× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Перетворити папір на дерево: як вінницькі студенти рятують природу та вирощують редьку… з блокнотів

14:15
Автор: Марина Однорог

Підвищити еко-свідомість вінничан, допомогти людям з обмеженими можливостями та зберегти природу — таку ціль поставили собі активісти із команди Enactus Вінницького національного хнічного університету.

На перший погляд може здатись, що це звичайні блокноти, однак варто придивитися, і зі зворотнього боку можна розгледіти маленькі насінини. Саме з них в майбутньому можуть вирости квіти, редька та навіть дерева. Показати, як можна з користю для природи використовувати макулатуру та відновлювати її ресурси, вирішили активісти із ВНТУ. Капітан команди Яна Чайковська розповіла, що така ідея виникла у команди після того, як вони відвідали Канаду, де еко-свідомість громадян набагато вища.

 

  • Нас вразило ставлення людей до багатьох важливих речей у Канаді. Саме ставлення людей! Нові технології у сфері збереження навколишнього середовища у них на височенному рівні, але ми розуміли те, що будь-яку технологію можна привезти сюди, а от кому її використовувати, якщо на даний момент більшість населення не вмотивовані робити якісь навіть елементарні дії у цьому напрямку, хоча б, розподіляти сміття?
    Тому ми вирішили працювати саме у напрямку підвищення еко-свідомості нашої громади. Різними креативними, творчими заходами нагадувати вінничанам про важливість бути толерантним до природи та спонукати їх до дій. Саме тому вирішили робити проект «Еко-реабілітація». Наразі ми маємо хорошу підтримку в університеті і ще минулого року запустили збір макулатури, з якої й робимо блокноти.

Приклади робіт активістів, які вони презентували на одній із лекцій в креативному просторі Артинов

Активісти запланували цілий цикл заходів в університеті, громадській організації для людей з обмеженими можливостями «Гармонія», в центрі для переселенців зі Сходу та Криму «Спільна справа», а також великі заходи для всіх вінничан. Свою роботу поділили на декілька етапів: спочатку в політехнічному університеті проводили лекції, інтерактивні семінари та обговорювали екологічні проблеми, а також намагались пробудити еко-свідомість, змотивувати студентів до дій і запустити хвилю збору макулатури.

  • Я вірю, що переважна більшість вінничан знає про те, що природу потрібно берегти, не забруднювати, не зловживати її ресурсами, розподіляти сміття тощо, але для того, щоб ці знання почали застосовуватись на практиці, потрібно якомога частіше нагадувати їм про це, пересувати їх з дальньої полиці свідомості на ближчу, пробуджувати мотивацію купити додаткове відро для сухих відходів та зробити кілька зайвих рухів, щоб розділити сміття. Чим більше проводити таких тематичних заходів, чим більше нагадувати людям про проблему та переконувати їх вирішувати її, тим кращим буде результат, – говорить Яна.

Другим етапом стала робота в «Гармонії» з людьми з обмеженими можливостями. Переважно перші майстер-класи проводились з дітьми. Там активісти вчили переробляти макулатуру і виготовляти з неї сувенірну продукцію (листівки, книги, блокноти) з насінням всередині, яке потім може вирости у дерево або квітку.

  • На третьому етапі ми плануємо працювати разом із майстринями із «Гармонії» над тим, щоб це було масове виробництво сувенірної продукції з переробленого паперу. Цим самим хочемо показати, що толерантне ставлення до природи може приносити не лише користь і задоволення, але й кошти, – говорить капітан команди Яна.

Заключний етап роботи активістів — еко-фестиваль у Вінниці, на якому відбуватимуться цікаві лекції, що підвищуватимуть еко-свідомість вінничан, вчитимуть думати про майбутнє та дбати про середовище, в якому ми живемо. Також на фестиваль планується запросити музикантів і на ньому безпосередньо можна буде придбати книги , зроблені майстринями із «Гармонії».

Ми попросили активістів показати повністю виготовлення еко-блокнотів. Здійснюється воно в декілька етапів:

1) зібрану макулатуру рвуть на маленькі шматочки;
2) папір засипають у блендер та додають теплу воду і збивають;
3) у велику тацю із водою скидається весь перемелений папір, який викладається на спеціальне сито, а на одну із сторін посипається насіння дерева чи рослини (студенти садили навіть редьку, яка успішно проросла);

 

Редька із еко-блокноту

Редька із еко-блокноту


4) далі зайва вода відтискається за допомогою губок і вся суміш викладається на тканину;
5) рівно викладену суміш підсушують (активісти робили це праскою, але можна сушити природнім способом, хоча це й займає багато часу);
6) далі йде процес скріплення листків, який можна робити двома способами — з
вязувати стрічкою або зшивати нитками або ж скріплювати пружинкою.

У процесі вирівнювання країв листів та їх скріплення активістам допомагає друкарня при університеті. Також  друкарня віддає активістам папір, який непридатний для виробництва.

  • Наразі ми робимо лише обкладинку і задню сторінку із переробленого паперу, а внутрішні листки дає друкарня. Хоча наш перший еко-блокнот був повністю із переробленого паперу. Проте, це все займає багато часу, особливо процес сушіння. Саме тому ми дали завдання нашій команді інженерів на конкурс EBEC Vinnytsia продумати, як можна значно пришвидшити процес сушіння паперу та з меншими витратами електроенергії, – розповідає Яна Чайковська.

Окрім організованого майстер-класу ми завітали на одне із занять в громадську організацію «Гармонія», щоб побачити як діти працюють над виготовленням еко-блокнотів.

Потрапили ми вже на заключний етап створення — зшиття листочків та оформлення обкладинки. Яна Чайковська проводить майстер-класи для дітей з ДЦП та аутизмом, адже для них дуже корисна діяльність повязана із дрібною моторикою рук. Минулого разу із непотрібного паперу, який був в центрі Гармонія дітки зробили тисячі дрібних папірців. За словами Яни, то була улюблена робота дітей в процесі створення блокноту чи листівки.

Цього разу вже маючи приготовані минулого разу обкладинки до своїх блокнотів, вони зайнялись їх склеюванням та оформленням. Для початку діти склали вдвоє папірці, а потім проколювали їх діроколами.


Після цього перейшли до оформлення блокнотів, а саме їх обкладинок із переробленого паперу. Аби блокнотики були яскравіші та цікавіші для дітей, їх вирішили оформити в техніці декупаж з допомогою серветок, які були в центрі.

Кожна дитина обрала для себе малюнок, який сподобався та з допомогою клею і води перенесла його на обкладинку. У сердечка, які помістили в блокноти  цього разу посадили редьку.

До речі, надалі у «Гармонії» планують також висадити міні-клумбу із перероблених блокнотів. Цим самим показати як з користю можна використовувати непотрібний папір.


Звичайно, у дітей прості процеси забирають багато часу, але навіть батьки, які періодично заходили до кабінету, захоплювались такою ініціативою.

Еко-блокноти не є загалом новиною в Україні, адже декілька компаній займаються цим на професійному рівні, проте вінницькі студенти перші, хто залишає їм «нове життя» у вигляді насіння. Що садити — обирає кожен самостійно. Варто лише памятати, що все навколо нас живе і навіть маленькі кроки кожного допоможуть вберегти планету.

Для співпраці з активістам телефонуйте за номерами 063 988 80 62 та 063 882 71 47 або пишіть на пошту vntu.enactus@gmail.com

Фото Андрія Завертаного 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.