Протягом минулого року та станом на початок березня 2021-го у місті Вінниця правоохоронці та волонтери спільними зусиллями розшукали всіх зниклих безвісти дітей – 174. Інколи пошуки тривали всього п’ять хвилин, а подекуди доводилося шукати кілька днів і навіть в інших областях.
Про це Vежі розповіли очільник сектору ювенальної превенції Вінницького районного управління поліції Володимир Борищук, а також вінницький волонтер Ярослав Пашкевич, який очолює вінницький осередок ВГО “Пошук зниклих дітей” та допомагає в цьому напрямку правоохоронцям.
З ними VежА вирішила поспілкуватись після появи інформації про те, що у Вінниці формують пошукові волонтерські групи. Тож ми спробували з’ясувати, наскільки успішно зараз відбувається розшук дітей у Вінниці, що робити, аби не допустити зникнення дитини, а також як діяти, якщо дитина все ж зникла.
У Вінниці розшуком зниклих осіб займається сектор розшуку злочинців та зниклих громадян відділу кримінальної поліції, а дітей – ще й сектор ювенальної превенції Вінницького районного управління поліції.
Скільки у Вінниці розшуканих дітей
Володимир Борищук розповів Vежі, що протягом 2020 року у Вінниці надійшло 149 заяв про зникнення дітей та підлітків, які самовільно покинули місце проживання/навчання або зникли за невідомих обставин.
– Всі діти були розшукані та передані батькам або особам, які їх замінюють, чи в заклади, звідки вони зникли, – повідомив правоохоронець, уточнивши, що лише в одному випадку дитину знайшли потонулою.
За його словами, у 2021 році станом на 5 березня розшукали 25 дітей і це 100% з тих, кого цьогоріч шукали. При цьому випадків викрадення дітей у Вінниці не було. Втім, від однієї матері все ж надходила така заява. Проте згодом з’ясувалося, що ця жінка розлучилася із чоловіком, і саме він забрав дитину до себе. У цьому випадку, каже поліціянт, місце проживання дитини не було визначене, не було інших судових розпоряджень, а чоловік та жінка мали рівні батьківські права. Відтак тут не йшлося про викрадення.
Зазначений сектор ювенальної превенції співпрацює з місцевою волонтерською групою, яку очолює координатор ВГО «Пошук зниклих дітей» Ярослав Пашкевич. Поліціянт зазначає, що додаткова допомога волонтерів у будь-якому випадку буде доречною та водночас підкреслює, що правоохоронці ефективно працюють над пошуком дітей.
З 2010 року правоохоронці регулярно залучають команду вінницького осередку ВГО «Пошук зниклих дітей» до пошуків. У групі – десятеро постійних пошуковців, але за потреби залучають й більше. Команда безпосередньо шукає зниклих та поширює інформацію про них у соцмережах.
Як відбувається розшук
За словами Борищука, інколи пошуки тривають кілька годин, а інколи – кілька днів. Також бувають випадки, коли дітей доводиться шукати на доволі великих відстанях.
– Цьогоріч чи у 2020 такого не було, а от у минулі роки було й таке, що десь тиждень шукали неповнолітнього, який свідомо покинув місце проживання. Причому, він робив це неодноразово. Знайшли його на Чернігівщині, куди він приїхав після “подорожі” – був і в Києві, і в Полтаві, в Одесі.
При цьому до пошуків дітей залучають відразу весь підрозділ, інформація передається патрулям, дільничним офіцерам, кримінальній поліції.
Окрім того, в поліції є домовленість з ПрАТ “Київстар”: в разі зникнення дитини розсилаються повідомлення з її прикметами абонентам, які перебувають в радіусі 3 кілометрів від місця зникнення дитини.
Якщо дитину не вдається відшукати швидко, слідчий вносить відомості до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань) за статтею 115 ККУ (вбивство), відкривається пошукова справа, що дозволяє задіювати додаткові методи та ресурси для пошуку.
Окремо всі обставини зникнення з’ясовують з батьками та перевіряють, чи не було в сім’ї фізичного або психологічного насильства. За неналежне виконання батьківських обов’язків (стаття 184 КУпАП), внаслідок чого діти тікали з дому, у Вінниці протягом 2020 року було складено 98 протоколів. При цьому на деяких батьків протоколи складали кілька разів.
Неординарні випадки
Володимир Борищук пояснює, що з дітьми, які самовільно покидають постійне місце проживання, поліція проводить бесіди. Якщо дитина робила так двічі або більше разів, її ставлять на облік в поліції на щонайменше рік. Наразі у Вінниці таких дітей четверо.
Зокрема, в нашому місті були випадки, коли неповнолітні тікали з дому до десяти разів. “Звісно, вони перебували на обліку, але зараз вже вдома, навчаються і питань до них більше немає” – додав правоохоронець.
Волонтер Ярослав Пашкевич розповів про дещо абсурдні ситуації, які траплялися під час пошуків. Наприклад, коли по тривозі була “піднята” вся його волонтерська група та поліція, а в цей час, як виявилось згодом, хлопчик був удома – сидів у шафі.
