“Кандидатка” і “членкиня”: на Вінниччині виборча комісія відмовилася реєструвати кандидатів у депутати через фемінітиви у документах

14:34
Автор: Олеся Яненко

Вінницька та Тернопільська обласні територіальні виборчі комісії (ТВК) відмовилися зареєструвати документи політичних сил через використання в них фемінітивів. За словами експерток, виборча комісія не мала на це законних підстав.

Як пише “Interfax Ukraine”, таке повідомлення надійшло на чат-бот проєкту #вибориБЕЗсексизму. Згідно з повідомленням, партійці підготували необхідний пакет документів для реєстрації кандидатів на місцевих виборах, де використали фемінітиви, зокрема, “кандидатка”, “членкиня”, “громадянка”. Проте ТВК відмовилися їх реєструвати, аргументуючи це тим, що вживання фемінітивів не передбачає новий Виборчий кодекс. Відповідно, документи були повернуті партіям на доопрацювання.

Ілюстрація – newyorker.com/Stephanie F. Scholz

За словами членкині експертної ради при МФО “Рівні можливості”, президентки Асоціації “Громадські ініціативи” Любові Лук’янцевої стаття 230 Виборчого кодексу містить чіткий перелік підстав щодо скасування реєстрації, де про фемінітиви мова не йде.

– Вживання фемінітивів — це вже є не тільки практика розмовної мови, а й мови офіційної, та починає використовуватися в тому числі і в нормативно-правових актах. Більше того, якщо у поданих документах виявлено помилки чи неточності, якщо вони не є перешкодою для розуміння змісту, то також, згідно ч.3 ст. 230, не є підставою для відмови, — відзначила експертка.

Пані Лук’янцева наголосила, що територіальні виборчі комісії не мають виходити за межі своїх повноважень, а також трактувати на власний розсуд положення Виборчого кодексу.

Ситуацію також прокоментувала членкиня Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем” Таїсія Рубаняк з Тернополя, яка зіштовхнулася з відмовою міської ТВК у реєстрації кандидатів однієї з політичних сил через вживання в документах фемінітивів. Вона розповіла, що ТВК не надала офіційного роз’яснення, проте посилалася на існування внутрішнього усного розпорядження ЦВК, яке наполегливо рекомендує уникати фемінітивів.

За словами правниці, вживання фемінітивів має законні підстави.

Як написала Veжі феміністка та членкиня ГО «Жіноче лобі» Катерина Мацієнко, фемінітиви роблять жінок більш видимими в професіях, які через стереотипи вважаються «чоловічими». «Заперечення фемінітивів не викреслить жінок з цих професій, але зробить їх менш помітними», – зазначає Катерина.

Таким чином слова «депутатка», «кандидатка» та «льотчиця» нормалізує той факт, що жінка теж може займатися і політикою, і працювати в авіації. Це спонукатиме кожну людину обирати заняття за бажанням, а не відштовхуватися від упереджень чи це “чоловіча” чи “жіноча” справа.

Як також пише “Interfax Ukraine”, під час місцевих виборах цієї осені вперше в історії виборів в Україні буде застосована 40-відсоткова гендерна квота: при формуванні виборчих списків політичні партії мають дотримуватися законодавчої норми про внесення у кожну п’ятірку кожного виборчого списку не менше двох кандидатів кожної статі – чоловіків або жінок. Вже сьогодні (25 вересня) подати документи до територіального виборчкому неможливо.

Нагадаємо, у Вінниці “Опозиційна платформи – За життя” представила список кандидатів у депутати до Вінницької міської ради, де серед вісімнадцяти людей висунута лише одна жінка. Серед кандидатів від «Української стратегії» – 21 жінка з 54 людей.

Читайте також: Битва за рахунок: історії вінничанок, які платять за себе

Читайте також: Фемінізм та ґендерна рівність у Вінниці: історії Анни Савчинської та Антона Ходакова

Читайте також: Хто на вибори: партії-лідери назвали головних кандидатів на Вінниччині

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.