На Вінниччині підприємство, що забруднювало довкілля, добровільно припиняє роботу

15:32
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

На території міста Бар більше не вироблятимуть деревне вугілля через відсутність санітарно-захисної зони навколо. Підприємець, який займався його спалюванням, погодився припинити роботу після рішення спеціальної комісії. 

На сайті Барської міської ради повідомили, що ФОП Кушнір Володимир Петрович, який займається виготовленням деревного вугілля по вулиці Арсенальна, 11, припинить роботу починаючи з 1 грудня 2019 року. Що цікаво – зробить це добровільно. Втім, як виявилося, досі цією діяльністю він займався без дозволів, тобто – незаконно.

Як зазначили у повідомленні, на діяльність Володимира Кушніра місцеві мешканці скаржилися протягом року, звертаючись із заявами до ряду установ (165 підписів): міської ради, Держекоінспекції у Вінницькій області, Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА та ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області. Місцеве видання “Бар.City” також написало, що барчани скаржилися на постійний запах диму, оскільки “сморід не лише не дозволяв людям у теплу пору року відчиняти двері та вікна, а й негативно впливав на алергіків та шкодив здоров’ю усіх людей”.

Відтак, розпорядженням міського голови (№ 85-Р від 23 жовтня) було створено спеціальну комісію, до якої залучили екологів та фахівців незалежної акредитованої лабораторії, і яка встановила, що свою діяльність Володимир Кушнір здійснював з порушеннями. Найголовнішим таким порушенням у повідомленні вказали відсутність достатньої санітарно-захисної зони довкола підприємства.

Зазначається, що виробництво деревного вугілля ретортним способом (спалюванням – авт.) відноситься до 2 класу, тож санітарно-захисна зона має становити 500 метрів (згідно з додатком 4 “Санітарна класифікація підприємств, виробництв та споруд і розміри санітарно-захисних зон для них” Наказу МОЗ України “Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів” № 173 від 19.06.96 р). А відповідно до замірів, які зробили спеціалісти відділу земельних відносин Барської міської ради, відстань від джерела забруднення до найближчої межі житлової забудови становила: із заходу – 178 метрів (вул. Арсенальна, 5), а з південного заходу – 358 метрів (територія цукрового заводу).

У ході розгляду численних скарг Кушнір П. М. заявив у присутності членів комісії та заявників, що у зв’язку з відсутністю санітарно-захисної зони підприємство по спалюванню деревного вугілля зупиняє свою роботу з 1 грудня 2019 року за адресою вул. Арсенальна, 11, – зазначається на сайті Барської міської ради.

Ми звернулися за коментарем у Барську міську раду, щоб дізнатися, як так сталося, що ФОП добровільно погодився припинити діяльність на території міста, і чи не означає це те, що він просто перенесе своє виробництво деінде. Однак там нам повідомили, що цей ФОП взагалі не мав дозволу на виробництво деревного вугілля, а той, що отримав вже під час роботи комісії, отримав з порушеннями.

Про це нам розповіла Тамара Кушнір, заступниця міського голови з економічних і гуманітарних питань Барської міської ради. Вона пояснила, що міська рада, згідно з чинним законодавством, не має права втручатися у господарську діяльність ФОПів, але цим питанням вони займалися тому, що надійшли скарги від громадян. Вперше це сталося наприкінці червня 2019 року, коли почалася спека.

Зі слів Тамари Кушнір, тоді міська рада вирішила стати посередником і організували тристоронню зустріч, на яку запросили “поговорили” і підприємця і населення. Вона також зазначила, що на цій зустрічі ФОП Кушніру Володимиру Петровичу казали, що на здійснення такої діяльності йому потрібно мати дозвільні документи, які видає Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів. У відповідь він запевняв, що такий дозвіл має.

