У Вінницькому краєзнавчому музеї сьогодні, 18 лютого, відкрилася виставка картин художника та Героя Небесної Сотні Валерія Брезденюка зі Жмеринки, який загинув під час розстрілів на Майдані саме 18 лютого.
Виставка являє собою експозицію з 22 картин художника, а також близько 20 світлин, які мають стосунок до того чи іншого періоду його життя – від дитинства і до Революції Гідності. Вдова Героя, Ірина Брезденюк, долучила до експозиції приладдя, яке використовував Валерій для створення своїх малюнків та деякі інші особисті речі.
Виставку влаштували у залі №16, де, зокрема, розташовано виставку, присвячену кіборгу Сергію Зулінському. На спеціальній підставці розмістили портрет Валерія та запалену свічку. Поруч – фотолокація зі світлинами з Майдану та портрети інших загиблих на Майдані вінничан, а ще прапор та щит, як одні з символів Революції, та Книга пам’яті.
Відкриття виставки розпочалось о 15:00. До зали прийшли рідні не тільки Валерія Брезденюка (дружина та донька Юлія), але й інших українських Героїв: Зоя Кузьменко – мати Максима Шимка, який також загинув на Майдані, та батько командира Костянтина Могилка (літак підбила ракета, випущена бойовиками), Віктор Могилко.
Донька Валерія Брезденюка, Юлія, розповіла:
– Він (Валерій Брезденюк) був людиною простою, він любив дивувати людей, любив дарувати емоції, робити сюрпризи. Намагався поспішати жити, поспішав радіти життю, пробувати себе в різних жанрах. Ставив сам собі нові виклики і справлявся з ними.
Також вшанувати пам’ять Валерія прийшли волонтери, земляки загиблого та деякі чиновники. Зокрема начальниця Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Ольга Дернова нагадала про плани створити у Вінниці “Музей Мужніх”. Зокрема чиновниця висловила сподівання, що вже наступного року вшанування пам’яті загиблих Героїв буде відбуватися вже і в ньому.
Іван Федорук, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності Вінницької ОДА, зазначив
– Ви знаєте, коли такі заходи відбуваються, кожного разу думаєш, що сказати? Готуєшся, а коли настає момент – що тут говорити? Тут треба пам’ятати всім серцем, душею, всім нашим життям, що жила собі така людина, Валерій Брезденюк. Я ще коли працював на обласному телебаченні, мав певне відношення до Жмеринки, трошки чув про нього, ми робили сюжет. Жив собі, малював, мав сім’ю, аж раптом ми бачимо його на Майдані і людина виявила свою високу принципову громадянську позицію. 18 лютого (людина) поклала життя за наші з вами ідеали. Можливо, ми ще до них не доросли, можливо, нам ще треба збагнути і здолати той біль, яким сьогодні користуються інші, намагаючись трошки переписати.
На відкритті виставки лунали й пісні та вірші, присвячені Героям Небесної Сотні, а ще артисти співали та грали на бандурі та скрипці.
Разом із тим продемонстрували документальний фільм про Валерія Брезденюка. Зокрема розповідалось про те, як чоловік брав участь в різноманітних шоу, демонстрував свій талант на телебаченні, займався підприємництвом. Ще шість років тому техніка “ебру” не була надто популярною в Україні, тож дістати потрібні матеріали було проблематично. Відтак Валерій постійно експериментував з різними фарбами та водою, щоб досягти кращого результату. Проте коли йому пропонували підписувати свої картини, він відмовлявся. Пояснював, що не вважає себе настільки майстерним, аби це робити.
Так було до Революції Гідності, коли Валерій пішов на Майдан. Там він долучився до “Правого сектору”, який тоді був у Будинку профспілок. Чоловік брався за будь-яку роботу, чергував на барикадах, розбирав бруківку, допомагав постраждалим. Загинув 18 лютого 2014 року від кулі снайпера.
Після відкриття виставки було влаштовано майстер-клас з написання картин у техніці ебру за участю доньки Валерія Брезденюка.
Нагадаємо, Валерій Брезденюк народився 17 червня 1963 року в Жмеринці. Він був приватним підприємцем і в 90-х роках першим у Жмеринці відкрив комп’ютерний клуб. Валерій займався малюванням за технікою ебру (малюнки на воді) і створив понад 500 картин.
18 лютого 2014 року Валерій загинув на Майдані від кулі снайпера. Його посмертно нагородили званням Героя України та медаллю “За жертовність і любов до України”.
Минулого року у Жмеринці, в рідному місті Валерія, встановили меморіальну дошку на честь Героя.[/REFERENCE]
Зазначимо, саме 18 лютого розпочалися жорстокі сутички в Маріїнському парку, Кріпосному провулку та перекинулися на Інститутську. “Беркут” і тітушки зруйнували дальні барикади майданівців, вбивши при цьому більше десяти протестувальників. Майдан опинився оточений з усіх боків, силовики оголосили про початок “антитерористичної операції”.
В ніч на 19 лютого розпочалася пожежа в Будинку профспілок, а “Беркут” застосував проти Майдану кілька БТРів. Усі вони були спалені протестувальниками.
Внаслідок репресій силовиків проти протестувальників і розстрілу майданівців у Києві, на столичному Майдані загинуло троє людей родом із Вінниці та області: Максим Шимко, Валерій Брезденюк та Леонід Полянський.
Відвідати виставку у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї (вулиця Соборна, 19) можна буде до 22 березня (з 10:00 до 17:00). Художні роботи представлені у залі №16.
Нагадаємо також, що сьогодні у Вінниці вшановуватимуть пам’ять Героїв Небесної Сотні.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.