Чому вухо, горло, ніс краще обстежувати ендоскопічним методом? Розповідає лікар-отоларинголог у Вінниці

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Які переваги ендоскопічного обстеження «ЛОР-органів»? При якій симптоматиці краще робити «ЛОР-ендоскопію»? Чи потрібне знеболення при такій маніпуляції? Які захворювання вдається виявити у вусі, горлі та носі за допомогою ендоскопа? Скільки коштують такі ендоскопічні обстеження «ЛОР-органів»?

Відповіді на ці та інші питання надав лікар-отоларинголог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Володимир Сайчук.

Володимире Віталійовичу, в яких ситуаціях пацієнту потрібно пройти ендоскопічні обстеження «ЛОР-органів»? Які покази до такого обстеження?

В принципі, будь-яке ЛОР-обстеження може відбуватись з допомогою ендоскопа. Тобто не обов’язково мати якісь специфічні ознаки чи симптоми, щоб перевірити вухо, ніс чи горло ендоскопічним методом.

Дехто з пацієнтів приходить до отоларинголога з конкретними скаргами: тут болить, тут «не дихає», тут погано чує… і тоді лікар вже чітко розуміє, чи достатньо буде для огляду, наприклад, шпателя та оглядового дзеркала, чи вушної воронки. Або ж, все-таки, варто одразу залучати ЛОР-комбайн та його ендоскопічну систему.

Нерідко пацієнти приходять із трохи абстрактними симптомами: десь там, не зрозуміло де лоскоче, або незрозуміло в якому саме місці відчувається сухість. Тоді краще застосувати ендоскоп, який дозволить помітити навіть мінімальні зміни на слизовій того чи іншого органу, а відтак знайти точну причину цих скарг. До того ж, все це, завдяки відеосистемі з підсвічуванням та можливістю збільшувати зображення, вдасться детально роздивитись на екрані ЛОР-комбайну і не лише лікарю, а й пацієнту.

З лікарської практики можу сказати, що частіше звертаються пацієнти, коли їх вже щось турбує: утруднене дихання, затяжний нежить, втрата нюху, зміна чи втрата голосу, вушний шум, труднощі з ковтанням… От всі ці та багато інших ознак є показами до проведення ендоскопії «ЛОР-органів».

Ендоскопічне обстеження – це дуже інформативний метод діагностики, то ж всі нозології та її симптоми будуть виявлені.

Як проводиться ЛОР-огляд ендоскопом?

До «ЛОР-органу» вводиться зонд з відеосистемою та підсвічуванням, що дозволяє вивести збільшену у декілька разів картинку на монітор.

Перед введенням ендоскопа, до носа чи глотки, відбувається зрошення «ЛОР-органу» розчином адреналіну та 10%-го лідокаїну. Це дозволить зняти набряк і таким чином збільшити прохідність, покращити якість та швидкість самого обстеження. Перед цим обов’язково робиться проба на алергічну реакцію на анестетик.

При отоскопії знечулення проводиться рідко. При збільшеному зображенні ми дивимось вухо, слуховий прохід, барабанну перетинку, перевіряємо всі розпізнавальні знаки барабанної перетинки: її колір, чи вона ціла, чи наявні якісь патологічні виділення або навіть стороннє тіло.

Ендоскопічне обстеження дозволяє візуалізувати всі процеси, які відбуваються в порожнині носа, ротоглотці та носоглотці.

Процедури швидкі та комфортні для пацієнта.

Які захворювання вуха, горла, носа можна при цьому виявити?

Всі, які існують. І не лише захворювання, а й перші мінімальні структурні зміни, які свідчать про розвиток патології.

У вусі можна виявити: зовнішній дифузний отит, гострий середній отит, бешихове запалення, перихондріт, фурункул та ін.

В горлі таким чином виявляється ангіна, фарингіт, стоматит, новоутворення.

А у носі досить часто за допомогою ендоскопа діагностуються риніт, слизові поліпи носу, викривлення переділки носу, зміни при травмах та запаленнях, ін. Можна також детально проаналізувати колір слизової в носі. Адже цей нюанс може багато про що сказати. Наприклад, якщо вона бліда й набрякла, значить це алергічний риніт, якщо набрякла й синюшна – вазомоторний риніт. Тобто тут можна встановити діагноз вже з перших секунд огляду.

Розкажіть про можливості ендоскопічної системи ЛОР-комбайну. Які переваги огляду «ЛОР-органів» ендоскопом? Які маніпуляції можна здійснювати з його допомогою?

Метод ендоскопії «ЛОР-органів» по праву вважають «золотим стандартом» отоларингології. А результати цих досліджень покладені в основу доказової медицини. Фото- і відеосистеми, якими оснащений ендоскоп, дозволяють зафіксувати патологію до лікування й потім спостерігати за динамікою та ефективністю терапії. За бажанням пацієнта ми можемо записати йому на флешку це обстеження.

ЛОР-лікар за допомогою ендоскопічної системи може виявити наявність дрібних поліпів, які не візуалізуються при звичайному огляді, оцінити форму носових раковин, їх змінені середні та задні відділи, зрештою, запідозрити початок серйозної патології. ЛОР-лікар може під контролем оптичної системи ендоскопу взяти шматочок тканини для проведення клітинного дослідження – біопсії.

ЛОР-комбайн має відсмоктувач, який може відсмоктувати патологічні та фізіологічні рідини, діставати стороні тіла з «ЛОР-органів». Спеціальний компресор може зрошувати слизову ліками. Інший інструмент дозволяє під певним тиском одразу підігрітим розчином проводити очищення вуха, носу, глотки.

Насправді дуже багато маніпуляцій можна проводити за допомогою такого помічника як ЛОР-комбайн.

Чи правда, що ендоскоп може замінити рентген носоглотки?

І ендоскопія, і рентгенографія – це два інформативні обстеження «ЛОР-органів». Однак ендоскопічне обстеження є безпечнішим, адже немає опромінення.

Ендоскоп дозволяє чітко візуалізувати проблему, виявити її причини та проаналізувати наслідки. Цієї інформації лікарю буде цілком достатньо, щоб поставити правильний діагноз.

Яка вартість ендоскопічних обстежень?

Комплексне ендоскопічне обстеження та консультація ЛОР-лікаря коштуватиме 700 грн. Ендоскопічний огляд вуха та консультація отоларинголога обійдеться пацієнту в 550 грн, стільки ж буде коштувати й ендоскопічний огляд носа та консультація.

Ендоскопічних обстежень «ЛОР-органів» є чимало. Краще цією інформацією поцікавитись на сайті «Меділюкс» або ж зателефонувати до кол-центру медичного закладу.

Записатись на ендоскопічний огляд та консультацію до отоларинголога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Володимира Віталійовича Сайчука можна за телефонами: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 098 101 74 74, 073 101 74 74.