Лайфхаки від гастроентеролога: як «пережити» свята без шкоди для печінки та органів травлення?

10:26
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Чи можливо заздалегідь підготувати печінку та підшлункову залозу до великих навантажень? Як зменшити «удар» алкоголю на печінку? Чи варто довіряти розрекламованим лікарським препаратам, які допомагають у перетравлюванні їжі? Чи допоможе активоване вугілля не п’яніти?

Відповіді на ці та інші запитання надала лікар-гастроентеролог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Наталія Грицун.

Розпочинається період свят. Розкажіть, будь ласка, чи можливо заздалегідь підготувати печінку та підшлункову залозу до великих навантажень?

Підготуватись аж настільки, щоб потім не відчувати наслідки переїдання чи надмірного вживання алкоголю, неможливо.

Але все ж можна підійти свідомо до святкових застіль й заздалегідь попіклуватись про своє здоров’я. Я рекомендую звернутись до гастроентеролога всім людям, які мають хронічні захворювання органів шлунково-кишкового тракту або печінки. Адже хронічні процеси можуть загостритись через вживання жирної, смаженої, гострої їжі, а якщо все це ще запити великою кількістю алкоголю, то можна отримати проблеми зі здоров’ям, вирішувати які доведеться не один день.

Тому варто проконсультуватись з гастроентерологом, за потреби пройти додаткові дослідження, отримати професійні поради, щоб мати розуміння, як себе убезпечити від неприємних для організму наслідків.

Також варто звернутись до лікаря вінничанам, які мають симптоми того чи іншого захворювання органів травлення, наприклад, ріжучий біль в шлунку, збільшення кількості слини, відрижка, печія, часта нудота, зниження апетиту… але й досі не звернулись по допомогу. Адже ситуація на свята може погіршитись. Їм потрібно більше уваги звертати на своє харчування.

А чи існують якісь лайфхаки, які допоможуть печінці легше перенести «удар» новорічних застіль та потім швидше відновитись?

Єдині правильні лайфхаки – це раціональне харчування та незначна кількість алкоголю і не лише під час свят.

Але якщо ви все-таки налаштувались добряче погуляти з випивкою та шкідливою їжею, то варто дотримуватись нескладних правил. Головне правило – ні в якому разі не вживати алкоголь на голодний шлунок. За годину-півтори до застілля з’їжте невелику канапку з вершковим маслом або шматочок сиру чи відвареного м’яса. Ще краще за кілька годин з’їсти гречану чи вівсяну кашу. Це завадить швидкому всмоктуванню алкоголю. Від «удару» добре захищає салат з морської капусти. На крайній випадок можна випити склянку чистої води або компоту із сухофруктів.

Друге правила – не змішуйте алкоголь. Особливо небезпечно змішувати шипучі вина з міцним алкоголем, наприклад, горілкою.

Третє правило – пийте не поспішаючи. Не піддавайтесь на умовляння. Робіть паузи після кожного випитого келиха. Якщо за столом мучить спрага, пийте лише чисту воду чи компот, не запивайте алкогольні напої газованими.

Четверте правило – навіть не думайте «похмелятись»! Лише кисломолочні продукти (кефір чи ряжанка), чиста вода або компот із сухофруктів – він містить багато  калію, тому добре допоможе підтримати печінку. Для пришвидшення виведення алкоголю можна прийняти сорбент та погуляти на свіжому повітрі. Не варто вживати розсіл, навар із риби – все це лише «доб’є» вашу підшлункову.

Гарячий чай та кава сприяють всмоктуванню алкоголю та продуктів його залишку, тому не варто їх пити після застілля.

По телебаченню та інтернету постійно «крутиться» реклама із медичними препаратами, які начебто можуть допомогти усунути важкість та дискомфорт у шлунку після прийому жирної їжі. Чи варто їм довіряти?

