Де і за чиї кошти можуть пройти лікування учасники АТО говорили під час наради медиків та громадських активістів в Пироговці 27 квітня.
Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації організував нараду з питань медичного забезпечення ветаранів війни – учасників АТО. До актової зали обласної клінічної лікарні ім. Пирогова запросили головних лікарів області та представників громадських організацій, об’єднань учасників АТО. Зібралися задля налаштування комунікації. Кілька років учасники АТО проходять лікування та реабілітації, однак і сьогодні вистачає чимало непорозумінь у питанні надання пільгових медпослуг АТОвцям та їх родинам.
- У Вінницькій області сьогодні близько 70 тисяч ветеранів війни та прирівнених до них категорій. За останні п’ять років кількість ветеранів війни зменшилася майже на 26 тисяч, – каже заступниця голови директора департамент охорони здоров’я облдержадміністрації Надія Марусяк. – Станом на 5 квітня статус учасника АТО отримали 12495 осіб, інвалідів війни – 290, учасників війни – 18, статус члена сім’ї загиблого – 302 особи.
На початок квітня, за даними обласного військкомісаріату, демобілізовано 7285 учасників АТО. Для учасників АТО в області розроблені дорожні карти по лікуванню. У цих маршрутах задіяні медичні заклади як вторинного, так і третинного рівня області.
Найвідомішим в цьому напрямку лікування і реабілітації учасників АТО залишається обласний клінічний госпіталь ветеранів війни. На базі госпіталю АТОвці проходять як медичну, так і психологічну реабілітацію. Однак і тут відчутне «недофінансування»:
- У нас лежить АТОвець з пневмонією на лікування якого в день потрібно від півтори до трьох тисяч гривень, а виділяють 65 гривень, – прокоментував начальник обласного клінічного госпіталю ветеранів війни Валерій Бабійчук на завуваження, що в госпіталі просять купувати шприци.
Окремо під час наради було обговорено питання про створення у кожному відділенні районів ліжок денного перебування. Тобто, із 20 ліжок стаціонарного перебування має бути 4-5 ліжок – денного.
Говорили і про виділення коштів на харчування та лікування АТОвців у закладах охорони здоров’я області. На що в кожному районі виділяють різні, а іноді, навіть абсурдні суми. Наприклад, у Липовецькому районі в лікарні на харчування виділяють в день 1,6 грн. Тоді, як у Піщанському районі найбільше з усіх інших – 59,95 грн. У Вінниці ця сума в межах 30 гривень/день.
Торкнулися питання і про санаторно-лікувальну допомогу АТОвцям. У законодавсті відбулися зміни у системі закупівлі путівок. Тепер учасники АТО можуть самостійно обирати санаторій. Для цього необхідно звернутися до місцевих органів соцзахисту населення. У Вінниці також запускають програму санаторного лікування для вдів учасників АТО з дітьми дошкільного віку. Адже для такої категорії не було передбачено пільг. У департаменті соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації обіцяють запуск програми на кінець травня-початок червня.
- Це 33 мами і 35 дітей у Вінницькій області, – розповідає директорка департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації Наталія Заболотна. – Сьогодні на їх оздоровлення передбачено 200 тисяч гривень, які ми запланували в минулому році. Однак ціни на санаторно-курортне лікування зросли. Орієнтовно перша зміна охопить 9-10 мам – в залежності від кількості дітей. Потім ми будемо просити додаткові кошти.
Учасники бойових дій та інваліди війни мають право на безкоштовне забезпечення санаторно-курортного лікування або одержання грошової компенсації за невикористану путівку. Сьогодні постановою Кабміну суму компенсації визначено у 440 грн. Термін дії путівки – 18-21 день. Вартість путівок від 4 до 18 тисяч гривень.
- Буквально вчора з державного бюджету на Вінницьку область надійшло майже 1,5 мільйона гривень на забезпечення санаторно-курортного лікування учасників АТО, – каже Наталія Заболотна. – Ці кошти будуть рзподілені між районними та міськими управліннями праці та соціального захисту населення відповідно до поданих потреб. Звісно це не 100% забезпечення.
Питанням безкоштовного забезпечення санаторно-курортним лікуванням саме працюючих АТОвців (які до того, як потрапили в госпіталь, працювали, тобто були застраховані) займається Фонд соціального стахування. Таку путівку отримують АТОвці після стаціонарного лікування в якості долікування.
- Вартість путівки – 11 тисяч 640 гривень на 24 дні в санаторії «Авангард» (Немирів), – каже начальниця відділу соцпослуг виконавчої дирекції фонду Тетяна Ремішевська. – Коли почали вивчати попит, то з 169 чоловік, лише 9 – працюючих. Поки що в якості експерименту замовлено по одній путівці в місяць.
По завершенню наради стало зрозумілим, що комунікація між лікарями та організаціями, які представляють інтереси учасників АТО, так і самих АТОвців потребує налагодження. Також потрібно розпочати процес структуризації в області процесів надання медичної допомоги. Однак важливо спочатку провести моніторинг учасників АТО, які потребують лікування і якого саме. Для цього пропонують започаткувати дні диспансеризації. Таку ідею подала викладачка медичного університету ім. Пирогова, медправниця, волонтерка Олена Верлан-Кульшенко.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.