Музею Пирогова у Вінниці подарували унікальну шпагу ХІХ століття

14:47
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

Унікальну шпагу ХІХ століття подарували музею з нагоди 75-річчя з дня відкриття Музею-садиби М.І. Пирогова у Вінниці та 25-річчя надання національного статусу закладу. На святковому зібранні її вручив міський голова Вінниці Сергій Моргунов. 

Про це повідомили на сайті “Visit Vinnytsia”.

Зазначається, що урочистості з нагоди ювілею музею відбулись 9 вересня, а шпагу музею вручив міський голова Вінниці Сергій Моргунов:

Ви всі знаєте історію про шпагу Миколи Івановича Пирогова, яка зникла у 1930 році. Олександр Федоришен (керівник Музею Вінниці) знайшов шпагу зразка 1872 року, яка вийшла на озброєння після франко-прусської війни 1870-1871 років, і ми прийняли рішення, щоб історична справедливість відновилась. Є версія, що аналогічну шпагу цісар Франц Йосиф подарував Миколі Івановичу Пирогову, який був запрошеним консультантом Товариства Червоного Хреста у той час. Ця шпага офіцера французької воєнно-медичної служби найвірогідніше подібна до тієї, з якою Микола Пирогов був похований у січні 1882 року.

 

Як зазначають, у 1930-х роках шпагу викрали за загадкових обставин й відтоді тривали детективні пошуки слідів втраченої реліквії. Хоча лезо шпаги було призначене для нанесення колючих ударів, але по своїй суті це була церемонійна зброя, а не бойова.

Цей подарунок – оригінальна шпага зі сталі та латуні. Фахівці київської майстерні «Кузня фантазій» лише виготовили нові піхви для цієї символічної холодної зброї, а також шляхом травлення по металу нанесли два написи латиною на клинку: «На вічний спомин про Миколу Пирогова 5.12.2021» і «Де, смерте, твоя перемога? Де твоє, смерте, жало?» (цит. з Першого послання до Коринтян Апостола Павла). На щитку ефесу (руків’я) шпаги зображено емблему військових медиків того часу: змія, що обвиває посох давньогрецького бога Асклепія, увінчаний люстерком (дзеркало – символ обережності для лікаря). Композиція обрамлена вінком з листя дуба і мирта. А на протилежному щитку додано герб Вінниці часів Пирогова, який виконав для міста у 1860 році геральдист Б. Кене. Вигравіювана на шпазі дата 5.12. 2021 – це символічне позначення 140-х роковин з дня смерті великого медика, які вшановували у грудні 2021 року, – йдеться в дописі.

Фото – https://vinnytsia.city/

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.