Вчора, 25 жовтня, в Україні відбулись місцеві вибори. Однак до завершення ще далеко і наразі триває найвідповідальніший процес – підрахунок голосів та визначення партій, які пройдуть до місцевих рад.
За словами представника Комітету виборців України Владислава Теленя, під час виборів у Вінниці відбувалось три екзитполи й їхні результати досить схожі.
– Ми можемо вже казати про те, що є однакове розуміння, що у Вінниці обраний міський голова.
Та інформація, яка вже надходить від виборчих дільниць в реальних протоколах, дуже добре корелюється з тією інформацією, яку ми отримали з екзитполу. Можна сказати, що обрані всі районні, міські, сільські та селищні ради. Обрано 6 районних рад. Приблизно ми можемо розуміти, що у Вінницьку міську раду, обласну раду та у Вінницьку районну раду проходить або 5, або 4 партії. Але лідери, перша трійка, не зміниться і тут все зрозуміло: “Українська стратегія Гройсмана”, “Європейська Солідарність” та “Слуга Народу”. Вони точно матимуть своїх представників у місцевих радах.
Представник Комітету виборців України додав, що на його думку на Вінниччині не було жодної громади, де б на вибори прийшло понад 50% виборців.
Що далі?
Наразі триває процес підрахунку голосів та заповнення виборчої документації на виборчих дільницях. Водночас якщо на одних дільницях голоси вже пораховані та очікують, коли територіальна виборча комісія дозволить привезти документацію, то в інших процес підрахунку ще лише триває.
– Це пов’язано з різними причинами: хтось взяв паузу і вночі відпочив, а зранку продовжив роботу, хтось просто не може в комісії дійти до ладу й одностайно зрозуміти скільки в них яких бюлетенів, – додав Владислав Телень. – Однак, можу сказати, що практично всі дільничні виборчі комісії вже на фінішній прямій, що стосується підрахунку бюлетенів.
За його словами, процес підрахунку голосів не буде швидким. На першому етапі всі ДВК мають здати документацію щодо всіх видів виборів до територіальної виборчої комісії, яка утворювала дільничні комісії. Тоді всі ТВК мають встановити підсумки голосування в межах своїх територіальних округів. Крайній термін, коли можна здати цю документацію – дев’ятий день після голосування (3 листопада). Після цього встановлення підсумків по всім обласним, сільським, селищним та районним радам має завершитись не пізніше, ніж на 12 день після дня виборів (6 листопада).
– На першому етапі рахують голоси на дільницях або у межах територіально-виборчих округів. А потім територіальні комісії різних рівнів встановлюють підсумки виборів. Вони визначають, які партії пройшли до рад та персональний склад нових обраних рад.
Як рахуватимуть?
За словами Владислава Теленя, мала явка на вибори надасть можливість деяким кандидатам все ж отримати мандат та пройти до ради, оскільки квота також буде невеликою. Однак формула, за якою рахуватимуть, не надто проста.
– Для прикладу, якщо на початку до Вінницької міської ради хотіли пройти 17 партій. Кожна з них зібрала 100-200-500 голосів. Поки що за підсумками екзитполу визначили, що до міської ради проходять 5 партій. Таким чином всі голоси за інші партії ми відкидаємо. Сумуємо голоси за перші 5 партій. Виборча квота дорівнює сумі голосів за партії поділеної на кількість депутатських місць у міській раді (49 місць).
Загалом кількість депутатських місць у міській раді – 54, однак якщо 5 партій подолали 5% бар’єр, тоді вже кожна з них має щонайменше один мандат для свого першого кандидата.
– Виходячи з цієї квоти ми потім будемо визначати по кожному виборчому округу, яких у Вінниці 6, по кожній з 5 партій (якщо їхня кількість не зміниться) кількість отриманих мандатів. Спершу визначаємо кількість місць, які отримала партія до міської ради. Потім по кожному кандидату на кожному окрузі рахуватимуть голоси за конкретного кандидата у відсотках до квоти. Люди, які наберуть понад 25% квоти можуть потрапити на початок списку.
Таким чином на 12 день після виборів вже буде відомий підсумок виборів: будуть визначені персонально склади всіх рад.
Порушення під час виборів
Владислав Телень розповів, що якщо на початку виборів деякі дільниці не допускали спостерігачів, то вже після завершення голосування їх не випускали з дільниць.
– Ми навчаємо, хто може бути присутній на засіданні комісії, як туди потрапляють ат покидають і все одно щоразу ми маємо проблеми. Комісії чомусь вважають, що якщо людина потрапила до 20-ї години на дільницю, то думають, що людину вже не можна випускати аж поки все не порахують. Однак є різні обставини, можливо, людина не хоче рахувати, а хоче подивитись, що сам процес розпочався. У нас 5 спостерігачів просто не випускали з дільниць і наші мобільні групи їздили з поліцією визволяти. Тому, що утримання людини без її згоди – це кримінальна справа.
Також помітили порушення у порядку підрахунку голосів, однак на території області не було зафіксовано жодного порушення, яке б певним чином могло завадити проведенню виборів, або процесу підрахунку результатів.
Нагадаємо, що за словами голови Вінницької територіальної виборчої комісії Дмитра Шевчука остаточні результати виборів у Вінниці можуть бути відомі до кінця тижня, або пізніше.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.