Щоб зареєструвати ФОП і запровадити виробництво, в міську раду не потрібно ні по що йти. Але це виробництво потребувало особливих документів – ось цього дозволу на виробництво деревного вугілля. Це внутрішня документація ФОПа. Є він в нього, немає в нього – про це ніколи не йшлося, бо міська рада не має права втручатися, – розповіла Тамара Кушнір. – Одразу після цієї зустрічі ми зробили запит в Екологічну інспекцію: “чи здійснювалися у нього колись перевірки, і якщо здійснювалися такі, то що там було виявлено”. Нам відписали, що перевірки в нього не здійснювалися. Тоді ми написали в Департамент агропромислового розвитку і екології: “чи видавався йому дозвіл”. Нам теж прийшла відповідь офіційна, що дозвіл цьому ФОПу на це виробництво ніколи не видавався. Ми знову запросили його і письмово попередили, що якщо ви маєте таке виробництво, повинні отримати дозвіл. Все йому розписали, які документи надати… Ми весь час так працювали: делікатно, щоб не втручатися в роботу – намагалися вплинути, на скільки це дозволяє законодавство.

Заступниця міського голови розповіла, що скарги населення не припинилися, тож у міській раді влаштували повторну зустріч, запросили фахівців незалежної лабораторії, які проводили заміри повітря, зрештою – створили спеціальну комісію, яка виявила невідповідність санітарної зони.

Зі слів Тамари Кушнір, підприємець сказав, що перед початком виробництва запитував у людей поблизу, чи їм не заважатиме, а про те, що порушив 500-метрову зону, не знав. Цікаво й те, що до того часу, коли комісія встановила це порушення, ФОПу вдалося якимось чином отримати дозвіл.

Він отримав дозвіл 15.10 з терміном дії на 10 років. Це при тому, що з червня місяця він нас завіряв, що працює офіційно, – розповіла Тамара Кушнір. – Після того було з’ясовано, що цей дозвіл теж був наданий з порушенням. Адже для підприємств з виробництва деревного вугілля обов’язкова умова – дотримання 500-метрової санітарної зони. А ми, коли залучили фахівців, комісію створили, провели заміри, виявили, що ця умова не дотримана.

Тамара Кушнір також зазначила, що цей підприємець працює, мабуть, років два (точно вона не знає), але якби не звернення громадян, то й цього дозволу у нього не було б. А щодо “добровільності” рішення ФОП Кушніра Володимира Петровича зупинити роботу підприємства по спалюванню деревного вугілля, Тамара Кушнір відповіла так:

Ми його морально довели до цього рішення. Показали, що це незаконно. Він вимушений був, бо це набуло вже такого розголосу… Мабуть і люди, які порушили процедуру з наданням дозволів, у них самих почалися проблеми.

На сайті Барської міської ради також повідомили, що під час проведення розгляду колективного звернення від громадян, фахівці Вінницького обласного лабораторного центру провели дослідження проб атмосферного повітря. Але, зі слів Тамари Кушнір, результати були в межах норми, оскільки під час проведення замірів, підприємець зменшував потужність виробництва.

Крім того Тамара Кушнір розповіла, що коли в міській раді залучали працівників Екоінспекції як експертів, вони пояснювали, що цей підприємець є ФОПом першої групи, а екоінспекція, згідно з законодавством, ФОПами першої групи не займається.

Наразі виробництво деревного вугілля ФОП Кушніра Володимира Петровича знаходиться у межах міста Бар в промисловій зоні. Виробнича потужність промислового майданчика, зі слів одного з працівників, складає 76,8 тонни на рік деревного вугілля. Сировина для отримання деревного вугілля – деревина твердих порід дерева (граб, ясен тощо). Промисловий майданчик межує: з півночі – з п’ятьма приватними земельними ділянками (з цільовим призначенням для будівництва і обслуговуванням житлового будинку, господарчих будівель та споруд); з півдня – траса Бар-Антонівка; зі сходу – приватна земельна ділянка для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; з заходу – земельна ділянка з цільовим призначенням – для іншої комерційної діяльності. Зареєстрований ФОП Кушнір Володимир Петрович у селі Степанки, Барського району (джерело – Барська міська рада).

Фото –  bar-city.com.ua
Ілюстративне фото – cdn.britannica.com

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.