«Чому б не скопіювати?»: мер Івано-Франківська хоче сортувати сміття по-вінницьки

13:01
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Без охоронців та кортежу, у джинсах та повною кишенею візиток приїхав до Вінниці міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Мер-“свободівець” обрав у якості прикладу Вінницю, аби місцевого досвіду набратися і собі у Франківськ його повезти.

16 червня, на годиннику ще немає десятої ранку, а Руслан Марцінків у супроводі вінницьких колег – мера Сергія Моргунова та його заступника Миколи Форманюка – вже ходить вінницьким полігоном сміття.

  • Ви нічого не подумайте поганого – ми не збираємося сміття із Франківська приймати, – жартує вінницький мер, побачивши журналістів.

  • У нас самих є де складати сміття – аж до 2028 року – додає Руслан Марцінків. – Ми вивчаємо ваш досвід.

Каже, що Вінниця та Франківськ дуже схожі в цьому питанні: так само там взялися сортувати сміття, а на полігоні твердих побутових відходів також  відкрили газову установку, котра спалює метан.

  • А зараз ми купляємо сміттєсортувальну установку – у нас саме тендер відбувається. У Вінниці така вже є – от я хотів побачити, як воно працює. У нас полігони приблизно подібні, але в нас більші об’єми – бо ми ще обслуговуємо півобласті. Але все одно у Вінниці це вже є, працює, система налагоджена – чому б не скопіювати? – риторично запитує франківський мер.

Поділився, що мріє про створення заводу із переробки сміття. Міський голова Вінниці сказав, що теж би так хотів. Та, на жаль, сьогодні це складно втілити у реальність.

  • Будувати завод треба біля мережі, аби не втрачати енергію. А в нашому випадку виходить, що цей завод буде в межах міста Вінниці. Тому, якщо говорити про полігони, що віддалені від міста, то тут залишається лише сортування. Можна ще організувати зі вторинної вировини виробництво  якихось компонентів для промисловості. Наприклад, гранули з пластику чи промисловий папір, – пояснює Сергій Моргунов.

Руслан Марцінків звернув увагу також, що запаху на вінницькому полігоні, що поблизу села Стадниця, практично немає. Тут навіть лелеки гніздяться.

А от відповідати на запитання журналістів щодо ситуації із львівським сміттям пан Руслан не став.

  • Я не буду коментувати роботу своїх колег. Бо кожне місто унікальне в цьому питанні. Це треба бачити та розуміти. От у Вінниці все дуже правильно зробили – створили комунальне піжприємство “Ековін”, котре займається і вивезенням сміття, і сортуванням. У нас же дві компанії є, обидві приватні. Тому методи дещо інші та загалом ситуація складніша,  – каже Руслан Марцінків.

Також очільник Франківська зацікавився у Вінниці питанням енергозбереження: для цього міський голова Вінниці зробив йому коротку екскурсію найбільшою в місті та в Україні альтернативною котельнею, що на вулиці Баженова.


У Вінниці відкрили найбільшу біокотельню України

Її було збудовано за підтримки Швейцарської Конфедерації. Котельня працює на твердорму паливі та забезпечує економним теплом мікрорайон Тяжилів.

Це нині одна із найсучасніших котелень в Україні – система опалення працює автоматично, а шкідливі викиди в атмосферу від її роботи зменшено у десять разів.

Подібну котельну в Івано-Франківську планують запустити у вересні.

Перебуватиме у Вінниці Руслан Марцінків до кінця дня та ще планує відвідати муніципальний діагностичний центр. Варто зауважити, що його публічна сторінка у Фейсбуці вже “завалена” фотографіями з Вінниці.

Особливо його зацікавила ідея будівництва у Франківську фонтану як-от на проспекті Космонавтів біля скульптури Атланта.

Також Роман Марцінків зацікавився вінницьким центром інновацій та підприємництва IHUB – у Франківську такий центр лише на стадії ремонту.