«Ніяких спринцювань та гелів для інтимної гігієни» – гінеколог у Вінниці розповідає, як уберегти мікрофлору жінки від дисбалансу

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Чому жінці важливо слідкувати за балансом корисних бактерій у мікрофлорі? До яких небезпечних захворювань може призвести дисбактеріоз піхви? Які фактори провокують дисбаланс мікрофлори? Чи доречні в жіночій інтимній гігієні спринцювання ромашкою, содою, розчином марганцівки та чи варто використовувати мильні засоби з мас-маркетів?

Відповіді на ці та інші запитанням надала лікарка-гінеколог  Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Анна Волинець.

Якою має бути нормальна мікрофлора піхви? Що може вплинути на порушення балансу корисних та шкідливих бактерій?

Якщо сказати просто, то корисні бактерії стоять на варті жіночого здоров’я. Вони працюють 24/7 й утворюють певну захисну плівку, чим позбавляють можливості прикріплюватись, а потім розмножуватись патогенним бактеріям.

Мікрофлора піхви ділиться на три види: облігатну, факультативну і транзиторну. До облігатної належать лактобактерії, молочно-кислі бактерії, лактобацили, палички Дедерлейна – вони становлять 95% нашої нормальної мікрофлори. На факультативну – умовно патогенну мікрофлору, припадає 5%. В невеликій кількості ці бактерії допускаються. А транзиторні – це коли до піхви абсолютно випадково потрапляють бактерії із зовнішнього середовища. Але якщо наша мікрофлора в нормі, то вона витіснить їх. Жінка може навіть не відчувати, що в її організмі «велась боротьба» двох мікрофлор.

Якщо жінку нічого не турбує, вона себе добре почуває, – це означає, що облігатна мікрофлора чудово впоралась зі своєю основною функцією.

До порушення балансу у піхві можуть призвести безліч обставин, зокрема, це зниження загального імунітету, гормональний збій, прийом деяких медичних препаратів, в тому числі антибіотиків, а ще стрес, депресія, носіння синтетичної білизни, переохолодження, надто агресивна інтимна гігієна та інше.

При перерахованих факторах відбувається зниження рівня PH і тоді умовно-патогенні організми підвищують свій ріст, на фоні чого й виникають різні жіночі захворювання.

Від чого жінку захищають її мікроби? І чи завжди реально фізично відчути, що з твоєю мікрофлорою щось не те?

Так, звичайно. Як тільки починається дисбактеріоз, змінюються жіночі виділення – вони стануть рясними, змінять свій колір, консистенцію, матимуть неприємний запах. При цьому жінка почуватиметься дискомфортно, що логічно. Можуть з’явитись болі та печіння внизу живота, інколи виникають висипання та почервоніння на статевих органах. Характерними для дисбактеріозу є дискомфорт та навіть біль під час чи після статевого акту. Але не варто чекати, поки всі ці симптоми проявляться. Якщо є хоча б один із перерахованих – йдіть до гінеколога.

Адже коли в жінки є порушення мікрофлори, то автоматично збільшується ризик захворювань жіночої статевої системи. Збільшується ризик появи захворювань, що передаються статевим шляхом. Якщо говорити про більш серйозні патології, то, до прикладу, шанс заразитись ВІЛ при дисбалансі жіночої мікрофлори, збільшується у 10 разів, на сифіліс – у 5-7 разів.

Якщо мова про вагітну жінку, то у 2,5 раза збільшується шанс переривання вагітності. У післяпологовому періоді – в 10 разів збільшується ризик виникнення післяпологового ендометриту.

Дисплазія шийки матки теж може виникнути на фоні тотального зниження рівня лактобактерій, бо підвищується ризик появи анаеробів, які виділяють ферменти, що мають канцерогенний ефект.

Дисплазія може не відчуватись, а це передраковий стан.

Спринцювання ромашкою, содою, йодом і навіть марганцівкою при молочниці чи інших грибкових інфекціях… Або спринцювання після статевого акту, як метод контрацепції… Звідки “ростуть ноги” у таких порад? І чи мають вони місце в інтимній гігієні жінки?

Ці методи народної медицини прийшли до нас від бабусь чи ще навіть прабабусь. Вони всім цим користувались і вірили, що це працює. Але зараз час доказової медицини і спринцюватись содою чи марганцівкою не те що не може допомогти, це ще й може нашкодити.

Я не раджу взагалі спринцюватись будь-чим, навіть просто водою, тому що таким чином вимивається здорова мікрофлора, а отже, відчиняються «вхідні ворота» для небезпечних грибків та бактерій.

Окрім того, при спринцюванні створюється певний тиск і жінка може самостійно висхідним шляхом інфікувати себе – занести інфекцію вище.

А після статевого контакту використовувати спринцівку – це не дієво. Адже якщо сперматозоїд «добігає» до цервікального каналу шийки матки за 15-90 секунд, то «наздогнати» його спринцюванням практично нереально.

Зараз є дуже багато методів та засобів контрацепції. Кожні жінці вони підбираються індивідуально, зважаючи на її чутливість, темп життя та побажання… Жодні народні методи не будуть такими дієвими, як сучасні контрацептиви.

Тому, шановні жінки, не жартуйте зі своїм інтимним здоров’ям. Як на мене, покладатись на «дідівські» методи лікування, або навіть на поради інтернету/подружок/фармацевтів, – це не поважати себе. А себе треба любити.

Чи можна підмиватись мильним засобом з мас-маркетів: сьогодні думки гінекологів з цього приводу розходяться. Які Ваші рекомендації?

Думки гінекологів дійсно різняться. Та більшість, і я серед них, все ж вважає, що якщо в жінки немає ніяких проблем з жіночим здоров’ям, немає скарг й вона абсолютно нормально себе почуває, то достатньо проводити інтимну гігієну просто водою.

Особливо не варто користуватись мильними засобами дівчатам, які ще не ведуть статеве життя. В них дуже чутлива мікрофлора, туди не варто втручатись.

Але є лікувальні мильні розчини і, якщо лікар призначає їх, то певний період ними потрібно користуватись, допоки не налагодиться ситуація.

Наприклад, лікувальні гелі для інтимної гігієни призначаються при кольпіті – запальному захворюванні слизової оболонки вагіни.

Як діяти, якщо є підозра на вагінальну інфекцію? Чи можна приписувати собі антибіотики? Або скористатись минулорічним рецептом, який виписував гінеколог при схожій симптоматиці?

На жаль, дуже часто трапляється, що жінки самі собі приписують лікування, в тому числі антибіотики. «Загуглили», знайшли схожі симптоми свого самопочуття з якимось захворюванням і починають лікувати незрозуміло що. Нерідко в аптеці можуть нарадити щось «ефективне».

І дійсно є випадки, коли за однією схемою лікування, яка була рекомендована гінекологом кілька років тому, жінки продовжують лікуватись, бо, знову ж таки, були схожі симптоми тоді і є тепер.

А потім приходять й скаржаться, що ліки не допомагають. І це логічно, бо, по-перше, жінка могла лікувати не те, що треба, а, по-друге, могло відбутись звикання до цих препаратів.

Тому при підозрі на вагінальну інфекцію, одразу звертайтесь до лікаря. Не чекайте, поки вона розмножиться, – її буде важче побороти; не лікуйтесь самостійно – дуже легко собі нашкодити.

 

Записатись на прийом до лікарки-гінеколога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Анни Волинець можна за телефонами: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 098 101 74 74, 073 101 74 74.