Новий протест проти викидів: у Тростянці мешканці перекривали дорогу. ФОТО

17:21
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 6 вересня, у Тростянці місцеві мешканці знову протестували у зв’язку зі шкідливим впливом Тростянецького спиртового заводу. Для привернення уваги влади люди о 9:00 зайняли три пішоходних переходи в селищі, однак наразі зосередились лише на одному автошляху.

Протестувальникам пообіцяли можливість діалогу з представниками Вінницької ОДА, які прибули до селища близько 14:00. Однак, навіть якщо реальні результати розмов будуть невдалими для місцевих мешканців, вони обіцяють переформатувати протест – наприклад, оголосити голодування чи “поїхати до Президента”.

  

Претензії протестувальників

Причиною акції в Тростянці, як стверджує місцевий активіст Андрій Тєрєхов, є плани заводу знову запустити свою діяльність, нібито, без належних дозвільних документів та очисних споруд. Активіст стверджує, що це є порушенням домовленостей, які були із заводом раніше, і відповідно до яких завод мав очищати свої відходи під час роботи.

Ще одна причина протесту, як стверджує Андрій Тєрєхов, – наявність незаконної труби, якою транспортуються відходи до бардополів. Як повідомляють активісти, вони звертались до місцевої ради і там підтвердили відсутність жодних дозвільних документів на трубу.

  

 

Як повідомляв на своїй фейсбук-сторінці Андрій Тєрєхов, декілька днів тому мешканці організували акцію біля входу на завод. Однак того ж дня, після 21:00 в центрі Тростянця жителі відчули сильний різкий запах аміаку, який змусив їх ховатись по домівках. На думку Андрія, це було помстою заводу за мітинг.

 

Крім цього, наразі в реєстрі судових рішень є й провадження за цивільним позовом ВІД Тростянецького спиртзаводу до 13 осіб щодо відшкодування збитків. Як роз’яснив Vежі Андрій Тєрєхов, підприємство в позові стверджує, що активісти ніби то завдали збитків на близько 6 мільйонів гривень, проте відповідачами воно “вибрало випадкових людей, один з яких – взагалі мешканець Вінниці, а не Тростянця”.

Позиція заводу

Інша сторона конфлікту, ДП “Тростянецький спиртовий завод” має протилежну позицію щодо майже всіх звинувачень. Як повідомив Vежі Олександр Гулько, головний юрисконсульт спиртзаводу, завод дійсно планує відновити роботу, однак поки через протестні акції це неможливо. Тож і участь у викиді аміаку декілька днів тому, про який говорять активісти, представник заводу заперечує.

Олександр Гулько (праворуч)

  

Крім цього, юрисконсульт зазначає, що 18 липня були отримані аналізи лабораторних досліджень з Києва та Вінниці, які не підтвердили перевищення екологічних норм у зв’язку з діяльністю заводу (активісти пояснюють це тим, що на момент взяття проб завод уже відносно довго не працював, а завод – додаванням спеціальної хімічної речовини).

Олександр Гулько стверджує, що труба, про яку згадували активісти, була встановлена законно досить давно і “складно уявити, щоб державне підприємство виводило відходи незаконно, а її частину мешканці незаконно демонтували”. Крім цього стверджується, що на частині бардополів (території з бардою – відходами виробництва спирту) здійснили рекультивацію для зменшення негативного впливу на природу.

Щодо цивільного позову на 6 мільйонів гривень, то Гулько зазначає, що вони “не могли написати позов до сотні людей одразу і просто вибрали найбільш активних”. Щодо вибору відповідачем мешканця Вінниці, то Гулько зазначив, що того позову власноручч не писав, тож всіх деталей не знає.

Консенсус неможливий?

Близько 14:00 до протестувальників приїхали представники Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА і всі три сторони обмінялись думками щодо ситуації. Так, місцеві мешканці принесли на акцію каністру з бардою для наочності своїх обвинувачень.

