“Донорів втричі менше”: як працює центр служби крові під час карантину та як заохочує вінничан рятувати життя

20:03
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Карантин негативно впливає не лише економіку, туризм, та міську інфраструктуру, але й функціонування медицини. Так, через карантин донорів у Вінницькому обласному центрі служби крові стало втричі менше – а отже загроза не врятувати чиєсь життя збільшились на порядок.

Дізнавшись, що закладу терміново потрібна кров, журналіст Vежі вирішив стати донором, а заодно дізнатись, як працює центр в умовах карантину, чи є ризики заразитись на коронавірус та як у центрі заохочують донорів.

Автор цього матеріалу здавав кров як донор вперше в житті, тож сказати, наскільки відчутними є зміни в заходах безпеки, досить складно.

Рівень перший. Персональна дезінфекція

“Руки під дезінфектор! Так щоб я їх бачила!” 

Перше, що вас зустріне всередині будівлі, стане гардероб, що заодно є аванпостом дезінфекції гостей служби крові. В інших закладах ви могли б просто здати верхній одяг і піти далі, однак тут все серйозніше: з верхніх поверхів викликають лікарку, яка запитує про останні подорожі та міряє температуру.

Якщо температура буде високою, то далі гардеробу вас не пустять. Хоча, як розповіли нам згодом, за весь час карантину підвищену температуру мав лише один відвідувач – з температурою 37,1 його відправили додому.

  

Крім цього співробітниці центру відправляють донорів мити руки, а потім ще й дезінфікують їх спеціальним засобом. Лише після цього, скинувши верхній одяг, донори йдуть на другий поверх – до реєстратури.

Тут нас знайомлять, зокрема, з довжелезним списком протипоказань для здачі крові та відправляють здавати аналіз крові з пальця. Після всіх процедур та опитувань (про наявність симптомів коронавірусу та інших хвороб) нас відправляють в буфет на найбільш приємну частину донорського походу – пити солодкий чай з вафлями.

  

  

Проте тут перед цим нас змушують одягнути бахіли та ще раз помити та продезінфікувати руки. Вафлі подають запакованими, а чай – в одноразовому посуді. Крім цього, в одноразовому пакетику подають порцію цукру, яким рекомендують підсолодити напій.

Після цього одразу з буфету підіймаємось на третій поверх, аби востаннє продезінфікувати руки та нарешті здати кров.

Проте на цьому відносини з центром не закінчуються – медики просять повідомити їх протягом двох тижнів у разі, якщо в донора з’являться симптоми коронавірусу або ж виявиться, що він контактував з інфікованим.

Чи можуть всі ці дезінфекції повністю убезпечити вас від коронавірусу? Ні, однак ризики зараження в центрі служби крові досить невеликі, позаяк те, через що проходить звичайний донор – лише частина заходів безпеки.

Рівень другий. Лікарі та заклад

“Без різких рухів. Повільно. Вставайте з ліжка”

Як розповіла Vежі Алла Корнієнко, завідувачка відділу забезпечення донорськими кадрами КНП “Вінницький обласний центр служби крові” співробітників закладу також перевіряють на наявність симптомів коронавірусу.

Так, тричі на день очільники кожного відділу закладу міряють температуру своїм підлеглим, аби можна було відправити на самоізоляцію лише частину співробітників центру.

Щотригодини обробляються ручки дверей, підлога та руки персоналу. Всі співробітники, яких ми бачили, були в масках, хоча деякі медики не зав’язували їх до кінця.

Також у закладі хочуть придбати захисні щитки для медиків. При цьому не весь персонал користується рукавичками, хоча припускаємо, що не всім це функціонально необхідно.

Розділ останній. Мотивація

“Підвеземо. Нагодуємо. Заплатимо”

Попри всі ці заходи, центр крові наразі переживає не найкращі часи – замість близько 60 донорів на день, сьогодні кров здають лише до 20. І це відчутно, позаяк крім автора, був лише один хлопець, який здавав кров вдесяте.

  

Причинами Алла Корнієнко називає і недоступність громадського транспорту, і обмеження сполучення з районами, і відсутність навчання у студентів.

Як вихід з ситуації, медики готові “доставити” усіх охочих донорів до закладу – наразі формуються групи з різних районів міста, яких співробітники центру довезуть до ВОЦСК.

Якщо донори бажають здати кров, вони можуть до нас зателефонувати, а ми сформуємо групи по п’ять людей з одного району. Кваліфікований медичний працівник виміряє в них температуру, ми забезпечимо їх масками. Наша “Газель” зможе їх забрати так, аби донори сиділи на відстані в авто – розповідає пані Алла та додає, що в деяких випадках можуть підвезти й поодиноких донорів.

  

Крім цього, по завершенню здачі крові донори отримують також грошову винагороду – за 450 мл – 90 гривень. Також  не варто забувати й про безкоштовну перевірку крові на наявність різних вірусів.

Проте найважливішим стимулом є можливість врятувати людське життя – всього за пів години часу ви примножуєте власні інвестиції в позитивну карму.

Для здачі крові потрібно:
– досягти повноліття й важити понад 50 кілограмів;
– не вживати алкоголь за 48 годин до здачі крові;
– не приймати лікарські засоби за 72 години до здачі крові;
– не палити протягом двох годин до процедури та протягом двох-трьох годин після;
– не вживати молочні продукти та жирну їжу за добу до здачі крові;
– мати при собі посвідчення особи;
– легко поснідати та випити півлітра води або чаю.
Центр працює щодня з 8-ої ранку до 14:30. Здати кров можна за адресою: вул. Пирогова, 48. Контактний телефон 067 492 00 34

Фото автора

Читайте також: “Ви нам дуже потрібні”: Вінницький центр служби крові терміново потребує донорів

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.