Донорство, смаколики, Яніна Соколова: у Вінниці відбувся перший “Red Brunch”. ФОТО

17:34
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні у вінницькому “Veteran Hub” відбувся перший “Red Brunch” від проєкту «Я, Ніна». Здати свою кров, а заразом почастуватись смаколиками та виграти призи цього дня вирішили близько 30 донорів.

Так, розпочався перший вінницький “Red Brunch” близько 10:00. Попри те, що пункт забору крові розвернувся у “Veteran Hub”, прийти здати свою кров могли не лише військові та ветерани, але й звичайні вінничани.

Зібрана ж кров залишилася у Вінницькому обласному центрі служби крові, представники якого й працювали з донорами в хабі.

Про “Red Brunch”

“Red Brunch” – один з напрямків діяльності проєкту «Я,Ніна», заснованого журналісткою та телеведучою Яніною Соколовою (яка також завітала сьогодні до Вінниці).

 

Як розповіла Vежі Марта Гвоздь, очільниця фундації #ВАРТОЖИТИ та проєкту “Я,Ніна”, Вінниця стала третім містом, де започаткували такі Дні донора – після Львова та Києва.

Загалом же перший вінницький бранч став двадцятим в межах всієї України – загалом на таких заходах українці встигли здати свою кров на потреби онкохворих та військових 1035 разів. Визначають, куди слід витратити кров місцеві служби крові – в залежності від потреб, однак, як зазначила пані Марта, одна здача крові донором може врятувати до трьох життів.

– Наша місія – популяризувати свідоме донорство в Україні, оскільки воно ще з радянських часів асоціюється з якимись похмурими лікарнями та не дуже приємною обстановкою. Тому ми організовуємо бранчі або в готелях, або в таких затишних локаціях, – зазначила Марта Гвоздь.

 

 

Серед тих, хто долучався до “Red Brunch” в інших містах, були головна редакторка “Української правди” Севгіль Мусаєва та учасниця гурту “ДахаБраха” Ірина Коваленко.

Надалі такі бранчі планується започаткувати в Тернополі та Івано-Франківську.

Як відбувався бранч у Вінниці

У Вінниці донорами крові на першому для нашого міста “Red Brunch” стали 33 людини: військові, ветерани, працівники “Veteran Hub” та просто вінничани.

Як пояснила Vежі Тамара Павленко, заступниця медичного директора з виробництва ВОЦСК, донором на бранчі може бути будь-який повнолітній дієздатний громадянин України або особа без громадянства (з посвідкою на місце проживання в нашій державі).

Так спершу донор реєструється та перевіряється по базі даних відсторонених від донорства осіб (наприклад, через важкі захворювання або через наявність інфекцій, що передаються через кров). Потім відбувається медичне, терапевтичне та лабораторне обстеження – зокрема, кров пацієнта безкоштовно перевіряється на наявність ряду захворювань (наприклад, СНІДу, сифілісу, вірусів гепатиту тощо).

 

 

 

Зрештою, донора перед здачею частують солодким чаєм та солодощами й після цього відправляють на процедуру забору крові. Вже після цього донори могли зіграти в лотерею, вигравши гарантовані призи від партнерів (до прикладу, мед, чай, каву тощо) та отримували додаткові смаколики та воду.

Серед партнерів, зокрема, “Veteran Hub”, “Медобар”, ГО “Rotary Club” та Сім’я Ресторанів Діми Борисова (у Вінниці – “Білий налив”).

 

 

 

– У Вінницькому обласному центрі служби крові ми переробимо цінну донорську кров на компоненти, а вже вони будуть зберігатися в нашому закладі до моменту їхньої видачі в лікувальні заклади, – зазначила пані Тамара та окремо подякувала ветеранам російсько-української війни.

– За те, що захищають нас не лише у війську, а й тут, на мирній території, допомагаючи хворим, – зазначила пані Павленко.

Серед тих, хто прийшов здавати кров, були і “новачки”, і ті, хто прийшов здавати кров вдесяте. Однак зазначимо, що, за словами лікарів, за нерегулярної здачі крові потреби організму в цій процедурі не виникає.

