Обласному краєзнавчому музею подарували реконструкції списа, сокири та кресала періоду раннього Середньовіччя. ФОТО

15:29
Автор: Vежа
Become a Patron!

Вінницькому обласному краєзнавчому музею подарували реконструкції вістря списа, сокири та кресала періоду раннього Середньовіччя. Їх виготовив коваль Володимир Білоус, щоб показати давню технологію ковальського зварювання та результат її застосування.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці музею. Зазначається, що середньовічна зброя в музеях зазвичай має не надто експозиційний вигляд: довгі роки в землі позбавили її блиску, і лише прикрашені коштовностями предмети ваблять погляд відвідувача. Однак зброю прикрашали не тільки золотом та сріблом.

– Сталь різних сортів в поєднанні між собою давала чудовий малюнок, і давні ковалі про це добре знали. Але щоб побачити заховану в археологічних знахідках красу минулих часів, потрібні копіткі дослідження. Звичайно, повернути минулу велич «погризеним зубами часу» артефактам не завжди вдається, але… їх можна відтворити. Є люди, які володіють вміннями предків, один із них – Володимир Білоус. Він презентував нашому музею виготовлені за давніми зразками вістря списа, сокиру та кресало, – зазначили у музеї.

Однак вістря списа не відтворює якийсь конкретний артефакт – метою майстра було показати давню технологію ковальського зварювання та результат її застосування. Тому це компіляція за мотивами списів часів утворення Русі.

Зокрема, основою для відтворення дамаскового візерунку стали металографічні дослідження, опубліковані польськими дослідниками Павлом Куціперою та Кшиштофом Рибкою у збірнику „Broń drzewcowa i uzbrojenie ochronne z Ostrowa Lednickiego, Giecza i Grzybowa” 2018 року. Зазначається, що поверх смужок дамаску наварено леза із більш твердої сталі (вони на фото темніші).

Також наварку сталевих робочих поверхонь на більш м’які основні частини робили й у інших предметах. Наприклад, один із видів такої наварки – бокову – показує представлений зразок сокири. 

– Аналогічну процедуру було проведено із так званим рамковим кресалом – сталеві ударні поверхні наварені на основу з криці. На фото можна чітко побачити шари металу, які утворювались у криці після багаторазового зварювання початкового матеріалу, – зазначають у музеї.

 

 

Фото – facebook.com/vinnytsiamuseum

Читайте також: У краєзнавчому музеї відкрили історико-документальну виставку до Дня Гідності та Свободи

Читайте також: Відвідати національні скарбниці України не виходячи з дому стало можливим завдяки Віртуальному музею Барської кераміки

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.