Найбільше європейських зубрів в Україні живе на Вінниччині

8:49
Автор: Сергій Стриж
Become a Patron!

Вінниччина єдина область в Україні де мешкає найбільше зубрів породи «Європейська». Червонокнижних тварин у нас, за останніми даними, 93 особини, – повідомляє ВінОДА.

Живуть могутні красені в лісових угіддях ДП «Хмільницький лісгосп» і ареал їхнього проживання розширюється. Зокрема, якщо раніше європейських зубрів можна було бачити головним чином в угіддях Уланівського, Широкогреблянського та Хмільницького лісництв, то тепер їх зустрічають і в Березнянських угіддях. Вісьмох самок вінницьких європейських зубрів і двох самців заплановано переселити у Сторожинецький лісгосп Чернівецької області. 7 особин уже відловлено і вони чекають своєї відправки на Захід України.

В лісах Хмільницького лісгоспу тамтешні єгері і лісохоронці створили зубрам європейської породи комфортні умови проживання, турбуються про них, забезпечують харчуванням, охороняють. Без людської підтримки, особливо в наш непростий час, цим червонокнижним тваринам вижити було б важко, розповідають лісівники.

Для підгодівлі бородатих велетнів вони заготовлять 110 тонн сіна, закуплять за власні кошти 600 кг солі, 10 тонн ячменю і 4 тонни вівса, 15 тонн цукрового буряка. Передбачено, також, кормові ремізи із люцерною, конюшиною та іншими багаторічними травами. Створили для зубрів і чотири штучні водопої. І це при тому, що держава не виділяє коштів на фінансування лісгоспів. Але руку допомогу тут протягують Вінницькі ОДА і облрада. Так, у 2018 році на зубрів з обласного природоохоронного фонду було виділено 160 тис. грн. 140 тисяч з цих коштів призначені на харчування тварин, а саме, на закупівлю 18,5 тонн кукурудзи, 9,5 тонн вівса, решта 20 тисяч гривень використовують на охорону тварин.

– Ми не годуємо, а саме підгодовуємо зубрів, бо в першому випадку тварина «одомашнюється» і втрачає здатність самостійного добування їжі, – розповідає мисливствознавець ДП «Хмільницький лісгосп» Володимир Ткач. – Підгодівля зубрів розпочинається у зимовий період, як правило, тоді, коли випадає перший сніг, і триває 100-112 днів.

Окрім зубрів хмільницькі лісівники підгодовують й інших диких мешканців місцевих лісів: козуль і оленів, зайців, кабанів.

А в мисливських угіддях Хмільницького лісгоспу їх мешкає чимало. У 2018 році лісівники нарахували 494 особини козулі європейської, 45 – оленя плямистого, 328 – зайця-русака і 124 – кабана. Для них уже заготовили 8 тонн сіна, 12,5 тисяч штук гіллячкового корму, планують закупити 25 тонн кукурудзи, 13 тонн зернових відходів, 32 тонни коренеплодів.