 

 

 

 

Загальна кількість донорів першого “Red Brunch”, за словами медиків, приблизно дорівнювала середньоденній кількості у Вінницькому обласному центрі служби крові.

Однак, як вказала Яніна Соколова, після першого “Red Brunch” в місті ще не спрацював ефект “сарафанного радіо”, тож кількість донорів може збільшитись вже на другий чи третій захід, коли люди ділитимуться враженнями від заходу.

Надалі влаштовувати “Red Brunch” у “Veteran Hub” планують регулярно – кожного першого вівторка щомісяця.

 

Інші проєкти Яніни Соколової

Серед започаткованих Яніною Соколовою соціальних проєктів можна виокремити два головних: вже згаданий “Я,Ніна” та фундацію #ВАРТОЖИТИ.

Так, в межах проєкту “Я,Ніна”, крім ініціативи “Red Brunch”, є також проєкт “VUSOPAD” для інформування щодо проблеми раку яєчка та раку простати, соціальна ініціатива «За гідне життя до останнього подиху» – для висвітлення теми паліативної допомоги для дорослих та дітей, інформаційна кампанія “Увага Засмага”, метою якої є збільшення обізнаності українців щодо раку шкіри, зокрема меланоми, а також ініціатива “Бережи перси” – для висвітлення проблеми раку молочної залози.

Крім цього, в межах проєкту “Я,Ніна”була видана однойменна книга, випущений музичний кліп “Сьомий день” та має вийти на екрани повнометражний фільм.

Натомість, фундація #ВАРТОЖИТИ надає можливість хворим на рак та їхнім близьким і знайомим зателефонувати до всеукраїнського кол-центру та отримати різноманітну допомогу. Так, з червня за номером кол-центру (5522 (для абонентів lifecell та Vodafone) та 38 (093) 170 72 19 (для абонентів “Київстар”)) можна отримати безкоштовну психологічну допомогу.

– Вінничани, які мають в оточенні онкохворих або самі є онкохворими, чи є їхніми рідними, можуть зателефонувати на “гарячу лінію” і професійні психологи-волонтери з 11:00 по 19:00 (з понеділка по п’ятницю – авт.) нададуть їм допомогу, – зазначила Яніна Соколова.

 

Також фундація запускала послугу безкоштовного таксі (яке можна було замовити через згаданий кол-центр) для онкохворих спільно з Uklon, однак, зі слів Марти Гвоздь, наразі послуга тимчасово призупинена через пошук додаткових можливостей фінансування.

Наразі планується створити додаткову лінію кол-центру, де можна буде отримати довідкову інформацію, пов’язану, зокрема, з ліками, програмами лікування за кордоном тощо. Крім цього, в планах у Яніни Соколової також створити лінію підтримки для військових.

Загалом, як розповіла журналістка, підтримати ці проєкти можна, зокрема, ставши “патроном“, позаяк, з її слів, вказані проєкти не мають жодної підтримки з боку держави та існують завдяки “донейтам”.

Також Яніна Соколова у коментарі Vежі вказала і на проєкт “Hair for Share”, завдяки якому можна здати своє волосся для виробництва перук для онкохворих дітей. Детальніше про проєкт та як поділитись своїм волоссям, можна дізнатись ТУТ.

Поки цей проєкт не має дружніх перукарів у Вінниці, однак, зі слів громадської діячки, вона впевнена, що якщо у Вінниці й надалі влаштовуватимуть “Red Brunch”, то “знайдуться перукарі, які згодні будуть на волонтерських засадах підстригати вінничан та вінничанок та віддавати це волосся проєкту”.

Детальніше про проєкти “Я,Ніна” та фундацію #ВАРТОЖИТИ можна прочитати ТУТ.

Фото Марини Сербінович та автора
Малюнок з фейсбук-сторінки “Hair for Share”

Читайте також: “Донорів втричі менше”: як працює центр служби крові під час карантину та як заохочує вінничан рятувати життя

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.