Микола Ткачук (з мікрофоном)

За словами активістів, як наслідок, Микола Ткачук, директор згаданого Департаменту підтвердив – запах у повітрі та запах від барди ідентичний. Як стверджують протестувальники, Ткачук “озвучив обіцянку зробити розширені аналізи повітря, води, барди та землі. А після цього – знайти способи щодо утилізації (вірогідно, відходів – авт.)” Також Ткачук зазначив, що в такому вигляді як зараз, поля фільтрації не можуть існувати.

Натомість, представники спиртзаводу відповіли, що їх провину все ж потрібно довести законним шляхом і вже після цього висувати обвинувачення.

Також, як нагадали активісти, вони боролися не проти розташування заводу на їх території, а проти наслідків його роботи. Вони підкреслюють, що завод має усунути наслідки негативного впливу на навколишнє середовище та в подальшому його не забруднювати.

Хронологія забруднення та протестів

– У червні 2019 року в Тростянці відбулись протести проти нестерпного смороду від викидів місцевого спиртового заводу. Виникла загроза екологічної катастрофи внаслідок діяльності підприємства. Зокрема йшлося про перевищення допустимої норми парів сірководню в атмосфері, що може викликати отруєння, задуху, чхання, нежить та алергію.

Мітинги, перекриття доріг та флешмоби в соціальних мережах були покликані привернути увагу влади та змусити її заборонити підприємству працювати без належних очисних споруд.

– 20 червня. Відбулось засідання обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де було прийнято рішення призупинити діяльність державного підприємства «Тростянецький спиртовий завод» до повного усунення наслідків екологічної катастрофи та вжиття заходів по усуненню всіх недоліків по переробці відходів, а також підготувати відповідні звернення до Міністерства АПК та «Укрспирту» щодо врегулювання даної проблеми.

  

 – 25 червня. Жителі смт Тростянець вийшли на безстрокову акцію проти роботи державного підприємства “Тростянецький спиртовий завод”. Причина: невиконання, на думку жителів, рішення комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про призупинення роботи заводу.

– 28 червня. Завод фактично припинив працювати завдяки тростянецькій громаді, яка не давала завозити необхідні матеріали для роботи заводу (зі слів мешканців). Протести продовжилися.

Протести 25 липня біля ВОАС

– 4 липня. В.о. директора ДП «Тростянецький спиртовий завод» Богдан Білейчук повідомив, що “наразі намагаються ліквідувати сморід і працюватимуть над тим, аби ситуація не повторилася” та додав, що на заводі розглядають питання будівництва біогазової станції, яка дозволить вирішити проблему. Проте жодних гарантій в.о. директора з приводу цього не надав.

Як повідомлялося на офіційному сайті Вінницької обласної ради, внаслідок порушення екологічних норм державним спиртзаводом у Тростянці, що на Вінниччині, рівень забруднення повітря в населеному пункті вже перевищив норму в дев’ять разів. У зв’язку з цим місцеві мешканці протестували два тижні, вимагаючи не лише повної зупинки роботи підприємства, але й знезараження технологічних відходів виробництва.

– 18 липня. Безперервні протести місцевих мешканців, які тривали близько 22 діб, зупинились після діалогу з адміністрацією заводу. Керівництво заводу, за словами мешканців, пообіцяло не починати роботу підприємства.

– 25 липня. Початок протистояння в адміністративному суді між Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА та спиртзаводом (як відповідачем). Заводу хочуть анулювати право на викиди.

– 2 серпня. Відкриття цивільного провадження за позовом спиртзаводу до активістів щодо відшкодування збитків

Фото – з архіву Vежі, сторінки Тростянецької ОТГ та надані Андрієм Тєрєховим

Читайте також: Тростянецький спиртзавод не визнає свою вину в екологічній катастрофі: суд над підприємством розпочався з акції протесту. ФОТО

Читайте також: У Тростянці почалася безстрокова акція протесту проти спиртзаводу, голова ОДА говорить про кримінал. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.