові гранати, водомети та гумові кулі. Також у МВС  Білорусі повідомили, що вчора один протестувальник загинув.​ Крім цього під час протестів у Мінську зникли та постраждали кілька журналістів з російських та білоруських видань, а внаслідок обстрілу була поранена журналістка видання “Наша Нива”.

Супротивники чинної влади теж не визнають оголошених результатів. Наприклад основна суперниця Лукашенка Світлана Тихановська, подала до ЦВК скаргу з вимогою здійснити повторний перерахунок голосів. Сьогодні з’явилося повідомлення про те, що вона виїхала до Литви, а згодом відеозвернення до білорусів, в якому Тихановська просить не виходити на акції.

Водночас у Білорусі відсьогодні оголосили загальнонаціональний страйк із закликом не виходити на роботу.

Це опитування не є репрезентативним, адже в ньому представлені відповіді перших семи вінничан, яких ми зустріли в центрі міста, і які погодилися на коментар. Зокрема ми поцікавилися у них, чи знають про події в Білорусі, як ставляться до протестів і чи знають їх причину, чи підтримують вимоги протестувальників і як, на їхню думку, мала б на ці події відреагувати Україна?

Зазначимо, що президент та МЗС України, як і багато інших країн, закликали білоруську владу “утриматися від застосування сили”. Президент РФ Путін вже привітав Лукашенка з перемогою. Натомість сам Лукашенко в протестах у Білорусі звинуватив “ляльководів” з-за кордону.

Віталій

Віталій розповів, що знає про те, що у Білорусі – мітинги проти диктатури “батька”, бачив відео, як ці мітинги розганяють, і  каже, що це те ж саме, що в нас було у 2014 році”. 

– Звісно, це ненормально. Так не повинно бути. Хто їх розганяє? Такі самі люди, як і ті мітингувальники. Тільки те, що їм вчепили погони, і все – вони вже забулися, звідки вийшли. Звідки вони? – З народу. Він ввечері прийде додому, зніме погони і буде так само йти в магазин, як і той мітингувальник. Буде стояти з ним в черзі, і буде точно таким самим. 

Віталій однозначно засуджує силові методи влади Білорусі, водночас каже, що не настільки добре знає вимоги мітингувальників, щоб підтримувати, чи не підтримувати їх. Як на це має реагувати України, чоловік також не знає. Каже: Україна нехай розбереться, що в неї тут робиться, ніж реагувати, що в Білорусі”.

 

Ольга

 

– У Білорусі відбуваються протести, тому що у них відбулися вибори, і не дивлячись на те, що (за чутками) було дуже мало відсотків людей за Лукашенка, він все-таки виграв. […] По-моєму, він вже 26 років президент, тому логічно, що в якийсь момент настає точка кипіння в людей, коли вони хочуть щось змінити. В нас, наприклад, це відбулося раніше, у них – пізніше. Але це закономірно.

–  Vежа: Як ви ставитеся до силових методів розгону?

– Це очевидно неадекватна реакція і типовий сценарій агресорського (типу як російського) методу боротьби. В нас це саме було. Зрештою, я сподіваюся, люди доб’ються свого і можливо влада зрозуміє, що ці методи були неефективні і протизаконні. Але не знаю, чим це може закінчитися. 

Я чесно кажучи, не знаю, які в них вимоги конкретно, але якщо вони хочуть “скинути” свого президента, я думаю, що я їх підтримую. 

– Vежа:  Як, на вашу думку, Україна мала б відреагувати на цю ситуацію?

– Я думаю, вона мала б підтримати не владу і президента, а саме громадян. Хоча б морально, психологічно підтримати, а не “вітати” їх з президентом тим самим. Це дуже цинічно і дуже неадекватно. Україна, на мою думку, була в дуже схожій ситуації. І по відчуттях мала б підтримати і розуміти тих людей. 

 

Тетяна Анатоліївна

–  Лукашенко ніби-то непоганий. Принаймні, в нього стабільність. Я так вважаю. Але коли людям добре, вони ж ніколи не будуть протестувати. У нас так само було…,  –  зазначила пані Тетяна. –  У нас же люди мають право вийти, заявити про те, що вони хочуть… Людина має право на вибір. 

