На Вінниччині мародери розграбували скіфську могилу. ФОТО

19:22
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Вінниччині мародери розкопали і обікрали скіфську могилу. Акт вандалізму залишився не поміченим громадою.

Чорні археологи продовжують нівечити пам’ятки історії Вінниччини. Так, нещодавно стало відомо, що у селі Кальник, Іллінецького району невідомі мародери розкопали і обікрали скіфське поховання. “Трудилися” грабіжники на виду, не ховаючись, водночас їхня праця не привернула уваги громадськості.

 Іллінецький край відомий у наукових колах своїми численними курганами скіфської доби. Вони описані в літературі і вважаються еталонними для свого регіону. Тому зруйнована і пограбована могила – це значна шкода для історичного надбання не лише Вінниччини, а і України.

За даними науковців Інституту археології НАН України, до своєї чорної справи грабіжники  підготувались грунтовно: вивчили схему кургану, точно знали де і що розташовано, з якого боку потрібно копати. Основний шурф злодії зробили у центрі насипу, далі проникли в центральну поховальну камеру. Два менших шурфи були викопані у південно-східній частині кургану.

Там, на думку науковців, мародери, можливо зруйнували бічні поховання. Також грабіжниками було перекопано південно-західний схил насипу, вочевидь, у пошуках речей, які скіфи клали у могилу спочилого. Можливо, аби чимось поживитись, шукали бічне кінське поховання.

Подив науковців викликав факт того, що з боку місцевих жителів не було жодного звернення до правоохоронних органів про незаконні дії «любителів старовини». Адже про розкопки, очевидно знали і кальничани, і представники місцевої влади. Бо курган добре видно і з села, і з траси Дашів-Іллінці. І судячи з масштабу розкопок, – «трудилися» мародери не одну годину, а то і не один день. Як видно зі слідів на кургані – пограбували його наприкінці зими, чи на початку весни.

Нагадаємо, що рік тому, подібний акт вандалізму мав місце на Гайсинщині, біля села Ладижинські хутори. Там, скіфські кургани, що знаходяться на місцевому полі і датуються IV-VI століть до н.е., було засіяне цукровими буряками. У той час як господарська діяльність на пам’ятках археології заборонена і карається законом.

Vezha