Найпевніше йдеться про ферментні препарати, які рекомендуються для поліпшення перетравлювання їжі. Вони дійсно являються помічними й не лише пацієнтам, що мають проблеми з органами травлення, а й людям з нормальною функцією шлунково-кишкового тракту.

Ці ферменти особливо цінні для підшлункової залози, адже в її тканині, на відміну від тканини печінки, відсутній фермент, який розщеплює алкоголь. Тому алкоголь діє на підшлункову залозу в 4 рази швидше та згубніше.

Але не можна просто довіритись рекламі й призначити собі ті чи інші медичні препарати. Адже ви не знаєте особливостей свого організму, тож довірятись стандартному рекомендованому для всіх дозуванню не можна. Тим більше не потрібно це робити, якщо у вас є тривожна симптоматика, а до гастроентеролога ви не звертались.

Лікар при виборі медичного препарату для лікування конкретного пацієнта опирається на його ферментний склад, ступінь активності компонентів; враховує вид, вираженість та оборотність патологічних змін і моторних порушень органів шлунково-кишкового тракту людини.

Якщо ви не хочете чи немає змоги звернутись до гастроентеролога, то проконсультуйтесь хоча б зі своїм сімейним лікарем з приводу вживання тих чи інших медичних препаратів.

Головне – не нашкодити собі.

З Вашого особистого лікарського досвіду, чи збільшується кількість роботи в гастроентеролога у святковий та післясвятковий періоди?

Однозначно так. Зазвичай «гаряча» пора для гастроентерологів розпочинається з настанням великого посту (кінець листопада). Тоді-то організми багатьох людей отримують перші «удари». Адже люди різко починають вживати низькокалорійну їжу, гостро стає питання з недостачею корисних мікроелементів, а потім, з настанням свят, різко починають вживати жирні, смажені, гострі наїдки.

В цей період на прийом до лікаря-гастроентеролога найчастіше звертаються із симптомами, характерними для холециститів (запалення жовчного міхура), панкреатитами (запалення підшлункової залози), активізацією хронічних процесів гастриту, виразкової хвороби та іншими.

Якщо в пацієнта є жовчнокам’яна хвороба, то переїдання та вживання алкоголю спровокують гострий калькульозний холецистит, що може потребувати навіть хірургічного втручання.

Також на свята та після них пацієнти звертаються із симптомами, характерними для хворої печінки: гіркота в роті, відсутність апетиту на тлі нудоти, біль у правій частині тулуба, темний колір сечі, невелике підвищення температури тіла, підвищена втомлюваність.

Існує така думка, що якщо перед застіллям випити кілька таблеток активованого вугілля, то шлунку буде легше впоратись із жирною їжею, а печінці – з алкоголем. Підтвердіть чи спростуйте це.

Це хибна думка. Активоване вугілля в цих випадках безсильне. Більше користі від нього буде після надмірного вживання алкоголю, адже воно допоможе вивести організм зі стану алкогольної інтоксикації.

Ще такий міф «гуляє»: якщо випити кілька ложок рослинної олії перед застіллям, то не вдасться сп’яніти. Це теж неправда. Олією можна лише викликати діарею та блювоту.

Щоб не сильно п’яніти, краще, як я вже казала, з’їсти бутерброд з вершковим маслом, яке трішки «змастить» стінки шлунку, що зменшить всмоктування алкоголю.

Дайте, будь ласка, кілька порад вінничанам, як без шкоди для органів кишкового-шлункового тракту «пережити» свята.

Тут все просто: не переїдайте, обмежте вживання алкогольних напоїв, їжте достатньо овочів та фруктів. Намагайтесь багато часу проводити на свіжому повітрі.

А після свят організуйте для свого шлунку та печінки розвантажувальні дні (1-2 дні на тиждень): більше кисломолочних продуктів, вівсяна каша, легкі салати, овочі та фрукти.

 

Записатись до лікаря-гастроентеролога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Наталії Анатоліївни Грицун можна за телефонами: 067 337 7697 або 0800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного).