Міністерство інфраструктури України пропонує уряду виключити Вінницю з програми державного фінансування реконструкції аеропорту “Вінниця”, а натомість пропонує додати до програми будівництво аеропорту в Мукачево, що на Закарпатті.
Про це стало відомо з проекту відповідного рішення Мінінфраструктури, яке є в розпорядженні Vежі.
Так, як видно з документу, який мають намір винести на затвердження уряду, Міністерство інфраструктури пропонує передбачити кошти на проектування аеродрому поблизу Мукачево, оцінку впливу на довкілля, розробку інвестиційного проекту в розмірі 30 млн. гривень, а також проектування термінального комплексу на інфраструктури в розмірі 25 млн. грн.
Крім того пропонується збільшити фінансування за програмою “Проектування, реконструкція та будівництво аеродромного комплексу комунального підприємства “Міжнародний аеропорт “Одеса” в розмірі 117,51 млн. грн.
Натомість реконструкція аеропорту “Вінниця” і відповідно виділення на це понад мільярда гривень пропонується виключити з державної програми взагалі.
Нагадаємо, що в той час, як аеропорт “Мукачево” лише готується до проектування аеропорту, вінницький аеропорт пройшов усі необхідні етапи до початку будівництва: проектування, державну експертизу, тендер і врегулювання спірних моментів. Підписано договір генерального підряду, а переможець тендеру вже вніс гарантійний внесок.
Таким може бути аеропорт “Вінниця” після реконструкції:
Як повідомляв раніше міський голова Вінниці Сергій Моргунов, а також підтвердив екс-голова ОДА Владислав Скальський, аеропорт “Вінниця” – це єдиний в Україні аеропорт, повністю готовий до реконструкції, який пройшов усі необхідні попередні процедури.
Так, в інтервю в грудні 2019 року Сергій Моргунов зазначив, що будь-якому іншому аеропорту в Україні перед подібною реконструкцією “потрібно пройти той шлях, який ми проходили три роки”:
– Ми провели велику роботу по аеропорту: пройшли дуже складні питання щодо виготовлення проектно-кошторисної документації, експертизи. Ви навіть собі не уявляєте, як це було складно. Було кілька скарг в Антимонопольний комітет, потім переміг один учасник, який зробив гарантійний внесок в розмірі 27 мільйонів на рахунок комунального підприємства…
Але тепер стало питання: а ресурс основний де? Уряд Гройсмана на 2019 рік передбачив 300 мільйонів гривень на початок цієї реконструкції. Перша черга по тендеру обійшлася в 890 мільйонів – сама злітно-посадкова смуга: два з половиною кілометра, 45 метрів шириною. Вона дозволяє збільшити клас і можливість прийому відповідного вантажу на цю смугу. Ми розширюємо діапазон самого авіапарку, який може сідати на цю смугу.
Бо сьогодні RayanAir – він літає на 737-му 800-му. Наша смуга сьогодні “на межі” може приймати такий літак. Пройде ще два роки, вона вже не зможе приймати такий літак. Тому ми повинні зробити все для того, щоб максимальна кількість середньомагістральних літаків могла у нас сісти: це внутрішні перевезення, Європа, Туреччина, Єгипет.
Якщо ми це все зробимо, тоді в нас розкривається діапазон потенційних учасників на цьому ринку: WizzAir, RyanAir, інші лоукостери. Це дуже важливо передусім для вінничан, які можуть подорожувати більше.
Але якщо говорити про ресурс, то на сьогоднішній день у нас з цього приводу триває дискусія з урядом щодо фінансування цього проекту. Поки що в бюджеті немає такої статті витрат. Але я хочу наголосити, що ні один аеропорт в Україні не підготовлений з точки зору документів для проведення подібних реконструкції так, як Вінниця. Ні Дніпро, ні Очаків, ні Мукачево, ні Маріуполь. Вони мають спершу пройти той шлях, який ми проходили протягом трьох років, – сказав тоді Сергій Моргунов
Дякуємо!
Тепер редактори знають.