У Вінниці триває підготовка до відкриття “Музею Мужніх”, присвяченого героям Революції Гідності та російсько-української війни. Наразі експозиція музею вже налічує понад 800 предметів.
Про це повідомляється на сайті vinnytsia.city.
Нагадаємо, про створення “Музею Мужніх” почали говорити ще кілька років тому. На початку 2022 року вже був готовий проєкт реконструкції приміщення і розроблена дизайн-концепція та дизайн-пропозиція. Однак ремонтні роботи через повномасштабний наступ рф тоді почати не встигли. Наразі ж команда працює над тематико-експозиційним планом і наповненням експозиції (документуванням, збором, виставковою діяльністю).
Вказано, що спершу в”Музеї Мужніх” планували поєднати кілька тематичних блоків, зокрема, ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та розповідати про загиблих при виконанні служби співробітників поліції.
Але відколи РФ почала широкомасштабний наступ, експозицію “Музею Мужніх” вирішили присвятити виключно героям Революції гідності і російсько-української війни. Натомість інші тематичні блоки залишаться в стаціонарній експозиції краєзнавчого музею.
Станом на лютий 2023 року експозиція вже налічує понад 800 предметів. Це особисті речі Героїв, нагороди, світлини, документи, військова форма, спорядження, зброя та багато іншого. Так, частину з них наразі можна побачити у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї на виставці “України щит”.
“Музею Мужніх”, як частину Вінницького обласного краєзнавчого музею, мають розмістити у приміщенні, де раніше розташовувався музей “Мій край — Поділля” (вул. Пирогова, 148).
– Музей планується як інтерактивний: він “говоритиме” голосами наших захисників, їхніх рідних, волонтерів, медиків і переселенців. Для цього команда “Музею Мужніх” вже зараз записує відеоінтерв’ю і збирає свідчення очевидців “по гарячих слідах”, – йдеться в матеріалі.
Зазначають, що речі для музейного фонду передають, зокрема, ветерани та військові, які зараз несуть службу. Завдяки їм музейники можуть показати, якою технікою керують і з якою зброєю воюють наші захисники.
Так, серед експонатів є контейнер від українського протитанкового ракетного комплексу «Стугна-П», квадрокоптер «DJI Phantom 2», який у свій час дуже ефективно здійснював аеророзвідку, та багато іншого. Відтворений навіть бліндаж, з чим музейникам допомогли військові та волонтери.
– Ще у нас зберігається прапор з підписами бійців 120-ї бригади тероборони міста Вінниці. Серед них є підпис нашого колеги і друга Михайла Потупчика – відомого історика, який до початку своєї військової служби займався охороною культурної спадщини.
Також дуже символічним предметом є сітка «Прапор України», яка була сплетена в одному з вінницьких волонтерських центрів. До цього доклалися люди з 12 різних міст України, які змушені були покинути свої домівки, і перечікували ці страшні події у нас у Вінниці, – цитують Олену Гордієнко, завідувачку відокремленого підрозділу “Музей Мужніх” Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Також серед експонатів майбутнього “Музею Мужніх” є й предмети ворожої російської армії: форма, обгорілі дула від кулеметів Калашникова, тубуси від гранатометів чи, наприклад, радіостанція. Зокрема й два види сухпайків армії рф. Також волонтери передали в музей знайдені касетні боєприпаси РСЗВ “Смерч”.
Зазначено, що музейники хочуть зробити експозицію інтерактивною. Зокрема, великий об’єм інформації можна буде побачити в цифровому форматі за допомогою спеціальних мультимедійних боксів – експозиційних вітрин, які будуть розміщені як архіви пам’яті. Крім цього, музей передбачає встановлення стел з мультимедійними екранами і відеороликами, в яких рідні, друзі та побратими будуть розповідати про Героїв.
– В експозиції передбачається представити військових медиків, потужний волонтерський рух, добровольчий рух, капеланів, вимушено переміщених осіб… Тобто, показати російсько-українську війну максимально широко. І, власне, нинішня виставка “України щит” теж про це розповідає – вона про тих, хто створює над Україною щит захисту, і наших янголів-охоронців, тих, хто віддали життя за Україну. Так ми вшановуємо їхню пам’ять, – цитують Олену Гордієнко.
Також в”Музеї мужніх” планують обладнати спеціальну залу для тематичних лекцій, показів кінострічок, наукових зустрічей тощо. Адже в концепції майбутнього закладу прописано, що він стане форумом для обговорення суспільно важливих питань.
Фото з експозиції “України щит”. Джерело: https://vinnytsia.city/
Дякуємо!
Тепер редактори знають.