Гладковський проти Бігуса: у Вінниці розглядають справу за позовом проти журналістів Bihus.info

13:41
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

У Вінниці розглядають справу за позовом Олега Гладковського (раніше – Свинарчука) до журналістів Bihus.info. Ексзаступник Секретаря РНБО вимагає спростувати інформацію, викладену у одному з журналістських розслідувань, та понад два мільйони гривень за моральну шкоду.

Про це стало відомо на судовому засіданні, яке відбулось сьогодні у Вінницькому міському суді, та розповіли Vежі адвокати сторін.

Позивачем у справі виступає Олег Гладковський (до 2014 року – Олег Свинарчук), підприємець, голова Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю, перший заступник Секретаря РНБО (до 4 березня 2019 року), соратник і бізнес-партнер Петра Порошенка.

Відповідачами у справі виступили журналісти Bihus.info Денис Бігус та Леся Іванова, а також Громадська організація “ТОМ 14” (заснована членами авторського колективу програми “Наші гроші”).

Денис Бігус

Леся Іванова. Фото – Апостроф

Позов стосується спростування інформації у журналістському розслідуванні “Армія. Друзі. Бабки” в межах проекту “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

Зазначимо, як повідомляє Bihus.info, днями Денис Бігус та Леся Іванова виграли апеляцію у справі за позовом сина Олега Гладковського – Ігоря –  щодо згаданого журналістського розслідування.

Так, Київський апеляційний суд задовольнив апеляційні скарги журналістів по “справі Гладковського” і скасував рішення суду першої інстанції щодо визнання недостовірним і спростування розслідування про корупцію в оборонній сфері.

Позов Гладковського-молодшого також стосувався журналістського розслідування “Армія.Друзі.Бабки” щодо корупційних схем в оборонному секторі. В матеріалі була інформація, яка стосувалась участі у схемах Ігоря Гладковського, яку він захотів спростувати через суд.

Скріншот з першої частини розслідування “Армія.Друзі.Бабки”

Однак апеляційний суд постановив відмовити Ігорю Гладковському в його позовних вимогах в повному обсязі, а рішення першої інстанції скасував (раніше Подільський районний суд позов задовольнив). Адвокати журналістів вказували, серед іншого, що сторона позивача не змогла вказати конкретний перелік інформації з відео, яку необхідно спростувати.

Сьогодні ж відбулось підготовче засідання у справі щодо згаданого журналістського розслідування уже за позовом Гладковського-старшого.

Олег Гладковський. Фото: Вікторія Рощина

В залі, крім судді Луценко, був присутній представник позивача Василь Вітюк. Представники відповідачів Олександр Бурмагін, та Євген Воробйов брали участь у засіданні через відеозв’язок.

Як розповів Vежі Василь Вітюк, серед позовних вимог – визнання недостовірною та спростування інформації із серії матеріалів “Армія. Друзі. Бабки”, а також стягнення з відповідачів двох мільйонів гривень моральної шкоди.

Разом з тим, адвокат позивача не вказав, яку саме інформацію з матеріалу вимагається спростувати, позаяк його на це  не вповноважив клієнт. Однак зазначив, що два мільйони гривень відшкодування “заявлені для оплати в БФ “Повернись живим”.

Однак згодом адвокат Дениса Бігуса Олександр Бурмагін уточнив у коментарі, що серед позовних вимог значаться:

1. Визнати такою, що порушує особисті немайнові права Олега Гладковського на презумпцію невинуватості, на повагу гідності та честі, на недоторканість ділової репутації інформацію в сюжеті “Друзі Президента крадуть на оборонці (секретні переписки)” (з 27 по 29 хвилину). Йдеться, зокрема, про інформацію наступного змісту:

Частина матеріалу, про яку йдеться в позовних вимогах

“Група молодиків вступає у змову з оборонними чиновниками, вони скуповують військові запчастини у російських контрабандистів, а також по складах Української армії, накручують ціни у рази, і за змовою з державним концерном «Укроборонпром» продають на його заводи. До групи входять: замсекретаря Ради Нацбезпеки та оборони Олег Гладковський…” – йдеться в позовних вимогах.

Таку інформацію вимагають спростувати протягом місяця від моменту задоволення позовних вимог (набрання законної сили судовим рішенням).

2. Стягнути солідарно з відповідачів на користь Олега Гладковського моральну шкоду у розмірі 432 мінімальних заробітних плати (2 040 336 гривень).

3. Стягнути з відповідачів солідарно судові витрати.

– В мотивувальній частині позовної заяви Гладковський-старший дійсно зазначає, що гроші він збирається перерахувати БФ “Повернись живим”. Що, на нашу думку, свідчить проте, що жодної моральної шкоди йому заподіяно не було. Оскільки моральні страждання переживає конкретна особа, за що вона особисто має отримувати компенсацію. Без жодних транзакцій – додає Олександр Бурмагін.

З його слів, відповідачі категорично не згодні з усіма позовними вимогами, в тому числі тому, що позивач пропустив строк позовної давності для звернення до суду.

Сьогодні ж у Вінницькому міському суді під час засідання було заявлено ряд клопотань. Наприклад, Денис Бігус через адвокатів попросив змінити підсудність справи, зазначивши, що хоча й зареєстрований у Вінниці, але фактично проживає в Борисполі, тому попросив аби справу розглядали у Борисполі.

Адвокат Воробйов вказав, що ГО “ТОМ 14” зареєстрована у Києві, тому також підтримує клопотання Бігуса. Адвокат Гладковського заперечив, зазначивши, що варто керуватись місцем реєстрації.

Зрештою, суддя Луценко відмовила в задоволенні цього клопотання журналіста, тому справу все ж розглядатимуть у Вінницькому міському суді.

Захисники відповідачів також вказали на необхідність відкладення засідання через те, що ще не отримали всі матеріали справи, тому їм потрібен час на підготовку.

Зважаючи на це, а також на відсутність у суді журналістки Лесі Іванової справу відклали до 10:00 21 січня.

Елементи головного фото – Уніан та з Вікіпедії
Фото автора