– Vежа: Як, на вашу думку, Україна мала б відреагувати на цю ситуацію?

– Я вважаю, що нам потрібно в собі ще розібратися… Для того, щоб реагувати, потрібно бути країною якоюсь розвинутою, з правами людини, щоб на нас не вдягали ці маски, не змушували примусово в них ходити… Якщо ми не маємо цього в своїй країні, то як ми можемо комусь щось радити?…

 

Сергій

На думку Сергія, протести у Білорусі проплачені, Лукашенко правий, інакше Білорусь так само розграбують, як Україну, а силові методи розгону мітингувальників називає побічним ефектом.

– Я думаю, що краще, як зараз в них, ніж потім у них буде, як в нас. Молоді може буде й добре, а пенсіонерам потім буде дуже погано. Тому що країни не буде. Він хоч тримає трішки там владу.

– Vежа: Як ви ставитеся до того, що до мітингувальників застосовуються силові методи розгону?
– Я думаю, що це, скажімо так,  побічні ефекти. Ну, а як їх інакше спинити? Вони ж запропонувати нічого не можуть. Ви ж подивіться: 2% – у кандидата, а в того (у Лукашенка – авт.) – 80%. Про що мова?

На запитання про те, як Україна мала б відреагувати на ці події, Сергій відповів, що “Україні потрібно самій справитися вдома. Що їй там кудись заглядати?”.

 

Олександра

– Зараз там масові сутички. Люди хочуть змінити владу, хочуть вже іншого президента, хочуть щось змінити у своїй країні, – розповіла Олександра про ситуацію в Білорусі. 

Також вона зазначила, що проти насилля, і що “нічого хорошого не буде з цих протестів, судячи з нашої ситуації”.

– Vежа:  чи підтримуєте вимоги мітингувальників?
– Не знаю. Їм вирішувати – їхня країна.

– Vежа:  Як, на вашу думку, Україна мала б відреагувати на цю ситуацію?
– Не можу вам сказати, чесно.

 

Владислав 

Владислав розповів, що знає про те, що у Білорусі мітинг, бо там хочуть змінити владу. Але на запитання про методи, якими ця влада намагається придушити протести, відповів, що не знає про це, бо не стежив.

– Vежа: Як ви ставитеся до протестів?
– Байдуже, тому що, по-перше, не своя країна. По-друге, знову ж таки, ми розуміємо, що мітинги це завжди – не просто люди стали, а друга влада хоче покерувати. Тому я ж кажу: в кого гроші, той і правий, – зазначив Владислав.

–  Vежа: Чи підтримуєте мітингувальників?
– Це не моя країна, я не знаю що там. Те, що нам ЗМІ доносять, це одна інформація,  а що там робиться, це насправді трішки друге. Тому я не можу сказати, чи це добре, чи це погано.

– Vежа: Як, на вашу думку, Україна мала б відреагувати на ці події?
– Я думаю, що Україна не в тому становищі, що зараз вмішуватися в іншу країну. Нам треба тут порядок навести. 

 

Денис


Причиною протестів у Білорусі, зі слів Дениса, є те, що
Лукашенко вже всіх дістав – так, як у свій час всіх дістав Янукович. “Просто там більш люди терплячіші, ось і терпіли” – зазначив він. 

– Повинен бути хоча б один конкурент, а Лукашенко, по суті, всіх посадив. І народ збунтувався вже.

–  В Мінськ, на скільки мені відомо, заїхали війська, заїхали танки, заїхала техніка воєнна… Я проти цього.  Взагалі я не розумію, як. Армія – це по суті той самий народ, а діє проти народу.

– Vежа: Як, на вашу думку, Україна мала б відреагувати на ці події?
– Як то кажуть:  в чужий город зі своїми правилами не ходять. Самі білоруси повинні дивитися і реагувати на те, що в них відбувається. І вже стосовно того, що буде відбуватися надалі, весь світ повинен реагувати якось на ці події.

Водночас Денис переконаний, що потрібно однозначно засуджувати те, що робить Лукашенко (мається на увазі силові методи боротьби з мітингувальниками – авт).

Фото Ольги Мірошниченко
Відео Миколи Геркалюка

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.