Коли завершиться децентралізація?

19:54
Автор: Олена Павлова
Become a Patron!

На це питання намагалися дати відповідь під час національного прес-клубу реформ «Децентралізація: підсумки та досягнення 2017 року, завдання на наступний рік» фахівці та керівники Асоціації міст України.

– Через урядові комітети зараз проходить проект урядової постанови, в якій є перелік структурних підрозділ районних державних адміністрацій, щоб не було дублювання з об’єднаними територіальними громадами. Що робить районна гілка влади, коли повністю покриває територію ОТГ? На сьогодні в Україні  є 8 таких районів. На наступний рік їх буде набагато більше. Я думаю, що на початку 2018 року  постанова буде прийнята і відбудеться оптимізація структурних підрозділів, – зазначив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

На кінець 2018 року у Вінницькій області створено  33  об’єднані територіальні громади.  А до 2020 року їх має стати 64. Сьогодні в Україні процес об’єднання, згідно Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», добровільний. У законодавстві не визначено термінів його закінчення. Проте з кожним роком кількість ОТГ збільшується. Нині на території країни їх вже 692, з яких в 51 ОТГ перші вибори відбудуться 24 грудня цього року, а 27 ОТГ очікують призначення виборів від ЦВК. В об’єднаних громадах мешкає вже близько 6 млн жителів. Середня чисельність мешканців ОТГ – 8760 осіб. Критична маса громад, що створені вимагає і законодавчих змін і говорить про те, що треба думати про те, як та чим завершувати процес об’єднання.

  • Що стосується добровільності (об’єднання громад), то взагалі концепцією передбачалося, що у 2020 році місцеві вибори мають бути проведені на новій територіальній основі, – зауважив виконавчий директор АМУ, – зараз розроблено два законопроекти: «Про засади адміністративно територіального устрою» та «Про адміністративно-територіальний устрій». Прошу не плутати їх. Перший – це про заміну указу 1981 року, яким відбувається перейменування, зміни меж, зміни територій, тобто всі процедурні питання. А другий – це припинення добровільності. В цьому законі, як в інших країнах, тих же Албанії та  Македонії, або, як, наприклад,  Польща, яка просто прокинулася  з уже сформованими змінами, буде визначено перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких у 2020 році мають пройти вибори. Все залежить від того, наскільки швидко парламент прийме ці закони. Але хочу сказати, що ці законопроекти ще навіть не вийшли на урядовий комітет, поки що проходять дискусійне обговорення в Уряді.

Водночас, додав Олександр Слобожан, нині слід працювати над ефективним використанням коштів, а процес добровільного об’єднання не може бути безкінечним.

Є  кричуща проблема, коли на територіях районів, які повністю вкриті ОТГ   відбувається дублювання функцій структурних підрозділів. Райради продовжують черпати гроші з бюджету, при цьому громади працюють самостійно, вибравши власний депутатський корпус.  І це питання треба вирішити.