3 квітня у Вінниці, у виставковій залі спілки художників відбулося відкриття виставки «Десень. Бардинкі. Бесаги». Серед експонатів – писанки, витинанки, полотна та «павуки». Виставка триватиме до 19-го квітня, а її завершенням стане майстер-клас із писанкарства.
Виставку організувала етномайстерня «Коло».
Її очільниця, майстриня писанкарства та редактор Вінницького обласного центру народної творчості Наталя Сентемон, розповіла про мету виставки.
- Наша виставка присвячена саме тому Великодню, який святкували наші предки ще в дохристиянській культурі. Ми займались дослідженнями – раніше Великдень святкувався, коли день ставав більшим, тобто після рівнодення. Саме цього дня, як наші пращури вважали, зустрічаються три світи, три покоління: предків, богів та сьогоднішній. І просити цього дня можна все, що завгодно, пишучи бажання на писанках. Відтак, ми хочемо нагадати людям про традиції та пробудження природи.
Зали символічно розділені на три частини – різні за кольоровою гамою та за подачею. Перша – чорна – “зала предків”: тут переважають темні писанки, старовинні речі та килими; друга зала містить подільські писанки, які мають чорне тло як ознаку добробуту та землі, та традиційні кольори – червоний, жовтий та подекуди зелений; третя зала – світ богів, тут писанки вирізьблені.
Всі експонати виготовляли майстри «Кола», окрім полотен – вони старовинні й походять зі східного Поділля та півдня Вінниччини, з приватних колекцій.
Писанок на виставці – близько трьох сотень. Окрім цього, є «павуки» – предки вірили, що постоявши під ними, можна позбутися хвороб, а ще – ці обереги нібито допомагали жінкам завагітніти. Представлені в цій експозиції вони виготовлені із жита.
На стінах також є писанкові знаки, які раніше використовувалися для оберігання оселі та для декору.
Щоб розповісти про Великдень більш наглядно, майстрині влаштували виставу – Юлія Васюк читала версію виникнення Великодня, а інші підігравали їй на свистульках.
Колись на землі все було чудово, люди були добрі та все у них було гаразд. Але потім настала велика скрута, сонця не вистачало для гарного врожаю. Люди просили своїх пращурів про допомогу. Тоді відкрилася темна брама світу пращурів і вийшла до них Душа роду, яка сказала людям просити у Бога, щоб сонце довше лишалося на небі влітку, щоб ви встигли засіяти поле…. Люди так і просили. Тоді відчинилася золота брама світу богів і вийшло до них ясне Сонце й сказало, що молитви людей були почуті. Відтак, цей світлий день єднання в любові й молитві, назвали Великоднем – днем, коли всі світи відкриті і можна просити будь-що. Писати свої бажання слід на яйці – символі світу, й кожне слово будуть чути боги.
Після цього маленькі майстрині заспівали веснянок.
Потім перейшли до привітань майстринь із нагоди відкриття виставки та обміну подарунками.
Гостям відкриття вручили випечені із тіста пташечки, всередині яких були монетки. Вони давали право своєму володарю взяти з виставки будь-яку писанку.
Привітала майстринь і Тетяна Цвігун, директор Вінницького обласного центру народної творчості, яка відмітила автентичність виставки та експонатів.
Назву виставки організатори пояснили вже на завершення. Десень – це зображення на писанці квітки, Бардинкі – сокир, Бесаги – українських Інь та Янь.
Втім, кажуть майстрині, ці поняття – багаторівневі і мають безліч відгалужень, що є ще одним приводом дізнаватись більше про українські традиції.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.