Острів «Кемпа» так і не став доступним для відвідувачів фестивалю «Острів Європа». Через раптовий дощ острівні читання проводилися безпосередньо на кораблі “Ляля Ратушна”, який перевозив гостей.
Однією із родзинок фестивалю «Острів Європи» мали стати саме острівні читання на Кемпі. Організатори фестивалю дуже довго готувалися до цієї події, прибрали ту частину острова, яка відводилася під захід, запаслися спеціальними міні-карематами для зручності, попередили всіх гостей про правила перебування та планували лише мінімально доторкнутися до екосистеми острова.
Читайте також: Десант на Кемпу: як волонтери “Острову “Європа” прибирали острів перед фестивалем
Проте, схоже на те, що природа вирішила не допустити близько сотні учасників, волонтерів, культурних менеджерів та простих гостей фестивалю на Кемпу.
Щойно всі присутні зайшли на борт корабля, розпочався дрібний дощ, який згодом ставав інтенсивнішим. Організатори відразу роздали присутнім декілька дощовиків та коли прибули ближче до самого острова, повідомили, що спуск є небезпечним і навіть якщо читання можна було провести під парасольками та дощовиками, то спускатися з корабля на землю досить небезпечно.
Таким чином, було вирішено змінити маршрут і формат читання, тому «Ляля Ратушна» рушила на Сабарів. Іноземні учасниці не могли зрозуміти, що сталося, але організатори та волонтери все детально пояснили та запропонували також насолоджуватися прекрасними краєвидами.
Звичайно, читання за участю Альгерда Бахаревіча, Остапа Сливинського та Олени Гусейнової відбулися. «Зал-корабель» умовно поділили на дві частини і автори мінялися та читали для різної аудиторії.
Розпочав читання білоруський письменник Альгерд Бахаревіч, який вже знайомий всім відвідувачам фестивалю, адже його можна побачити чи не на кожному заході програми. Письменник прочитав уривок із свого нового роману «Собаки Європи» і відразу пожартував, що прочитає лише уривок, натякаючи на розмір книги. Автор спілкувався виключно білоруською, але суть уривку, здається, була зрозуміла всім. Бахаревіч в іронічній формі пише про іноземні мови, наприклад, російську, англійську, німецьку, польську, іспанську та французьку. Наприклад, називаючи англійську мовою фаст-фудів, а іспанську запальною.
Читає уривок автор із особливими акцентами та ніби сам говорить за свого героя. Загалом «Собаки Європи» саме про місце білоруської мови у світі та пошуки героя своєї ідентичності.
В цей час на іншій частині катера читала свою поезію Олена Гусейнова, перформанс якої глядачі могли бачити вчора у саду Коцюбинського. Сьогодні ж частиною перформансу став дощ, корабель і сабарівська природа.
Після Альгерда на імпровізовану сцену вийшов львівський поет Остап Сливинський, який багато жартував та розповідав маленькі історії перед кожним віршем.
– Я не знаю чи у мене є вірші про острів, але от про воду, озеро точно є, тому я намагатимуся читати саме їх, – сказав з імпровізованої сцени Остап.
Загалом читання закінчилися набагато швидше, аніж мали бути і всі учасники та гості події мали змогу поспілкуватися та насолодитися краєвидами.
Іноземним учасникам було цікаво зрозуміти про що говорять організатори та люди між собою. Вони багато фотографували і зокрема з «живим» логотипом фестивалю.
Таким чином, Дана Грірорчеа поцікавилися в директора фестивалю Олександра Вешелені, що означає логотип фестивалю та навіть дещо обіграла його трактування.
Атмосфера на катері панувала легка і невимушена, навіть дощ, яка намочив тих, хто сидів позаду не зіпсував загальне враження. Хоча повноцінними ці читання назвати не можна, позаяк через шум мотору катеру та відсутність мікрофонів для підсилення звуку не завжди дозволяла сповна зрозуміти про що говорять автори.
В свою чергу директор фестивалю Олександр Вешелені вибачився перед присутніми за таку ситуацію та запропонував насолоджуватися особливими краєвидами, адже більшість із присутніх вперше були у Вінниці.
Відтак, Кемпа так і залишилися недоступною для людей. Там залишилася її флора та фауна, а також чистий острівний дух.
Прямо зараз на Майдані незалежності починається виступ культового поета та письменника Сергія Жадана, а ввечері в саду Коцюбинського відбудеться концерт нового проекту Жадана, гурту “Лінія Маннергейма”.
Повну програму фестиваля можна прочитати за цим посиланням.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.