На Вінниччині створять музей п’яти народів. ФОТО

16:22
Автор: Катерина Дядюк

В Іванівській ОТГ, що на Вінниччині, планують відкрити масштабну експозицію на честь п’яти народів: українців, євреїв, поляків, ромів та росіян-старообрядців, які мешкали на території громади.

Як повідомили на сайті газети “День”, цей музей діятиме у стінах колишнього монастиря, який побудував ще граф Холоневський. А складатиметься він із п’яти виставкових експозицій, які розповідатимуть про історію народів, традиції, звичаї, а також про нинішнє життя у громаді.

Також у повідомленні йдеться, що будівлю монастиря найближчим часом на баланс ОТГ передасть Вінницька обласна рада.

 

Ігор Лановий, заступник голови Іванівської ОТГ, запевнив, що в експозиції будуть представлені експонати, яким позаздрять кращі музеї країни. Зокрема, одним із перших таких експонатів стане стародавня монета часів правління польського короля Сигізмунда ІІ ( ХVI ст.). У повідомленні йдеться, що за легендою, він приїжджав у Іванів та розкидав зі своєї карети гроші для бідняків. Одну із момент родина селян вирішила залишати на пам’ять про візит короля. Таким чином вона збереглася до наших днів. І тепер власник готовий передати її до музею разом з іншим речами польського періоду.

Зазначається, що до формування експозиції музейної установи готові долучитися й інші жителі громади, які зберігають у своїх колекціях раритетні речі.

Заклад розташуємо на другому поверсі монастиря, разом із музеєм чотирьох поетів. А це 200 квадратних метрів, – розповів Ігор Лановий. – Костел, який входить до комплексу, передаємо римо-католицькій парафії. Уже існують попередні домовленості про його реставрацію за підтримки польських партнерів.

 

Зазначимо, що Іванівська ОТГ розглядала можливість створення музею на честь двох українських та двох польських поетів, які так чи інакше пов’язані із громадою, ще у травні цього року. Як повідомили тоді у виданні, Вадим Вітковський, голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, зазначав, що експозицію присвятять польським поетам Станіславу Мишку-Холоневському (родичу графа Холоневського, який товаришував з Адамом Міцкевичем і похований на сільському кладовищі), Стефану Вітвіцькому (на слова якого композитор Шопен написав чимало романсів); українському поету Віталію Березінському та гумористу Олегу Чорногузу, який нині проживає у селі Іванів.

Нинішнє село Іванів, а свого часу містечко, мало магдебурзьке право і було центром міжнародної торгівлі, куди приїздили люди з різних кінців світу, – пояснює мету створення музею п’яти народів Ігор Лановий. – У 1914 році, за переписом населення, в Іванові мешкало 3,5 тисячі українців і скільки ж євреїв. Також були поляки, роми та росіяни-старообрядці, від яких Росія відхрестилася і вони компактно мешкали на околиці Жабелівки. Усі ці п’ять етнічних груп з титульною нацією українців будуть представлені у новому музеї, бо ми мусимо поважати і знати людей, які живуть поруч із нами.

Фото надані Олесею Шуткевич

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.