“Не язык, а мова”: вінничани вийшли на акцію проти “мовного” законопроєкту Бужанського. ФОТОРЕПОРТАЖ

19:56
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Сьогодні, 16 липня, у Вінниці відбулася акція проти “мовного” законопроєкту Максима Бужанського з президентської партії “Слуга народу”. Ним зокрема передбачається скасування переходу на українську мову навчання учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською.

Прийти та висловити свою незгоду вінничан закликали напередодні одразу декілька організацій: “Національний Корпус”, ГО “Лютич”, “Основа Майбутнього”, а також “Демократична Сокира. Вінниця”. Таким чином вже о 18:00 на площі Шевченка біля Краєзнавчого музею було досить велелюдно – до пів сотні учасників.

Більшість активістів прийшли із плакатами: “Мова важлива”, “Розмовляй українською”, “Бужанського на пляшку” “Руки геть від мови”, “Ні реваншу” тощо. Також організатори підготували міні-інсталяцію з телячим язиком і збіркою творів Шевченка, які лежали по різні боки плакату із надписом “Не язык, а мова”.

 

 

 

Перед тим, як слово взяли організатори, учасники акції поклали квіти до пам’ятника Шевченку, з їхніх слів – “людині, яка все життя присвятила розвитку української мови, не дивлячись на заборони та небезпеки”.

– Ми сьогодні зібралися, бо знову почався реванш в нашій країні. Негідники стараються зробити ще одну заборону української мови, а їх і так було достатньо – 56 досить відомих, юридично затверджених, але їх і в побуті було доже багато. – Оскільки розгляд законопроєкт перенесли на завтра, ми вирішили сьогодні ввечері показати владі, що люди будуть збиратися та поки що мирними мітингами відстоювати честь української мови, – зазначив Роман Яковлев, голова вінницького міського осередку “Нацкорпусу”.

 

 

 

Сьогоднішня акція протесту у Вінниці тривала не довго близько 20 хвилин, і загалом все обмежилося виступами організаторів. А учасниками акції стали декілька десятків вінничан.

Ігор Княжанський, очільник Нацкорпусу на Вінниччині, зазначив, наприклад, що в Україні жодним чином за ці роки не зміцнили фундамент української мови. Його промова була дещо емоційною, навіть із закликами до “мовного екстремізму”, але зводилися до того, що у цьому винні самі ж українці.

По факту до того часу поки не перестанемо толерувати російську мову, така ситуація буде повторюватися з року в рік. Тільки наша толерантність і терпимість дозволяє робити їм все це гадство, – сказав Ігор Княжанський.

 

 

 

Давид Пшеничний, координатор ГО “Основа майбутнього”, зазначив, що твердження про те, що цей законопроєкт стає на захист мов нацменшин, є хибним. І закликав нардепів не підтримувати та не виносити його більше на розгляд, адже “це крок до русифікації української освіти”.

А представник “Демократичної сокири” сказав, що Бужанський, який написав цей законопроєкт, не один, і що в Україні діє дуже сильний рух – “рух наших загарбників, які усе ще мріють своїми імперськими амбіціями повернути нас до себе. Спочатку захопивши нашу мову, потім культуру і, власне, нас самих”.

 

 

 

Нагадаємо, що йдеться про законопроєкт “слуги народу” Максима Бужанського №2362 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо навчання державною мовою в закладах освіти”. Він полягає у скасуванні частини Закону про мови, яка вимагає перехід учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання з 1 вересня 2020 року (зазначимо, що підготовка до цього тривала декілька років). До того ж цим законопроєктом дозволяється викладання декількох предметів російською в будь-яких школах.

Законопроєкт Бужанського відхилив профільний комітет, але його все-одно планували розглянути на сьогоднішньому засіданні Верховної Ради. Щоправда, після хвилі протестів і обурення окремі депутати від “Слуги народу” (зокрема й від Вінниччини) зробили публічні заяви, що вони голосуватимуть “проти”. Як результат законопроєкт №2362 не внесли до порядку денного. Втім, це не зняло напруги в суспільстві, і сьогодні зранку під стіни Ради прийшло чимало українців з прапорами й плакатами на підтримку української мови.

Таку ж акцію протесту у Києві анонсували й на 17 липня, адже цей законопроєкт є у переліку питань, які розглядатимуть на завтрашньому засіданні парламенту. З його текстом можна ознайомитися за ЦИМ посиланням.

Фото Марини Сербінович

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте також: “Любимый” чи “улюблений”: вінничанка поскаржилася на порушення мовного законодавства. ФОТО

Читайте також: Російська замість інформатики: у школі на Вінниччині сперечаються, який предмет краще вивчати

Читайте також: “Українці виходять з внутрішнього гетто”: як у Вінниці відзначали набуття чинності закону про мову. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.