Сьогодні, 26 січня, до Вінниці завітав Ярослав Попович – «жива легенда» українського велоспорту, переможець «етапу Tour de France-2005» та «Туру Каталонії», володар низки почесних титулів та нагород. У місті він влаштував тематичний тренінг і розповів, як допомагатиме юним спортсменам вийти на світовий рівень.
Кілька років тому Ярослав Попович облишив професійну кар’єру велогонщика, став спортивним директором американської команди «Trek-Segafredo», розпочав туристичний вело-проект в Італії, а тепер хоче створити українську національну команду з велоспорту. Саме для цього він заснував власну Академію по розвитку велоспорту в Україні, в рамках якої влаштував і Перший Всеукраїнський тренінг, який відбувся сьогодні у Вінниці.
На зустріч з Ярославом Поповичем у молодіжний центр «Квадрат» прийшло понад сотню учасників: в основному це тренери, юні спортсмени та представники місцевої велоспільноти.
Саме останні запросили зірку велоспорту до Вінниці, щоб він розповів місцевим тренерам, як тренують професійних велогонщиків за кордоном, про їхній режим харчування, відновлювальну медицину тощо.
– Я хочу, щоб в Україні була професійна команда велосипедистів вищого рівня, але коли я почав цим займатися, то побачив, що в нас велоспорт у дуже поганому стані, – розповів Ярослав Попович. – Тому я дав собі таке завдання: закласти спочатку нормальний фундамент: створити у регіонах дитячі велошколи, виховати нове покоління юних спортсменів, а вже потім створити професійну команду. Це можливо зробити за три-п’ять років.
Як пояснив колишній спортсмен, Академія імені Ярослава Поповича – це громадська організація, яка допомагатиме відкривати в Україні дитячі велосипедні школи та готувати професійних велогонщиків міжнародних змагань. Для цього в Академії створили грошовий фонд і зараз залучають українських та закордонних спонсорів.
– Першу школу ми будемо відкривати біля Львова в Давидівській ОТГ. У Вінниці, наприклад, таку відкриє місцева влада, але ми вже домовилися співпрацювати. Якщо іншим областям це сподобається і якщо до нас будуть звертатися, ми дамо всю концепцію розвитку і будемо допомагати, – зазначив Ярослав Попович.
Він також розповів, що спершу Академія буде займатися відкриттям дитячих велошкіл, а коли там з’явиться потреба виїжджати на змагання, буде займатися організацією: від подачі заявок на міжнародні велозмагання до місця проживання учасників за кордоном. Ярослав Попович запевнив, що особисто буде шукати змагання у Європі, в яких могли би взяти участь вихованці цих шкіл.
– Ми не будемо робити велошколи по 40-50 дітей, як це було при Радянському Союзі. Це буде один спортивний директор, один тренер, один веломеханік, і 10 дітей максимум, – зазначив Яролав Попович. – Спершу дітей потрібно навчити культурі велоспорту, навчити їздити по лісу, по стадіону… І для цього їм не потрібні велосипеди по 500-1000 євро – достатньо спортивних початкового рівня. Велосипеди і велоформу організуємо ми. Зрозуміло, що для велобази потрібно приміщення. Точно будуть якісь внески для батьків, але в Академії буде фонд: ми будемо дивитися, які велошколи потребуватимуть більшої допомоги, туди й будемо туди направляти гроші.
Також Ярослав Попович розповів, що крім цього Академія буде організовувати тренінги, подібні до того, що відбувся сьогодні у Вінниці: для масажистів, для механіків і навіть маркетинговий, щоб спортивні директори велошкіл могли на місцях знаходити потенційних спонсорів і залучати їх до велоспорту.
Що ж до вінницької велошколи, то Сергій Чернявський, начальник Управління фізичної культури та спорту Вінницької ОДА, пояснив, що це буде відділення велосипедного спорту, яке відкриють в обласній дитячо-юнацькій спортивній школі. Набирати групи велосипедистів і організовувати для них заняття планують уже з 1 березня 2019 року.
