Мистецькі вихідні, екофест та вікенд мандрівників: якою буде вінницька “SUN-територія-2020”

22:08
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці розроблятимуть концепцію розвитку “території SUN” – колишнього дитячого санаторію імені М. Коцюбинського. Паралельно цього року там проведуть чотири великі заходи, серед яких – мистецький вікенд “Ticket to the Sun”, Урбан вікенд, Вікенд мандрівників і ще одне торішнє “відкриття” – еко-фестиваль “Діли”.

Такими планами сьогодні, 3 березня, поділилися організатори цих подій, спільно з Олександром Вешелені, директором Департаменту маркетингу міста та туризму.

Він розповів, що цього року проект “Територія SUN”, що на Старому місті, включили до “Програми розвитку туризму м. Вінниці на 2016-2020 роки” і до Стратегії розвитку туризму м. Вінниця до 2030 року. Крім того Департамент підписав меморандум про співпрацю з “керуючим партнером” – мистецьким обладнанням “ПЛАЙ”.

Зі слів Олександра Вешелені це дуже важливі рішення,  адже тепер вони спільно працюватимуть над концепцією розвитку цієї території, щоб повною мірою використати її потенціал.

Проект “Територія SUN” виник у 2019 році як переосмислення одного з найцікавіших куточків нашого міста – колишнього дитячого санаторію імені М. Коцюбинського. 

Наразі цілісний майновий комплекс (за адресою вул. Маяковського, 247) перебуває у комунальній власності – на балансі Департаменту маркетингу міста та туризму. Крім того його визнали суспільно важливим та цінним для Вінницької міської ОТГ.

Нагадаємо, що протягом 2019 року на території SUN вперше відбулися мистецькі вихідні  “Ticket to the SUN”. Це були три активні та насичені доби на природі з концертами просто неба, майстер-класами, лекціями, фестивалем українського кіно, туристичними прогулянками, художнім пленером тощо.

Згодом, 6-7 липня, там відбувся “Вікенд мандрівників”, який за два дні зібрав 500 фанатів активного й екотуризму. А за тим, у вересні, там організували “Urban weekend“, під час якого талановиті урбаністи з Києва, Дніпра, Львова, Вінниці та Луцька влаштували на території SUN воркшоп із наметами та вечірньою ватрою.

–Я живу дуже близько до Санаторію і ця територія для мене була такою, взагалі… коли ти дивишся і страшно просто туди потрапити (я вже не кажу, щоб там щось проводити), – розповіла Олександра Венславовська (Тарас), голова  мистецького об’єднання “ПЛАЙ”. – Спочатку це були серйозні прибирання, багато хто допомагав… І от, власне, коли ми провели такий перший мистецький вікенд, на своє приємне здивування, коли ця територія ожила і туди почали приїжджати люди,… виявилося, що ця територія може мати багато різних функцій.

– Цей вікенд – “Ticket to the Sun” – став відправною точкою, яка дала розуміння, що ця територія може стати таким міським парком, мистецьким, в якому може відбуватися не тільки мистецькі вікенди, а й інші події… Здається, Старе місто-Старе місто… А тут – раз, і все воно якось так ожило.

Олександр Вешелені зазначив, що розвиток території SUN дозволить створити якісний туристичний продукт, яких у Вінниці не так вже й багато.

Присутні спікери та відвідувачі також відзначали, що такої території “на межі міста і природи”, поза цивілізацією, але дуже близько до неї Вінниці давно не вистачало, адже там можна розвивати як урбан-туризм, так і екологічний наметовий.

Сергій Яківчук, керівник “U7 Urban Studio”, розповів, що в рамках урбан-екскурсії під час “Вікенду мандрівників” вони так відкрили для себе “еко-стежку” піший маршрут по лівому березі Південного Бугу: від Староміського мосту до території SUN. Олександр Вешелені навіть зазначив, що у майбутньому там можна буде встановити таблички, розробити справжній маршрут, і доповнити його “водним шляхом” за допомогою байдарок чи sup-дошок.

Крім того організатори зазначили, що багато відвідувачів території SUN з інших областей України розповідали, що відкрили Вінницю по-новому після прогулянки від санаторію до річки “через три сабарівські пагорби” і камінь Коцюбинського.  Олександра Тарас цей маршрут назвала уже “класичним”, але насправді навіть не всі вінничани про нього знають.

Саме тому, зі слів Олександра Вешелені, проект “територія SUN” має великий  потенціал ще й для внутрішнього туризму.

Але надалі територію SUN планують розвивати як мистецьку платформу, креативний хаб та рекреаційну зону для активного відпочинку, туризму,  проведення культурних, освітніх, екологічних та урбаністичних подій.

Також організатори поділилися планом основних заходів та фестивалів на 2020 рік, які відбудуться на SUN-території (дати орієнтовні):

– Вікенд мандрівників – 23-24 травня (через тиждень після Дня Європи);
Мистецький вікенд “Ticket to the Sun” – останні вихідні червня (День Конституції);
Урбан вікенд – у липні;
– та “Діли” еко-фест, який вперше відбувся минулого року на заводі “Кристал”, – перші вихідні вересня (триватиме кілька днів і матиме більшу кількість локацій).

Олександра Тарас зазначила, що це лише ключові події, які відбудуться точно, а насправді їх може бути значно більше, і на різноманітну аудиторію: як для дітей, так і для людей старшого віку.

Олександр Вешелені розповів, що концепцію розвитку території SUN почнуть розробляти вже найближчими місяцями. До цього також залучатимуть експертів, які працювали з подібними проектами, та громадськість. Зокрема вони мають розробити модель управління, фінансову модель (міська рада, спонсори, краудфандинг), розв’язати питання очищення та впорядкування території,  безпекові моменти (охорона, освітлення, можливе огородження території) тощо.

Цю концепцію обіцяють презентувати та винести на громадське обговорення наприкінці літа. В результаті вінничани мають отримати “цінний ресурс для проведення заходів у напрямках мистецтва, екології, активного відпочинку та розвитку громадської активності”. 

Перші пілотні заходи у 2019 році, які розкрили потенціал території SUN як місця для проведення культурних, освітніх, урбаністичних та екологічних заходів, а також можливості для рекреації та активного відпочинку, було проведено з ініціативи низки громадських організацій. Серед них фонд “Подільська громада”, ГО “Гармонія”, мистецьке об’єднання “Плай”, МГО “Наше Поділля”, НСОУ “Пласт”, турклуб “Бідняжка”, “U7 Urban Studio” та інші.

Фото Марини Сербінович

Читайте також: Простір мистецтва, свободи і творчого хаосу: у Вінниці відкрилася SUN Територія. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: “Раніше сюди не ходив транспорт, аж раптом “доїхало” мистецтво”: що думають вінничани про перші вихідні на “SUN Території”. ФОТО

Читайте також: Діти, музика і простір: кращі фото з перших Мистецьких вихідних на SUN Території

Читайте також: “Сортує Тарас, планеті нормас”: у Вінниці розпочався еко-фестиваль “ДІЛИ”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: “Кристальна” екологія: кращі фото з фестивалю ДІЛИ у Вінниці

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.