Інший цікавий випадок – розшук дитини за п’ять хвилин. Близько опівночі волонтер перебував неподалік відділку поліцію та спілкувався з кінологом. До них підійшов чоловік із питанням, куди писати заяву, якщо пропала дитина.
– Ми сказали йому, що потрібно писати заяву до поліції й врешті пішли до відділення разом із ним. Але на місці чоловік почав кричати, що не хоче “витрачати час на написання заяв” (стандартний протокол, що займає десять хвилин). В розмові він казав, що доньку звати Настя, описав її одяг. Поки правоохоронці з ним спілкувались, я пішов в кіоск через дорогу за цигарками. Біля кіоску стояли дві п’яні дівчини. Одна назвала іншу Настею і я звернув увагу на одяг дівчинки – він був такий, як описував чоловік у відділку. Після короткої розмови з нею, зрозумівши, що це та сама Настя, я привів її до відділку. Щастю батька не було меж, але після з’ясування обставин з ним поліція провела окрему бесіду щодо виконання ним своїх батьківських обов’язків.
За словами Пашкевича, були й випадки, коли діти тікали з дому, щоб поспілкуватися з безхатьками або ж просто вкрасти якусь їжу.
Далі наводимо поради від волонтера-пошуковця та правоохоронця щодо того, як попередити зникнення дитини, як “перестрахуватися” на майбутнє та що робити, якщо дитина все ж зникла.
Як зменшити ризики втечі та “перестрахуватися”?
– Увага та піклування.
Батькам радять уважно спостерігати за емоційним та психологічним станом своєї дитини (особливо у віці 13-16 років), за змінами настрою та поведінки. Також потрібно приділяти дітям достатньо уваги. Разом із тим, варто пам’ятати, що інколи надмірна увага та контроль можуть викликати у дитини бажання втекти. При цьому неважливий рівень достатку родини, адже діти тікають як з бідних, так і з багатих родин.
– Завчасне проговорення важливих моментів.
Трапляються випадки, коли діти губляться у натовпі, зокрема – під час масштабних свят. Батькам радять завчасно домовлятись із дітьми про чітку локацію, де вони зустрінуться й чекатимуть одне одного в разі чого. Також рекомендується домовлятись про “кодове слово”, якщо раптом до дитини підійде незнайомець і скаже, що його попросили про допомогу батьки.
В окремих випадках батькам радять подумати про такі заходи безпеки, як вмонтовані в одяг чи аксесуари GPS-трекери.
– Контакти з друзями дитини.
Батькам радять завжди цікавитись, куди прямує дитина, коли йде на прогулянку чи в гості, з ким планує спілкуватися. Також варто знати місця проживання друзів дитини та мати “під руками” номери їхніх телефонів для оперативного зв’язку.
Що робити, якщо дитина все ж зникла?
Якщо батьки не можуть швидко встановити місце перебування дитини, потрібно відразу звертатися до поліції із заявою про зникнення. При цьому необхідно:
– надавати максимально вірний опис зовнішності та одягу дитини на момент зникнення, надати “свіже” фото зниклого чи зниклої. За словами волонтера, часто батьки не можуть надати вірний опис того, як була вдягнута дитина в день зникнення. Наприклад, кажуть про темно-синю футболку, але по факту тканина – блакитного чи навіть бірюзового кольору: “Можливо, колись вона й була синьою, але стільки часу минуло, що колір вже зовсім інакший. На це також треба звертати увагу”.
– описати події, за яких зникла дитина, або ж вказувати на ймовірні причини зникнення дитини (наприклад, втеча через сварку в родині). Часто від цього може залежати те, які локації “прочісуватимуть” пошуковці в першу чергу.
Окрім того, важливо не панікувати, коли батьки дізнаються, що за фактом зникнення дитини відкрито кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального Кодексу України, тобто вбивство. Як вже пояснювалось вище, так відбувається у випадку, коли наявними силами та засобами не вдається оперативно розшукати дитину. Фактично для того, щоб мати можливість задіяти всі додаткові методи та ресурси для пошуку, і відкривається таке провадження.
Загалом батькам радять не піддаватися паніці та пам’ятати, що інколи кожна хвилина може бути вирішальною. За словами волонтера, були випадки, коли батьки не зверталися вчасно до поліції через побоювання, що на них складуть протокол за недбальство чи внесуть в “якусь базу”. “Але життя та здоров’я дитини дорожче в будь-якому разі. Не треба нічого боятися, треба діяти”.
Як діяти, коли дитина знайшлась?
Ще одна ніби очевидна, але важлива порада. Якщо дитина знайшлася, не потрібно її сварити чи будь-яким чином проявляти до неї агресію.
– Якщо дитина знайдеться, а ви будете агресивні щодо неї, то, скоріше за все, наступного разу вона втече більш далеко та “надійно”. Поговоріть спокійно, з’ясуйте всі обставини, розберіться, чому така ситуація трапилася. В окремих випадках можна і навіть потрібно звернутись до психолога. Любіть своїх дітей, будьте уважні до них і краще не допускайте появу в них бажання тікати від вас, – додав Пашкевич.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.