– Відкривати це відділенні ми планували давно. В дитячо-юнацькій школі є медпрацівник, масажист і так далі, візьмемо лише кількох молодих тренерів. Також закупимо обладнання, велосипеди, спортивну форму… Пізніше придбаємо ще автомобіль для супроводу на змагання, – розповів Сергій Чернявський. – А з Ярославом у нас домовленість, що він зі свого боку шукатиме нам європейські змагання, в яких спортсмени могли б взяти участь, і допомагатиме з їхньою організацією.
Очікується, що на секцію з велосипедного спорту братимуть хлопців і дівчат від 11 років. Загалом – від 8 до 12 дітей у групу. Їх тренуватимуть на різних трасах, велотреках і в манежах. На юних спортсменів також чекає загальна фізична підготовка: біг, вправи зі штангою тощо. Таким чином у Вінниці готуватимуть професійних велогонщиків, а для покращення навичок, спортсменів відправлятимуть на міжнародні змагання.
– В Україні спортивний календар дуже слабкий: в нас на старт виходить 100 спортсменів такого-собі рівня. А для того, щоб підвищувати рівень, потрібно подаватися на змагання з європейського календаря, туди, де збираються учасники з різних країн. Тож з допомогою Ярослава, завдяки його імені і статусу в Європі та Сполучених Штатах, будемо інтегруватися туди, – розповів Сергій Чернявський.
Ярослав Попович – український професійний велогонщик команди «Трек Фектери Рейсинґ» (Trek Factory Racing, наступниця Radioshack-Nissan), чемпіон світу серед гонщиків до 23 років, володар Кубка світу – 2002, третій призер «Джиро д’Італія» – 2003, найкращий молодий гонщик «Тур де Франс – 2005». Заслужений майстер спорту. Переможець «Вуельти Каталонії». На початку квітня 2016 року 36-річний Ярослав Попович після одноденної гонки «Париж – Рубе» офіційно завершив кар’єру.
Нині є спортивним директором «Trek-Segafredo» – американської професійної велокоманди сезону елітних шосейних велогонок.
Для тих, хто не потрапив на перший в Україні тренінг від легендарного велогонщика Ярослава Поповича, його можна буде переглянути у записі, який трохи згодом опублікують на фейсбук-сторінці ГО «Критична маса» або Федерації велосипедного спорту Вінницької області. З детальною програмою тренінгу можна ознайомитися ТУТ.
Нагадаємо також, що у травні 2018 року, за підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні, у Вінниці відкрили муніципальну велошколу і створили для неї у центральному парку справжнє веломістечко. Тоді для школи закупили вісім велосипедів різного типу, шоломи, світловідбивні жилети, дитячі візки з кріпленням на велосипед тощо, однак до кінця року заняття в ній так і не розпочалися.
Андрій Сорокін, спеціаліст Департаменту енергетики, транспорту та зв’язку, розповів Veжі, що наразі заняття планують розпочати у березні-квітні 2019 року, коли погодні умови будуть більш сприятливими.
– Для того, щоб запустити цю велошколу, вже все є: ділянка, велосипеди… Зараз ми вирішуємо суто юридичні питання, які стосуються тренерів, графіку роботи, кількості груп тощо, – пояснив Андрій Сорокін, – На відміну від велошкіл, про які говорили сьогодні, вінницька муніципальна не має на меті виховати спортсменів. Головний її сенс – навчити людей їздити на велосипеді за всіма правилами дорожнього руху, щоб вони себе впевнено почували на дорозі. Ми хочемо, щоб вінничани зрозуміли, що велосипед може бути не лише засобом відпочинку для прогулянок в парку чи десь у лісі, а що це повноцінний транспортний засіб.
Читайте також: Гарні велосипеди та складна реєстрація: що кажуть вінничани про новий муніципальний велопрокат. ФОТО
Третій мальований: у Вінниці презентували велокалендар на 2019 рік. ФОТОРЕПОРТАЖ
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.